30 października uczennice i uczniowie klasy 2a wybrali się pod opieką p. prof. Patryka Balcerzaka na Stary Cmentarz w Łodzi, mieszczący się na ulicy Ogrodowej. Młodzież wraz z wychowawcą - w ramach edukacji patriotycznej - sprzątali groby uczestników Powstania Warszawskiego, Powstania Styczniowego oraz mogiły łódzkich fabrykantów.
Spotkanie z dietetykiem
21 października odbyły się zajęcia z panią Patrycją Balcerzak, która jest dietetykiem, doradcą żywieniowym i czynnym sportowcem w Kadrze Rzeczpospolitej Polskiej w piłce nożnej kobiet. Uczennice i uczniowie XV LO mogli zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania i dowiedzieć się o rozmaitych faktach i mitach związanych z żywnością. Temat zdrowego odżywiania jest szczególnie ważny dla rozwoju młodych ludzi. Spotkanie zorganizował p. Patryk Balcerzak
Wizyta w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
W związku ze zbliżającym się Świętem Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klasy 2g (profil politologiczny realizujący historię oraz WOS na poziomie rozszerzonym) uczestniczyli dzisiaj w warsztatach poświęconych postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wydarzeniom związanym z jego działalnością konspiracyjną na terenie Łodzi, aresztowaniu oraz uwięzieniu w tzw. łódzkiej turmie, czyli więzieniu przy ulicy Długiej 13 (obecnie Gdańska 13).
Młodzież zwiedzała Muzeum, a w części warsztatowej wykonywała zadania w oparciu o słuchowisko pt. "Katastrofa łódzka", które powstało na podstawie książki-wspomnień Józefa Piłsudskiego pt. "Bibuła".
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej był w naszej szkole obchodzony wyjątkowo uroczyście. Uczniowie z klas pierwszych złożyli ślubowanie, które stanowiło symboliczne przyjęcie ich w poczet społeczności szkolnej.
Podczas uroczystości uczniowie wszystkich klas mieli okazję wyrazić swoją wdzięczność nauczycielom za trud włożony w ich edukację, a także za wsparcie i inspirację, które otrzymują na co dzień.
Za organizację obchodów odpowiedzialne były klasy 2d i 2e.3
"W głowie się nie mieści 2"
Klasa 2g pod opieką Pani Profesor Agnieszki Polak spędziła dziś miło i pożytecznie dzień w kinie. Młodzież obejrzała opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, akceptacji siebie, roli przyjaciół w życiu młodego człowieka "W głowie się nie mieści" to animacja Pixara (Disney) - bardzo się klasie podobała
Otrzęsiny klas pierwszych
Samorząd Uczniowski przygotował otrzęsiny uczniów klas pierwszych! Była to wspaniała okazja do jeszcze lepszej integracji, a przy okazji sprawdzenia wiedzy nowych koleżanek i kolegów o naszej szkole!
Dzień Edukacji Narodowej
Z dedykacją dla nauczycielek i nauczycieli z XV LO
Nauczyciel
Nauczyciel żywa tarcza
którą uczeń wciąż obarcza
swoją wiedzą i niewiedzą
że w ciemności wilki siedzą
nauczyciel więzień szkoły
pokonuje góry doły
korytarze klasy sale
czasem siły nie ma wcale
aby beton skruszyć w głowie
ucznia który się nie dowie
ile stracił czasu swego
by nauczyć go dobrego
nauczyciel to istota
która wciąż się w życiu mota
obarczona problemami
ucznia bytem emocjami
Może trochę go polubisz
Bez niego się w życiu zgubisz
Zwolnieni z Teorii
W poniedziałek 5 października na zajęciach z przedmiotu Biznes i Zarządzanie odbyło się spotkanie z ambasadorką Fundacji "Zwolnieni z Teorii". Uczennice i uczniowie klasy 2a zapoznali się z korzyściami, jakie daje możliwość stworzenia własnego projektu społecznego i biznesowego. Młodzi otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących pracy zespołowej. Oby więcej takich inicjatyw!
Drawski Park Krajobrazowy
Drawski Park Krajobrazowy przywitał uczniów kl. 3b, 3c, 3e i 2c pogodnym niebem. Przez 3 dni uczniowie mieli intensywne zajęcia ekologiczno-sportowo-rekreacyjne na Camp Drawa! Pogoda dopisała, więc poszły w ruch kajaki tradycyjne, bezburtowe, smocze łodzie, deski SUP). Ponadto była okazja współzawodnictwa na torze łuczniczym, w parku linowym, w szachach, siatkówce i piłce nożnej! Idealny czas na połączenie aktywnego wypoczynku z naturą. Cisza, spokój, a my w samym sercu tego wszystkiego – to się nazywa relaks z nutą przygody! 🌞 Wyjazd zorganizowali wychowawcy: prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Iwona Wawrzyńczak i prof. Paweł Zerbe.
