"ItaliAMO! Za co kocham Włochy?"
Buongiorno! Z przyjemnością informujemy, iż nasza uczennica, Hanna Kowalczyk z klasy 2aG, została nagrodzona za udział w konkursie plastycznym "ItaliAMO! Za co kocham Włochy?" organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe działające przy Zakładzie Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z XXXIV L.O. im. Krzysztofa Kieślowskiego. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej Szkoły.
Projekt BAKCYL
08.02.2021Od lutego w wybranych klasach XV LO realizowany będzie Projekt BAKCYL, prowadzony przez Warszawski Instytut Bankowości, którego celem jest edukacja finansowa dzieci i młodzieży. Koordynatorem działań w szkole jest nauczyciel geografii Joanna Cichońska.
Celem projektu jest wzrost wiedzy z zakresu ekonomii oraz umiejętności korzystania z usług finansowych wśród uczniów przy zaangażowaniu sektora bankowego.
Program nauczania wzbogacony będzie o ciekawe i interaktywne działania edukacyjne z zakresu praktycznych zagadnień finansowych. Są one dostosowane do potrzeb programowych i oczekiwań uczniów.
Pierwsze zajęcia w klasach 1a, 1b oraz 3b.
Filozofia Horacego - impresje klasy 1c
30.01.2021Dbamy na lekcjach języka polskiego o to, by wyzwalać kreatywność młodzieży - nawet w ten pandemiczny czas. Oto niektóre prace uczennic i uczniów. Unaoczniają one ich rozumienie i interpretację prawd głoszonych przez Horacego; wyraźnie wskazują, że młodym ludziom nie brak wyobraźni inwencji.
1
Warsztaty dziennikarskie realizowane we współpracy z łódzkim szlakiem kobiet, czyli o dziesiątce wspaniałych
30.01.2021Kiedy inni cieszyli się zasłużonym odpoczynkiem w czasie świąt i ferii, dziesiątka wspaniałych uczennic i uczniów z klas 1a i 2aP pracowała intensywnie pod kierunkiem dziennikarki Joanny Sikorzanki.
5W ramach projektu realizowanego przez Łódzki Szlak Kobiet 10-osobowa grupa zaliczyła warsztaty dziennikarskie, zbierała i selekcjonowała informacje, wreszcie napisała artykuły o zapomnianych bohaterkach opozycji antykomunistycznej czasów PRL-u.
Artykuły naszych dziennikarzy i dziennikarek - Damiana Kręcikowskiego, Matyldy Burchart, Hani Kurczewskiej, Zuzi Lipińskiej, Bogny Łuczak, Wiktorii Olszewskiej, Zosi Pawłowskiej, Amelii Sobańskiej. Oliwki Szot, Igora Szymczaka będzie można przeczytać na fanpage`u Łódzkiego Szlaku Kobiet.
Dobrze, że pandemia nie może stanąć na przeszkodzie w rozwoju i samokształceniu naszej młodzieży. Na pewno zadba o to organizatorka tego rodzaju przedsięwzięć – Barbara Matusiak
Prezentowane zdjęcia: fot. Aneta Wawrzoła
Polish-Lithuanian Youth Exchange project “Stories in the kitchen”
18.01.2021Od września 2020 był realizowany dwustronny projekt międzynarodowy „Historie w Kuchni”. W założeniu miał on się finalizować wyjazdem na Litwę i polsko-litewskimi warsztatami na temat historii odzwierciedlonej w przepisach kulinarnych, dziejów stosunków polsko-litewskich ze szczególnym uwzględnieniem losów obu krajów w czasie II wojny światowej. Celem nadrzędnym projektu było upamiętnienie bohaterów i bohaterek noszących zaszczytny tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Pandemia pokrzyżowała wiele planów. Nie mogliśmy się spotkać w świecie realnym, ale pracowaliśmy online. Uczennice i uczniowie, biorący udział w projekcie, nakręcili wiele filmów, przygotowali interesujące prezentacje.
Może jeszcze kiedyś spotkamy się face to face z młodzieżą ze szkoły w Dziewiniszkach (Dieveniskes School of Technology and Enterprise) 😊
Projekt Erasmus+: Sustainable Cities Lifestyle resOurces CooKing
09.01.2021Mimo pandemii projekt jest realizowany, nie tracimy nadziei, że wkrótce pojawi się możliwość uruchomienia zaplanowanych mobilności. Na razie pracujemy na domowym podwórku.
Uczennice i uczniowie biorący udział w projekcie spotykają się co tydzień na pozalekcyjnych zajęciach online. Przygotowują się pod kierunkiem profesorek Izabeli Wądołowskiej, Izabeli Jastrzębskiej i Barbary Matusiak do spotkań z młodzieżą z Hiszpanii, Włoch i Niemiec oraz oprowadzania jej po Łodzi. Ćwiczą autoprezentacje, mówią o swoim stosunku do ekologii, opowiadają o miejscach - według nich - wartych obejrzenia w Łodzi, o szlaku łódzkich murali.
