• Życie szkoły

            • XV LO w Paryżu

              Po wyjątkowej wyprawie młodzieży z trzech klas liceum - 1C, 2C i 2E - do Paryża, pragniemy pochwalić się ilością zjedzonych croissantów.  Po długiej podróży autokarem z Polski na przestrzeni 4 dni mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy najważniejsze atrakcje miasta, takie jak Luwr, Wieża Eiffla, Wersal, Centrum Pompidou czy brzegi Sekwany. Niektórzy mieli po raz pierwszy okazję uprawić sport ekstremalny wsiadając do metra bądź kolejki w Disneylandzie. Te niezapomniane doświadczenia pozwoliły nam odkryć bogactwo kultury i sztuki francuskiej oraz stworzyło wspomnienia, które będziemy nosić zawsze w sercu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, wspólnie spędzony czas i odwagę w przełamywaniu bariery językowej.

          • Szkolny Dzień Mózgu
            • Szkolny Dzień Mózgu

              4 marca odbyła się kolejna edycja Szkolnego Dnia Mózgu. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była pamięć. Uczniowie klasy 3C przygotowali postery, z których można było się dowiedzieć, które struktury naszego mózgu są zaangażowane w mechanizmy pamięci, jakie są funkcje poszczególnych obszarów kory mózgowej, jakie są rodzaje pamięci i za co odpowiadają.

              W trakcie wydarzenia wyświetlana była prezentacja dotycząca neurobiologicznych mechanizmów pamięci. Uczniowie w praktyce zapoznawali się z technikami usprawniającymi funkcjonowanie naszego mózgu, rozwiązywali zadania pozwalające przyspieszyć przepływ informacji pomiędzy półkulami mózgu, wykonywali testy na podstawie których mogli określić z jakiego rodzaju pamięci sensorycznej korzystają. Oczywiście nie obyło się bez małej przekąski w postaci orzechów włoskich, które są bogate w substancje korzystne dla naszego mózgu.

              Rozdawano również ulotki przygotowane przez uczniów klas pierwszych, które przedstawiały różne sposoby na usprawnienie procesu zapamiętywania i efektywnego uczenia. Najbardziej zainteresowani mogli dowiedzieć się co warto przeczytać, żeby zrozumieć własny mózg.

              Całe przedsięwzięcie powstało z inicjatywy P. prof. Mileny Koprowskiej.

              „Nigdy nie zapomnę tego co się nie wydarzyło”

               

          • Pani Małgorzata Moskwa - Wodnicka - Wiceprezydent Miasta Łodzi
            • Spotkanie Łódzkiej Rady Uczniów

              Dzisiaj nasza szkoła była gospodarzem spotkania ŁÓDZKIEJ RADY UCZNIÓW - „mŁodziacy” grupa „INFO mŁodziaki”, składającej się z uczniów łódzkich szkół, w tym przedstawicieli naszego liceum.

              W dyskusji o technologii cyfrowej w edukacji - oczekiwaniach, wyzwaniach i zagrożeniach nasi uczniowie mieli znaczący głos i mądre wnioski!

              W spotkaniu udział wzięli znamienici goście - Pani Małgorzata Moskwa-Wodnicka – Wiceprezydent Miasta Łodzi, Pan Krzysztof Makowski - Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi oraz Pani Ewa Płaszczyk - Wicedyrektor Wydziału Edukacji.

              Dziękujemy za inspirujące spotkanie, uważność na głos naszych uczniów i zaproszenie do współtworzenia wizji edukacji w Łodzi! 

          • My w Lizbonie
            • Sztuka łączy ludzi (Art connecting people) – Erasmus+, wymiana polsko-portugalska

               

              W dniach 9-15 marca delegacja młodzieży z XV LO, wraz z nauczycielkami odwiedziła Portugalię, by zrealizować drugą część międzynarodowego projektu.