1
Wycieczka do Krakowa i Energylandii
Uczennice i uczniowie klas drugich (2d i 2e) zorganizowali we wrześniu trzydniową wycieczkę. Podczas tego wyjazdu mieli okazje zapoznać się z niektórymi zabytkami Krakowa, zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu, przemierzyć piaski Pustyni Błędowskiej. Jednak najważniejszym punktem programu była wizyta w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce. Spędzili tam osiem godzin na niezapomnianej zabawie.Wycieczka była nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale również lekcją historii i przyrody.
2
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Rozpoczęcie roku szkolnego dla klas pierwszych odbędzie się 2 września 2024 o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej.
Klasy drugie, trzecie i czwarte spotykają się z wychowawcą o godzinie 9.30 w salach lekcyjnych.
O godzinie 10.00 klasy pierwsze piszą test z języka angielskiego kwalifikujący do poszczególnych grup językowych
Odporna Szkoła = Bezpieczny mŁodziak
Szanowni Państwo
Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w miejskim programie "Odporna Szkoła = Bezpieczny mŁodziak". Głównym celem programu jest stworzenie działającego na wielu płaszczyznach systemu wsparcia dla młodzieży, która doświadcza różnorakich trudności. Fundamentem programu są regularne szkolenia i konsultacje prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, a skierowane do całego środowiska szkolnego: dyrektora szkoły, nauczycieli, specjalistów, pracowników administracji, rodziców i uczniów. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo poniżej:
Piknik szkolny
PIKNIK SZKOLNY - to już tradycja w naszej szkole! Było i sportowo, i rekreacyjnie, krótko mówiąc - wrażeń moc! Samorząd uczniowski i szkolni sportowcy starali się zadbać o atrakcje dla wszystkich. Był finał piłki nożnej, siatkówka, szachy, muzyka, mikrofon i śpiew, malowanie twarzy, klasowe grille i … lemoniada dla wszystkich!
🤾♂️🏀🥇🎼🎤🎸🕺🎨♟🍕🍓🍒🍋🛎 Wszyscy dobrze się bawili! Dołączyli do nas również tegoroczni maturzyści i zapanowała prawdziwie rodzinna atmosfera! 🥰
📷🎬 Fot. Małgorzata Pawłowska, Manuel Kucner-Taipa.
4
Warsztaty fundacji 13. Klasa
„Dlaczego warto robić rzeczy?” 🤔👍 Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przedstawiciele większości klas wzięli dzisiaj udział w autorskich warsztatach Fundacji 13. Klasa, której założycielami są byli uczniowie łódzkich liceów, a dzisiaj absolwenci londyńskich uczelni. W ramach warsztatów założyciele fundacji przedstawili możliwości zaangażowania się w działalność pozalekcyjną. Omówili m. in. debaty, projekty społeczne, konkursy, konferencje, hackatony. W części praktycznej wszyscy pracowali w mniejszych zespołach, w których zdefiniowali problem społeczny i w ciągu jednej godziny lekcyjnej znaleźli sposoby jego rozwiązania. Warsztaty miały na celu wspieranie kreatywnego myślenia, umiejętności pracy w grupie oraz świadomości społecznej. Wszystkie zespoły wykazały się niezwykłą pomysłowością!
Dziękujemy założycielom Fundacji 13. Klasa za podzielenie się doświadczeniem i dużą dawkę pozytywnej energii!!!👏😀
1
Inicjatywa edukacyjna „Punkt Zwrotny”
Podczas wizyty w Warszawie uczniowie kl 2d odwiedzili również Ekocentrum, gdzie wzięli udział w edukacyjnej inicjatywie "Punkt Zwrotny". Młodzież uczestniczyła w warsztatach na temat fast fashion, mających na celu uświadomienie uczestnikom, jak masowa produkcja odzieży wpływa na środowisko oraz warunki pracy ludzi w różnych częściach świata. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są negatywne skutki szybkiej mody, takie jak zanieczyszczenie wody, emisja gazów cieplarnianych oraz eksploatacja pracowników. Warsztaty zachęcały do refleksji nad naszymi wyborami konsumenckimi i promowały świadome podejście do zakupów, np. poprzez wybieranie odzieży zrównoważonej, kupowanie ubrań z drugiej ręki czy dbanie o jakość, a nie ilość. Była to cenna lekcja ekologii i odpowiedzialności, która na pewno wpłynie na przyszłe decyzje zakupowe naszych uczniów.
Art Box Experience
W tym tygodniu uczniowie klasy 2d mieli niezwykłą okazję odwiedzić Art Box Experience w Warszawie, gdzie uczestniczyli w immersyjnej wystawie poświęconej życiu i twórczości Fridy Kahlo. Wystawa ta, zatytułowana "Frida Kahlo: The Immersive Experience", przeniosła nas w świat meksykańskiej artystki, oferując fascynujące wizualizacje jej najbardziej znanych dzieł oraz wgląd w jej burzliwe życie. Interaktywne instalacje pozwalały na pełne zanurzenie się w artystycznym dorobku Kahlo, a nowoczesna technologia zapewniła niezapomniane wrażenia. Była to nie tylko lekcja sztuki, ale również inspirująca podróż przez emocje i historie, które kształtowały twórczość jednej z najbardziej ikonicznych artystek XX wieku.
Spotkanie z wykładowcą Politechniki Łódzką
Dwudziestego pierwszego maja, odbyło się w naszej szkole długo oczekiwane spotkanie z pracownikiem Politechniki Łódzkiej panem dr Filipem Strobinem. Klasa 2e oraz 1b oraz zainteresowani uczniowie XV LO z entuzjazmem wysłuchali referatu popularno-naukowego, pt.” Filozofia przypadku”. Wykład dotyczył zastosowania matematyki w grach losowych z elementami geometrii analitycznej, statystyki, prawdopodobieństwa i kombinatoryki. W drugiej części spotkania przedstawiona została oferta edukacyjna Politechniki Łódzkiej. Sprawami organizacyjnymi zajęły się klasy 3c oraz 2e pod opieką p. prof. Iwony Wawrzyńczak i pani prof. Joanny Pochylskiej.
XV LO w Paryżu
Po wyjątkowej wyprawie młodzieży z trzech klas liceum - 1C, 2C i 2E - do Paryża, pragniemy pochwalić się ilością zjedzonych croissantów. Po długiej podróży autokarem z Polski na przestrzeni 4 dni mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy najważniejsze atrakcje miasta, takie jak Luwr, Wieża Eiffla, Wersal, Centrum Pompidou czy brzegi Sekwany. Niektórzy mieli po raz pierwszy okazję uprawić sport ekstremalny wsiadając do metra bądź kolejki w Disneylandzie. Te niezapomniane doświadczenia pozwoliły nam odkryć bogactwo kultury i sztuki francuskiej oraz stworzyło wspomnienia, które będziemy nosić zawsze w sercu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, wspólnie spędzony czas i odwagę w przełamywaniu bariery językowej.
2
Szkolny Dzień Mózgu
4 marca odbyła się kolejna edycja Szkolnego Dnia Mózgu. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była pamięć. Uczniowie klasy 3C przygotowali postery, z których można było się dowiedzieć, które struktury naszego mózgu są zaangażowane w mechanizmy pamięci, jakie są funkcje poszczególnych obszarów kory mózgowej, jakie są rodzaje pamięci i za co odpowiadają.
W trakcie wydarzenia wyświetlana była prezentacja dotycząca neurobiologicznych mechanizmów pamięci. Uczniowie w praktyce zapoznawali się z technikami usprawniającymi funkcjonowanie naszego mózgu, rozwiązywali zadania pozwalające przyspieszyć przepływ informacji pomiędzy półkulami mózgu, wykonywali testy na podstawie których mogli określić z jakiego rodzaju pamięci sensorycznej korzystają. Oczywiście nie obyło się bez małej przekąski w postaci orzechów włoskich, które są bogate w substancje korzystne dla naszego mózgu.
Rozdawano również ulotki przygotowane przez uczniów klas pierwszych, które przedstawiały różne sposoby na usprawnienie procesu zapamiętywania i efektywnego uczenia. Najbardziej zainteresowani mogli dowiedzieć się co warto przeczytać, żeby zrozumieć własny mózg.
Całe przedsięwzięcie powstało z inicjatywy P. prof. Mileny Koprowskiej.
„Nigdy nie zapomnę tego co się nie wydarzyło”
Spotkanie Łódzkiej Rady Uczniów
Dzisiaj nasza szkoła była gospodarzem spotkania ŁÓDZKIEJ RADY UCZNIÓW - „mŁodziacy” grupa „INFO mŁodziaki”, składającej się z uczniów łódzkich szkół, w tym przedstawicieli naszego liceum.
W dyskusji o technologii cyfrowej w edukacji - oczekiwaniach, wyzwaniach i zagrożeniach nasi uczniowie mieli znaczący głos i mądre wnioski!
W spotkaniu udział wzięli znamienici goście - Pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka – Wiceprezydent Miasta Łodzi, Pan Krzysztof Makowski - Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi oraz Pani Ewa Płaszczyk - Wicedyrektor Wydziału Edukacji.
Dziękujemy za inspirujące spotkanie, uważność na głos naszych uczniów i zaproszenie do współtworzenia wizji edukacji w Łodzi!
4
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Kwiecień 2022
- Wszystkie