• Życie szkoły

            • Wizyta Piętnastkowiczek i Piętnastkowiczów w POLIN

              Klasy IVa, IVc (oraz reprezentanci klas IIIb i IIIa) zwiedzały 9 listopada Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczennice i uczniowie przeszli szlakiem gettowym, odwiedzając między innymi mogiłę ŻOB-owców na Miłej 18, czy odczytując imiona ofiar Zagłady na Pomniku stojącym na Umschlagplatz. Następnie zwiedzały wystawę stałą POLIN-u. Najbardziej wstrząsające doświadczenie wiązało się jednak z wystawą czasową "Wokół nas było morze ognia". Niesamowita multimedialna prezentacja unaocznia cierpienie i determinację ludności cywilnej w czasie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku, wyzwala empatię i silne wzruszenie zwiedzających, tym bardziej, że zamyka ją przemówienie Mariana Turskiego: "11 Przykazanie: Nie bądź obojętny!"

          • Wystawa zwycięskich fotografii
            • Arkadyjski konkurs fotograficzny

              Beneficjentki kursów Erasmusa poświęconych technikom fotograficznym i filmowym: Barbara Matusiak, Izabela Jastrzębska, Małgorzata Pawłowska i Izabela Wądołowska wykorzystały wycieczkę klas 2b i 2d do Arkadii i Nieborowa, która w założeniu była multiplikacją projektu Sustainable Cities Lifestyle resOurces CooKing, by zorganizować konkurs fotograficzny. Hasłem konkursu było: „Świat Sztuki – Świat Przyrody, czyli o idei zrównoważonego rozwoju”. Uczennice i uczniowie wykonali w plenerach Arkadii mnóstwo zdjęć, spośród których nauczycielki wyłoniły zwycięskie fotografie. Trwałym efektem przedsięwzięcia unaoczniającego wrażliwość i kreatywność młodzieży jest mini wystawa wpisana w przestrzeń szkoły.

          • Makowy wieniec - symbol pamięci
            • Wystawa o Dniu Pamięci

              Beneficjentki kursów programu Erasmus Barbara Matusiak i Izabela Wądołowska zdecydowały się na zainicjowanie interdyscyplinarnego projektu, który byłby upamiętnieniem ofiar Wielkiej Wojny, a tym samym włączył naszą szkołę w międzynarodową akcję realizowaną na świecie już od wielu lat. Działania miały charakter dwuetapowy: omówienie wierszy poświęconych I wojnie światowej – zarówno na lekcjach języka polskiego, jak i języka angielskiego; przygotowanie wystawy, która trwale wpisze się w przestrzeń szkoły. Młodzież szkoły otrzymała następującą informację:

              „11 Listopada to dla Polek i Polaków radosne święto, upamiętnienie odzyskanej po latach niewoli niepodległości.

              Trzeba jednak pamiętać, że I wojna światowa, postrzegana w skali globalnej, to śmierć około 8,5 milionów żołnierzy, którzy zginęli na polach bitew, umarli z powodu ran lub chorób. To również zdewastowany krajobraz pól bitewnych, zniszczone lasy, miasta i wsie. Pośród tego straszliwego pejzażu pewien kanadyjski oficer i jednocześnie poeta, John McCrae, dostrzegł niezwykły widok: pole jaskrawoczerwonych maków na miejscu, gdzie niedawno toczyła się jedna z najkrwawszych bitew. Napisał wiersz "Na polach Flandrii", w którym mówił głosem poległych żołnierzy pochowanych pod kwitnącymi makami. I tak oto mak stał się symbolem pamięci o tych, którzy życiem zapłacili za ambicje polityków i generałów.

              Warto dodać, że uczennice klasy IVc: Oliwia Fijałkowska i Agata Lenartowicz przygotowały formalny znak hołdu dla ofiar: makowy wieniec - symbol pamięci

          • Klasa 2d przedstawia sztuki Szekspira
            • Wiedza i umiejętności zdobyte na kursach Erasmusa owocują!!! Klasa 2d interpretuje tragedie Williama Szekspira

              Zaletą Erasmusowych kursów jest merytoryczne przygotowanie do realizowania międzyprzedmiotowych działań. Znakomite rezultaty przyniósł interdyscyplinarny projekt poświęcony Williamowi Szekspirowi! Beneficjentki programu Erasmus, Izabela Jastrzębska i Barbara Matusiak pomyślały, że byłoby świetnie, gdyby uczennice i uczniowie klasy 2d zmierzyli się z materią dzieł Szekspira i to w języku autora.

              Na lekcjach języka polskiego młodzież omawiała trzy tragedie: "Romeo i Julia", "Makbet", "Hamlet". Określone też zostały wymogi dotyczące zasad dokonywania adaptacji teatralnej. Klasa podzieliła się na trzy grupy. Zadaniem każdej z nich było przygotowanie scenariusza i prawdziwie wielotworzywowego przedstawienia.

              Z kolei na zajęciach z języka angielskiego trwała praca nad oryginalnymi tekstami (wymowa, interpretacja).

              Ostateczny efekt przewyższył najśmielsze oczekiwania nauczycielek. Ruch sceniczny, scenografia, kostiumy, rekwizyty, rozumna interpretacja słowa, komunikacja w języku angielskim - wszystko zagrało fenomenalnie.

              Dzięki projektowi nauczycielki po raz kolejny przekonały się, że można skutecznie korelować tematy z różnych przedmiotów, a młodzież rozwinęła swoje umiejętności w zakresie komunikacji w języku angielskim oraz analizy i interpretacji tekstu literackiego.

      • Kontakt

        • XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza
        • (42) 252-98-03 - sekretariat; (42) 252-98-04
        • ul. Traktorowa 77, 91-204 Łódź Poland
        • Inspektor Ochrony Danych - Artur Błażyński, e-mail - iod.lo15@cuwo.lodz.pl
      • Logowanie