              10 marca Erasmusowa grupa odwiedziła Narodowy Park Kulturowy w Sintrze. To niesamowite miejsce skłaniające do refleksji nad usytuowaniem człowieka w świecie natury, mówiące o jego relacji z przyrodą. Zachwyt wzbudza obfitość i różnorodność roślin, piękne formy rzeźbiarskie i architektoniczne. Warto dodać, że park znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO, jest naprawdę czymś niezwykłym. Nasza młodzież dostrzegała jednak w zamyśle Sintry pewne podobieństwa do koncepcji zrealizowanej w znanych jej Arkadii i Nieborowie. O to właśnie chodzi w tym programie, żeby widzieć nie tylko różnice kulturowe, ale i specyficzne „połączenia”, które budują tożsamość europejską.

              Byliśmy również tego dnia na Cabo da Roca, czyli najdalej wysuniętym ku Nowemu Światu przylądku europejskim. Tu oszołomiła wszystkich potęga oceanu.

              Erasmus to nie tylko rozwijanie kompetencji językowych. To przyjaźń, radość z bycia z drugim człowiekiem, przyjemność uprawiania sportu, zdobywania nowych doświadczeń. 11 marca portugalska młodzież uczyła naszą surfowania!

              Po południu przyszedł czas na część bardziej oficjalną. Naszą delegację przywitała w szkole Ibn Mucana portugalska koordynatorka projektów Erasmusowych, Profesor Dalila Chumbinho. Potem młodzież polska i portugalska - pod kierownictwem Profesor Isadory Pestany - pracowała w świetnie wyposażonej pracowni plastycznej, a Profesor Isabel Correia pokazała polskim gościom, jak się pracuje z uczniami i uczennicami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zobaczyliśmy super miejsce - pokój, w którym mogą się wyciszyć osoby autystyczne czy nadpobudliwe. Rewelacja! Ten dzień był ważną lekcją uczącą, jak istotną rolę w edukacji i terapii pełnią zajęcia artystyczne i jak potrzebne jest dostosowanie metod i form nauczania do możliwości młodych ludzi.

              Kolejny dzień spędziliśmy w Lizbonie. Dowiedzieliśmy się sporo o ludziach tworzących historię Portugalii jako potęgi kolonialnej (pomnik przedstawiający Henryka Żeglarza, jego promotorów i kompanów, innych odkrywco wzbudził wprawdzie zachwyt swoją konstrukcją, ale i skłonił do refleksji nad etycznymi i politycznymi konsekwencjami ekspansji Europejczyków w Nowym Świecie). W świetnym Muzeum Sztuki Współczesnej portugalski edukator przeprowadził z międzynarodową grupą warsztaty na temat kubizmu, dadaizmu, surrealizmu i ekspresjonizmu. Mogliśmy poznać dzieła artystów i artystek portugalskich, w zasadzie zupełnie nam do tej pory nieznanych.

              Objechaliśmy też tuk tukami starą część Lizbony, sporo spacerowaliśmy, spróbowaliśmy typowych, portugalskich dań.

              Wreszcie przyszła kolej na Cascais, gdzie również strona portugalska zorganizowała dla nas atrakcyjny program. Spędziliśmy tu niezwykły czas. Płynęliśmy galeonem po Oceanie Atlantyckim, myśląc, jak odważni byli wielcy odkrywcy zmierzający ku wielkiemu nieznanemu na tych "łupinach".

              Odbyły się także fenomenalne warsztaty w Centrum Kultury, objawiające, jak sztuka prowadzi w kierunku odkrycia tajemnic ludzkiej świadomości i jak artyści wyrażają swój sprzeciw wobec zmian klimatycznych niszczących światy ludzi i natury.

              Dzień zakończyła wizyta w Ratuszu i wyjątkowo miłe spotkanie z władzami oświatowymi miasta Cascais.