Projekt Krokus
09.01.2021Piętnastka należy do międzynarodowej grupy szkół tworzących The Crocus Club. Jak co roku posadziliśmy przed szkołą cebulki żółtych krokusów – niestety, z powodu pandemii, bez udziału młodzieży. Tym razem to ponad 400 sadzonek, które – jak mamy nadzieję – zakwitną na wiosnę. Czcimy w ten sposób pamięć dziecięcych ofiar II wojny światowej. Imiona wielu z nich zniknęły w pomroce dziejów, więc choć symbolicznie przywołujemy ich istnienie.
The Crocus Project is an Irish initiative whereby HETI provides yellow Crocus bulbs for school pupils aged 11 years and older to plant in memory of the 1.5 million Jewish children who perished in the Holocaust and thousands of other children who were victims of Nazi atrocities. The yellow flowers recall the yellow Stars of David that Jews were forced to wear under Nazi rule.
Budżet obywatelski - głosujmy!!!
03.11.2020Bardzo prosimy o poparcie naszego projektu L118 - renowacji parkietu w sali gimnastycznej oraz remontu zaplecza sportowego i sanitarnego – siłowni, szatni i prysznica.Aby zwiększyć szansę na powodzenie naszego przedsięwzięcia współpracujemy ze 182 SP- L047 i SP nr 116 - L012 oraz Radą Osiedla Bałuty Zachodnie B024BZ- utwardzenie dróg gruntowych na Osiedlu Bałuty Zachodnie w II etapie.
Wspólne głosowanie zwielokrotni szansę zwycięstwa naszego projektu - L118
W wersji papierowej głos można oddać od 6 - 16 listopada, a w wersji elektronicznej od 6 - 30 listopada. Głosować można tutaj
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej
28.10.2020Wielki sukces Naszej młodzieży
1 miejsce w kat. "Zespół" w piosence: "Как твои дела" (Kak tvoi dela)
II miejsce: N. Mamrot i M.Suligowski w piosence "В землянке" (V zemlyanke)
duet M. Kawucha i M. Nowak z piosenką ,,Нам нужен мир!” (Nam nużen mir!)
20 Dni Papieskie w XV LO
20.10.202016 października 2020 to szczególny dzień - rocznica wyboru naszego rodaka Karola Wojtyłły na Stolicę Apostolską w Rzymie.
Obchodzone też w tym roku 100 lecie urodzin Jana Pawła II było także okazją do wspólnego świętowania w społeczności uczniów jak i nauczycieli. Kremówki papieskie, konkurs literacki oraz prace plastyczne uświetniły obchody 20 Dni Papieskich w XV LO.
W akcję charytatywną "Kup kremówkę - podziel się sercem" licznie zaangażowała się nasza młodzież. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przygotowali dekoracje i rozprowadzali kremówki.
Nauczyciele poloniści przygotowali Konkurs Literacki o Janie Pawle II, a katecheta o. Ziętek konkurs plastyczny o niezwykłym Jubilacie. Zwycięzcy konkursów zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami i wyjątkowymi nagrodami ufundowanymi przez naszego katechetę.
Dzień Języków Obcych
29.10.2020W tym roku, z powodu pandemii, Dzień Języków Obcych obchodziliśmy w reżimie sanitarnym, więc zamiast tradycyjnej wspólnej zabawy klasy wykonały plakaty poświęcone tradycji kulinarnej kraju danego języka. Prace można podziwiać na naszych korytarzach i w pracowniach językowych
Współpraca z UŁ
12.10.2020W ramach współpracy z Uniwersytetem Łódzkim - Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska uczestniczymy w programie " Zdolny uczeń - świetny student". Uczennica kl. IIC Wiktoria Świątczak bierze udział w realizacji projektu "Co łączy okrzemki z Alfredem Noblem".
Święto drzewa
15.10.2020Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa.
Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Święto Drzewa dla zwierząt!”.
W naszej szkole świętowaliśmy w tym roku w piątek 9 października.
Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Święto Drzewa dla zwierząt!”.
W naszej szkole świętowaliśmy w tym roku w piątek 9 października.
Dla każdego ZIELONEGO był to dzień bez pytania!
Oprócz młodzieży w zielonych strojach pojawiły się w szkole plakaty związane ze znaczeniem drzew, a podczas lekcji przedstawiane były prezentacje, wiersze i piosenki przygotowane przez naszych uczniów.
"Drzewo którego nie znacie"
Drzewo to mój przyjaciel
Drzewo którego nie znacie
Gdy miałem 5 lat sam je posadziłem
A teraz patrzę jaki mały wtedy byłem
Teraz jestem duży i drzewo jest duże
Chodzę do niego po wielkim dnia trudzie
Staje obok niego, za korę łapię
I jest mi tak dobrze, lekko oddech łapię
To jemu powierzam tajemnice swoje
Które skrzętnie skrywa i nikomu nie powie
To ono sobą chroni mnie od deszczu
Oraz przed słońcem i upałem które czuć w powietrzu
Przy wietrze, liśćmi kołysze
A ja słyszę muzykę, która przerywa największą ciszę
To moje drzewo, to mój przyjaciel
Drzewo którego nie znacie
Szymon Przybyłek kl.2eP
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie