• Życie szkoły

          • Klasa 2d przedstawia sztuki Szekspira
            • Wiedza i umiejętności zdobyte na kursach Erasmusa owocują!!! Klasa 2d interpretuje tragedie Williama Szekspira

              Zaletą Erasmusowych kursów jest merytoryczne przygotowanie do realizowania międzyprzedmiotowych działań. Znakomite rezultaty przyniósł interdyscyplinarny projekt poświęcony Williamowi Szekspirowi! Beneficjentki programu Erasmus, Izabela Jastrzębska i Barbara Matusiak pomyślały, że byłoby świetnie, gdyby uczennice i uczniowie klasy 2d zmierzyli się z materią dzieł Szekspira i to w języku autora.

              Na lekcjach języka polskiego młodzież omawiała trzy tragedie: "Romeo i Julia", "Makbet", "Hamlet". Określone też zostały wymogi dotyczące zasad dokonywania adaptacji teatralnej. Klasa podzieliła się na trzy grupy. Zadaniem każdej z nich było przygotowanie scenariusza i prawdziwie wielotworzywowego przedstawienia.

              Z kolei na zajęciach z języka angielskiego trwała praca nad oryginalnymi tekstami (wymowa, interpretacja).

              Ostateczny efekt przewyższył najśmielsze oczekiwania nauczycielek. Ruch sceniczny, scenografia, kostiumy, rekwizyty, rozumna interpretacja słowa, komunikacja w języku angielskim - wszystko zagrało fenomenalnie.

              Dzięki projektowi nauczycielki po raz kolejny przekonały się, że można skutecznie korelować tematy z różnych przedmiotów, a młodzież rozwinęła swoje umiejętności w zakresie komunikacji w języku angielskim oraz analizy i interpretacji tekstu literackiego.

          • Edukatorka Muzeum Dzieci Polskich Pani Joanna Frydenberg
            • Bliżej historii

              Uczniowie klas Id oraz Ig wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Dzieci Polskich. Poznali historię jedynego obozu utworzonego dla najmłodszych obywateli okupowanej Polski, który został zorganizowany przez niemieckich okupantów na terenie Łodzi. Zajęcia prowadziła edukatorka Muzeum Pani Joanna Frydenberg, zaproszona przez p. prof. Katarzynę Walencką oraz p. prof. Patryka Balcerzaka.

          • Wykład pt "Istota Prawa" na Wydziale Prawa i Administracji
            • Wizyta uczniów na Wydziale Prawa i Administracji

              Uczniowie klas Ia oraz Ig wzięli udział w wykładzie ,,Istota Prawa " na Wydziale Prawa i Administracji w Łodzi. Mieli okazję zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi zagadnień z dziedziny prawa oraz zwiedzić  budynek wydziału. Cenną wiedzę oraz informacje, które zostały im przekazane podczas prelekcji z pewnością posłużą im w ich dalszym procesie edukacji. Jak słusznie zauważa p.prof Patryk Balcerzak udział w takim wydarzeniu może mieć znaczący wpływ na dalsze decyzje związane z edukacją, np. wybór kierunku studiów.

          • Klasy 2b i 2d na wycieczce w Nieborowie
            • Wycieczka klas 2b i 2d do Nieborowa

              Klasy 2b i 2d wraz z wychowawczyniami M. Pawłowską i I. Jastrzębską ruszyły na wycieczkę do Nieborowa i Arkadii. Uczniowie zwiedzali pałac, a w nim między innymi wystawę poświęconą księżnej Radziwiłłowej - patriotce, bohaterce, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, więźniarce radzieckich łagrów.

              W cudownej Arkadii uczennice i uczniowie z zapałem oddali się sztuce fotografii. W wycieczce towarzyszyły uczniom też panie prof. B. Matusiak i I. Wądołowska.

          • Uczniowie klas 1c i 2e na wycieczce w Górach Świętokrzyskich
            • Wycieczka klas 1c i 2e

              Wyjazd przyszedł, wyjazd poszedł, a pierwszaki otrzęsione przez starszych kolegów na wyjeździe w Góry Świętokrzyskie. Młodzi chemicy i młode biolożki z 1c przed speed-ratingiem modlili się w Klasztorze Misjonarzy Oblatów, głaskali Alpaki i ścigali się w basenie. Widzieliśmy także mnóstwo owadów, rudy ołowiu i kalcyt w swoim środowisku naturalnym, kradnąc przy okazji dwa ostatnie ciepłe dni października.  Serdecznie dziękujemy 2e za przygotowane z pomysłem otrzęsiny.
              Zadowoleni i zintegrowani ciepło pozdrawiamy!
              PS. Kierowca mówił, że nie daliście się mu wyspać.

          • Wystawa BODY WORLDS
            • Wystawa BODY WORLDS

              Uczniowie klasy 3C wybrali się do Katowic, aby zwiedzić wystawę BODY WORLDS.

              Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie. Wystawa umożliwia odwiedzającym odkrycie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia, przez co zachęca zwiedzających do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii.

              Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwalające odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu.

          • Występy artystyczne uczniów klas I
            • Dzień Edukacji Narodowej

              Dzień Edukacji Narodowej w XV LO! 👩‍🎓👨‍🎓Upamiętniliśmy 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, uczniowie klas pierwszych - zgodnie z tradycją - złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, stając się pełnoprawną częścią Piętnastkowej braci! 👍 🤗

              W imieniu wszystkich uczniów Przewodnicząca SU, klasy 2A i 2B złożyły serdeczne podziękowania i życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły ❤️🎂🥰 oraz życzyły powodzenia klasom pierwszym🍀💪! Życzenia wyrażone słownie, muzycznie i choreograficznie były pełne emocji i ujawniły nowe talenty! 🎵🎸🎭Brawo wszyscy artyści! 

          • Uczeń klasy Ia w mundurze z tego okresu
            • Historia i Teraźniejszość

              W czwartek 21 września uczeń klasy Ia Adam Kamiński przeprowadził pod kierunkiem Profesora Patryka Balcerzaka zajęcia dotyczące działań zbrojnych prowadzonych w czasie I Wojny Światowej. Młodzież miała okazję zapoznać się z sprzętem oraz rodzajem uzbrojenia używanym w trakcie toczących się działań militarnych. Uczeń w wyjątkowo ciekawy sposób przedstawił wydarzenia związane z wojną. Wzbudziło to duże zainteresowanie klasy. 

              Brawa dla Adama za inicjatywę i zaangażowanie!

          • Zakończenie roku szkolnego
            • Zakończenie roku szkolnego

              Zakończył się kolejny rok szkolny, bogaty w wydarzenia, projekty, nowe doświadczenia. Mówił o nich świetny program przygotowany przez klasę 1d pod kierunkiem Profesor Izabeli Jastrzębskiej. W czasie uroczystej akademii pożegnaliśmy brawami na stojąco Profesor Barbarę Rożniakowską, ulubienicę młodzieży, która przez ponad 20 lat kierowała naszą szkolną biblioteką i zawsze była gotowa wysłuchać potrzebujących wsparcia młodych ludzi. Uhonorowaliśmy też uczennice i uczniów za osiąnięcie wybitnych wyników w nauce, sukcesy w różnych konkursach czy w dyscyplinach sportowych. Z ciekawością czekamy na przyszły rok szkolny, który przyniesie nowe wyzwania, a tymczasem życzymy wszystkim zasłużonego odpoczynku, cudownego relaksu, inspirujących przygód.

          • Byli i obecni nauczyciele XV LO przed biegiem
            • "Daj piątaka na dzieciaka" - czyli nasi nauczyciele biegną na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami

              W biegu organizowanym przez Fundację Kolorowy Świat wzięło udział prawie 700 osób, w tym Profesor Agnieszka Polak i Profesor Dariusz Kolczyński oraz były nauczyciel Piętnastki, Profesor Marcin Józefaciuk.

              Oto fragmenty relacji Profesor Polak:

              "Na trasie biegu widziałam panią na wózku inwalidzkim, kobiety z dziećmi w wózkach, drużyny reprezentujące różne firmy. Obrazek, który mam przed oczami to dwie dziewczyny w koszulkach z logo Decathlonu - jedna z wyraźnymi problemami (właściwie szła, a nie biegła) i druga, która mogłaby polecieć jak strzała, ale dzielnie, lojalnie wspierała koleżankę, motywując ją, aby ta kontynuowała marszobieg.

              Organizacja imprezy była fantastyczna. Przed biegiem martwiłam się, czy gdzieś się po drodze nie zgubię. Nic z tych rzeczy. W newralgicznych miejscach ustawione były patrole policji, na trasie co chwila spotykałam wolontariuszy, którzy bardzo wspierali, dodawali otuchy, przybijali piątkę. Bez problemu (no, trochę zmęczona ) dotarłam na metę. Każdy z uczestników biegu otrzymał medal - drewniany na czerwonej wstążeczce. Bardzo miła pamiątka . A ja oprócz tego? Mój numer 272 został wylosowany przez dziecko z niepełnosprawnością. Ależ byłam zaskoczona! Odebrałam upominek z rąk tego młodego człowieka, rozmawiałam chwilę z nim i jego mamą. To był fantastyczny moment.

              Mnóstwo dobrej energii i wrażeń. Mam nadzieję, że to mój pierwszy, ale nie ostatni bieg na tego typu imprezie."

          • Wycieczka Wrocław - Praga - Skalne Miasto
            • Wycieczka: Wrocław-Praga -Skalne Miasto

              W dniach 22 – 24 maja klasy 2A i 2C wybrały się na trzydniową wycieczkę Wrocław -Praga - Skalne Miasto. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Ogród Japoński we Wrocławiu. Ogród powstał w 1913 r. w ramach Wystawy Stulecia, ale ten obecny oddany został dla publiczności 1999 r., po renowacji zniszczeń spowodowanych przez „powódź stulecia” 1997 r. Bogata dendroflora ogrodu liczy około 200 gatunków drzew i krzewów. Podczas spaceru największy zachwyt wzbudziły przepięknie kwitnące kolekcje różaneczników i azalii, których jest tu blisko 40 odmian. Oko cieszyły specjalnie strzyżone formy „falujących” żywopłotów z bukszpanu KARIKOMI i strzępolistne odmiany klonów palmowych. Następnie podziwialiśmy wrocławska starówkę. Drugiego dnia zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki Pragi – most Karola i zabytkową dzielnicę żydowską Josehov wraz z otaczającym ją starym miastem.

              Ostatnim punktem programu była wycieczka do skalnego miasta Adrspach. Zaraz po wejściu na teren czeskiego rezerwatu przywitał nas widok przepięknego turkusowego jeziora, które powstało w miejscu dawnej piaskowni. Wędrując w bajkowej scenerii, podziwialiśmy ogromne ściany skalne i wodospady. Na koniec dotarliśmy do punktu widokowego, z którego roztaczała się panorama teplickich skał.

              Pełni wspaniałych wrażeń, pozdrawiamy: prof. Woźniak-Gibka, prof. Balcerzak i prof. Koprowska wraz z uczniami.

            • Dyskusja punktowana na lekcji historii

              W dniu 31 marca klasa 3a na lekcji historii brała udział w dyskusji punktowanej dotyczącej systemów politycznych. Uczniowie dyskutowali o tym, czy warto ograniczyć wolność osobistą w imię budowy silnego państwa oraz wybierali, który system polityczny uważają za najbardziej korzystny dla obywateli i kraju. Klasa zgodnie uznała demokrację za najlepszy system polityczny. Lekcja pomogła zrozumieć formy rządów i rozwinęła zdolność prowadzenia kulturalnej dyskusji.

          • Plakat informujący o możliwościach mózgu
            • Szkolny Dzień Mózgu

              ,,Gdy­by ludzki mózg był tak pros­ty, że mog­li­byśmy go zro­zumieć, by­libyśmy wte­dy tak głupi, że nie zro­zumieli­byśmy go i tak” (Jostein Gaarder)

              29 marca po raz pierwszy obchodziliśmy Szkolny Dzień Mózgu, którego celem jest popularyzowanie wśród społeczności szkolnej wiedzy o mózgu, układzie nerwowym oraz jego działaniu.  Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była – anatomia funkcjonalna Ośrodkowego Układu Nerwowego. Uczniowie pod opieką Pani prof. Koprowskiej przygotowali postery, z których można było się dowiedzieć co to jest mózg, z jakich części jest zbudowany i jakie funkcje pełnią poszczególne jego elementy. Chętni mogli dowiedzieć się jak można wpływać na kondycję własnego mózgu, jaka dieta jest odpowiednia dla zachowania jego sprawności. Najbardziej zainteresowani mogli dowiedzieć się co warto przeczytać, żeby zrozumieć własny mózg.

            • Wycieczka do Pragi

              Pomimo pogody, wystawiającej cierpliwość na próbę, mieliśmy okazję podziwiać piękno Pragi z Mostu Karola zarówno za dnia, jak i wieczorem, z brzuchami wypełnionymi czeskimi knedliczkami.
              Z bolącymi nogami od chodzenia po Skalnym Mieście Adršpach, lecz uśmiechami na twarzach - pozdrawiamy!
              Prof. Wira-Zarzycka, prof. Wawrzyńczak, prof. Zerbe wraz z uczniami klas 1e, 1c, 3c i Krecikiem. Ahoj!

          • Logo Dnia Autorów Europejskich
            • Pierwsza edycja Dnia Autorów Europejskich w Piętnastce

              Komisja Europejska ogłosiła nową inicjatywę - Dzień Autorów Europejskich. Na apel o promowanie w ten szczególny sposób czytelnictwa wśród młodzieży odpowiedziały trzy nauczycielki: Barbara Matusiak, Izabela Wądołowska i Małgorzata Pawłowska. Klasy 1d, 3a, 3c, 4a oraz członkowie i członkinie grupy projektowej Erasmus+ spotkali się z autorem cyklu powieści fantasy, sędzią Marcinem Masłowskim i edytorką tekstów z getta łódzkiego, laureatką Paszportu "Polityki" i nagrody Pen Clubu, dr Ewą Wiatr. Autorzy mówili o swoim warsztacie pracy, emocjach tudzież doświadczeniach związanych z tworzeniem czy redagowaniem literatury oraz dokumentów.

    • Kontakt

      • XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza
      • (42) 252-98-03 - sekretariat; (42) 252-98-04
      • ul. Traktorowa 77, 91-204 Łódź Poland
      • Inspektor Ochrony Danych - Artur Błażyński, e-mail - iod.lo15@cuwo.lodz.pl
    • Logowanie