              Refleksja: ogromna serdeczność osób nas goszczących, ludzi spotykanych na ulicy, pracowników ośrodków kultury, którzy dbali o nasz komfort i dobrostan (przenośne krzesełka, pufki dla uczestniczek i uczestników warsztatów). Tyle dobra nas tu spotykało!

              W ostatnim dniu projektu powróciliśmy do Lizbony. Widzieliśmy ją z lotu ptaka, zobaczyliśmy iście baśniowe obrazy świata podwodnego z oceanarium, wreszcie czekał nas pożegnalny wieczór w szkole Ibn Mucana, na którym królowały fantastyczne przekąski zrobione przez portugalskich rodziców oraz zachwycał tort z logami obu szkół. Tańce, spacery po plaży, koncert rockowy, łzy wzruszenia, obietnice trwania w przyjaźni... Obiecaliśmy sobie kolejne spotkania.

               

            • Doradztwo zawodowe w Piętnastce jest profesjonalne

              W czwartek 7 marca uczniowie i uczennice klasy 2e pod opieką Profesor Sylwii Borowczyk (prowadzącej zajęcia z doradztwa zawodowego) oraz Dyrektor Ewy Kaczorowskiej wzięli udział w konferencji „Człowiek w kontekście życia zawodowego” zorganizowanej przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi. Młodzież miała możliwość zwiedzenia pracowni zawodowych działających w Centrum, wysłuchali wystąpień kilku ekspertów z dziedziny biznesu i rozwoju zawodowego. Dowiedzieli się, że trzeba mieć marzenia i dążyć do ich realizacji, nie patrząc na potknięcia i niepowodzenia towarzyszące drodze do osiągnięcia sukcesu. Usłyszeli, że należy robić to, co się lubi i co daje satysfakcję. Wówczas praca jest przyjemnością.

            • Wizyta w teatrze V6

              Jedną z tradycji naszej szkoły są wyjścia młodzieży na przedstawienia w języku angielskim. Oczywiste jest, że kontakt z żywym słowem rozwija nie tylko wrażliwość, ale i pomaga w zdobyciu odpowiednich kompetencji językowych. To szczególnie ważne w szkole, w której we wszystkich klasach obowiązuje rozszerzony program języka angielskiego.

              W tym roku szkolnym wybór Pań anglistek padł na spektakl "1984 by George Orwell". To sztuka wystawiana w języku angielskim przez TNT Theatre Britain w całej Europie. 12.02.24 uczennice i uczniowie klas 2a, 2c, 2d, 3c oraz grupa osób z klasy 2b mogli ją obejrzeć w teatrze V6. Z pewnością będą już pamiętać, co znaczy powiedzenie „Big Brother is watching you”.

              zdjęcia pobrane z

              https://www.adg-europe.com/1984-by-george-orwell-2/

              https://tnttheatre.com/copy-of-hamlet-1

          • Ksenia Mistrzynią Europy
            • KSENIYA DRONCHANKA MISTRZYNIĄ EUROPY W KARATE !!!

              Pięknie rozpoczyna się rok dla Olimpu Łódź i dla Polski. W Młodzieżowych Mistrzostwach Europy które odbyły się w Tbilisi zawodniczka Olimpu Łódź Kseniya Dronchanka wywalczyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Europy na rok 2024.

              W kategorii wiekowej U21 /18-20 lat/ w kategorii wagowej – 55 kg walczyło 30 zawodniczek z 30 państw. Kseniya dała prawdziwy popis swoich wysokich umiejętności i przez eliminacje przeszła jak burza.

              W pierwszej walce pokonała zawodniczkę z Hiszpanii Naire Mazon Canete przed czasem i aż 8 do 0. Nie inaczej było w drugiej rundzie gdzie pokonała aż 9 do 0 zawodniczkę z Rumunii Stoian Alexandre Mihaele. Walka ćwierćfinałowa to równie dobry pojedynek w wykonaniu Kseniyi Dronchanki. Walka przy stanie 0 do 0 rozstrzygnęła się poprzez decyzję sędziów ale tutaj sędziowie nie mieli wątpliwości i nasz zawodniczka pokonała Dunkę Nicolinę Olsen poprzez wskazanie 4 do 0.

