• XV LO w Paryżu

Po wyjątkowej wyprawie młodzieży z trzech klas liceum - 1C, 2C i 2E - do Paryża, pragniemy pochwalić się ilością zjedzonych croissantów.  Po długiej podróży autokarem z Polski na przestrzeni 4 dni mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy najważniejsze atrakcje miasta, takie jak Luwr, Wieża Eiffla, Wersal, Centrum Pompidou czy brzegi Sekwany. Niektórzy mieli po raz pierwszy okazję uprawić sport ekstremalny wsiadając do metra bądź kolejki w Disneylandzie. Te niezapomniane doświadczenia pozwoliły nam odkryć bogactwo kultury i sztuki francuskiej oraz stworzyło wspomnienia, które będziemy nosić zawsze w sercu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, wspólnie spędzony czas i odwagę w przełamywaniu bariery językowej.

• Szkolny Dzień Mózgu

4 marca odbyła się kolejna edycja Szkolnego Dnia Mózgu. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była pamięć. Uczniowie klasy 3C przygotowali postery, z których można było się dowiedzieć, które struktury naszego mózgu są zaangażowane w mechanizmy pamięci, jakie są funkcje poszczególnych obszarów kory mózgowej, jakie są rodzaje pamięci i za co odpowiadają.

W trakcie wydarzenia wyświetlana była prezentacja dotycząca neurobiologicznych mechanizmów pamięci. Uczniowie w praktyce zapoznawali się z technikami usprawniającymi funkcjonowanie naszego mózgu, rozwiązywali zadania pozwalające przyspieszyć przepływ informacji pomiędzy półkulami mózgu, wykonywali testy na podstawie których mogli określić z jakiego rodzaju pamięci sensorycznej korzystają. Oczywiście nie obyło się bez małej przekąski w postaci orzechów włoskich, które są bogate w substancje korzystne dla naszego mózgu.

Rozdawano również ulotki przygotowane przez uczniów klas pierwszych, które przedstawiały różne sposoby na usprawnienie procesu zapamiętywania i efektywnego uczenia. Najbardziej zainteresowani mogli dowiedzieć się co warto przeczytać, żeby zrozumieć własny mózg.

Całe przedsięwzięcie powstało z inicjatywy P. prof. Mileny Koprowskiej.

„Nigdy nie zapomnę tego co się nie wydarzyło”

• Pani Małgorzata Moskwa - Wodnicka - Wiceprezydent Miasta Łodzi
            • Spotkanie Łódzkiej Rady Uczniów

Dzisiaj nasza szkoła była gospodarzem spotkania ŁÓDZKIEJ RADY UCZNIÓW - „mŁodziacy” grupa „INFO mŁodziaki”, składającej się z uczniów łódzkich szkół, w tym przedstawicieli naszego liceum.

W dyskusji o technologii cyfrowej w edukacji - oczekiwaniach, wyzwaniach i zagrożeniach nasi uczniowie mieli znaczący głos i mądre wnioski!

W spotkaniu udział wzięli znamienici goście - Pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka – Wiceprezydent Miasta Łodzi, Pan Krzysztof Makowski - Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi oraz Pani Ewa Płaszczyk - Wicedyrektor Wydziału Edukacji.

Dziękujemy za inspirujące spotkanie, uważność na głos naszych uczniów i zaproszenie do współtworzenia wizji edukacji w Łodzi!

• Debata na lekcji HiT

Dziś na lekcji Hit-u odbyła się debata, podczas której uczniowie i uczennice klas pierwszych mieli możliwość wcielania się w przedstawicieli partii politycznych zasiadających w parlamencie. Dyskusja była ożywiona, obok poznania poglądów poszczególnych sił politycznych, uczestnicy poznali zasady wspólnej dyskusji. Debata odbyła się pod kierunkiem prof. Patryka Balcerzaka.