              Półfinał to pojedynek z zawodniczką z Turcji Hatice Kurt. Walka również dosyć jednostronna, Kseniya Dronchanka z Olimpu Łódź pokonuje 5 do 0 rywalkę i dostaje się do wielkiego finału Mistrzostw Europy.

              Cieszylismy się bardzo nie tylko z wyniku ale z poziomu jaki pokazała nasza zawodniczka. Kseniya nie dała szans swoim rywalkom zdobywając aż 22 punkty nie tracąc żadnego.

              W finale który rozgrywany był następnego dnia Kseniya Dronchanka zmierzyła się ze świetną Niną Kvaśnicova ze Słowacji. Początek walki znów rewelacyjny, po początkowym badaniu przeciwnika Kseniya przechodzi do ataku i zdobywa przewagę dwóch punktów, po kilku sekundach robi się już 3 do 0 dla naszej zawodniczki. Końcówka walki to jednak prawdziwy dreszczowiec. Na początek Słowaczka odrabia 2 punkty a na 10 sekund przed końcem robi się 3 do 3. Kseniya ma jednak przewagę senshu /bo jako pierwsza zdobywała punkty/, mądrze broni swojej przewagi i nie daje sobie wyszarpać zwycięstwa i zostaje Mistrzynią Europy 2024.

              To wielki sukces naszej młodej zawodniczki, która w dniu eliminacji 10 lutego sprawia sobie piękny prezent na 19 urodziny i najpierw dostaje się do finału a dzień później go wygrywa. Kseniya pięknie wpisuje się w historię naszego Klubu i kroczy drogą którą wcześniej przecierały takie gwiazdy naszego Klubu jak Kamila Warda czy Mistrzyni Świata Dorota Banaszczyk.

              Brawa dla wszystkich zawodników i trenerów, to był piękny weekend dla Olimpu ale również dla całego Polskiego Karate.

              Trzymajcie kciuki za następne sukcesy !!!

          • Profesor Koprowska wykonuje sekcję dżdżownicy
            • Praktyczna biologia - sekcja dżdżownicy

              6 listopada 2023r. uczniowie klasy 3C utrwalali wiadomości w sposób praktyczny. Młodzież pod kierunkiem prof. Mileny Koprowskiej przeprowadziła sekcję dżdżownicy. Początkowo wszyscy podchodzili do tematu z pewną niepewnością i obawami, ale wkrótce okazało się, że niepotrzebnie. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji i pokazały, że praktyczna biologia jest niezwykle interesująca, a natura różni się od schematów znanych z podręcznika….

            • Wizyta Piętnastkowiczek i Piętnastkowiczów w POLIN

              Klasy IVa, IVc (oraz reprezentanci klas IIIb i IIIa) zwiedzały 9 listopada Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczennice i uczniowie przeszli szlakiem gettowym, odwiedzając między innymi mogiłę ŻOB-owców na Miłej 18, czy odczytując imiona ofiar Zagłady na Pomniku stojącym na Umschlagplatz. Następnie zwiedzały wystawę stałą POLIN-u. Najbardziej wstrząsające doświadczenie wiązało się jednak z wystawą czasową "Wokół nas było morze ognia". Niesamowita multimedialna prezentacja unaocznia cierpienie i determinację ludności cywilnej w czasie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku, wyzwala empatię i silne wzruszenie zwiedzających, tym bardziej, że zamyka ją przemówienie Mariana Turskiego: "11 Przykazanie: Nie bądź obojętny!"

          • Wystawa zwycięskich fotografii
            • Arkadyjski konkurs fotograficzny

              Beneficjentki kursów Erasmusa poświęconych technikom fotograficznym i filmowym: Barbara Matusiak, Izabela Jastrzębska, Małgorzata Pawłowska i Izabela Wądołowska wykorzystały wycieczkę klas 2b i 2d do Arkadii i Nieborowa, która w założeniu była multiplikacją projektu Sustainable Cities Lifestyle resOurces CooKing, by zorganizować konkurs fotograficzny. Hasłem konkursu było: „Świat Sztuki – Świat Przyrody, czyli o idei zrównoważonego rozwoju”. Uczennice i uczniowie wykonali w plenerach Arkadii mnóstwo zdjęć, spośród których nauczycielki wyłoniły zwycięskie fotografie. Trwałym efektem przedsięwzięcia unaoczniającego wrażliwość i kreatywność młodzieży jest mini wystawa wpisana w przestrzeń szkoły.

          • Makowy wieniec - symbol pamięci
            • Wystawa o Dniu Pamięci

              Beneficjentki kursów programu Erasmus Barbara Matusiak i Izabela Wądołowska zdecydowały się na zainicjowanie interdyscyplinarnego projektu, który byłby upamiętnieniem ofiar Wielkiej Wojny, a tym samym włączył naszą szkołę w międzynarodową akcję realizowaną na świecie już od wielu lat. Działania miały charakter dwuetapowy: omówienie wierszy poświęconych I wojnie światowej – zarówno na lekcjach języka polskiego, jak i języka angielskiego; przygotowanie wystawy, która trwale wpisze się w przestrzeń szkoły. Młodzież szkoły otrzymała następującą informację:

              „11 Listopada to dla Polek i Polaków radosne święto, upamiętnienie odzyskanej po latach niewoli niepodległości.

              Trzeba jednak pamiętać, że I wojna światowa, postrzegana w skali globalnej, to śmierć około 8,5 milionów żołnierzy, którzy zginęli na polach bitew, umarli z powodu ran lub chorób. To również zdewastowany krajobraz pól bitewnych, zniszczone lasy, miasta i wsie. Pośród tego straszliwego pejzażu pewien kanadyjski oficer i jednocześnie poeta, John McCrae, dostrzegł niezwykły widok: pole jaskrawoczerwonych maków na miejscu, gdzie niedawno toczyła się jedna z najkrwawszych bitew. Napisał wiersz "Na polach Flandrii", w którym mówił głosem poległych żołnierzy pochowanych pod kwitnącymi makami. I tak oto mak stał się symbolem pamięci o tych, którzy życiem zapłacili za ambicje polityków i generałów.

              Warto dodać, że uczennice klasy IVc: Oliwia Fijałkowska i Agata Lenartowicz przygotowały formalny znak hołdu dla ofiar: makowy wieniec - symbol pamięci

          • Klasa 2d przedstawia sztuki Szekspira
            • Wiedza i umiejętności zdobyte na kursach Erasmusa owocują!!! Klasa 2d interpretuje tragedie Williama Szekspira

              Zaletą Erasmusowych kursów jest merytoryczne przygotowanie do realizowania międzyprzedmiotowych działań. Znakomite rezultaty przyniósł interdyscyplinarny projekt poświęcony Williamowi Szekspirowi! Beneficjentki programu Erasmus, Izabela Jastrzębska i Barbara Matusiak pomyślały, że byłoby świetnie, gdyby uczennice i uczniowie klasy 2d zmierzyli się z materią dzieł Szekspira i to w języku autora.

              Na lekcjach języka polskiego młodzież omawiała trzy tragedie: "Romeo i Julia", "Makbet", "Hamlet". Określone też zostały wymogi dotyczące zasad dokonywania adaptacji teatralnej. Klasa podzieliła się na trzy grupy. Zadaniem każdej z nich było przygotowanie scenariusza i prawdziwie wielotworzywowego przedstawienia.

              Z kolei na zajęciach z języka angielskiego trwała praca nad oryginalnymi tekstami (wymowa, interpretacja).

              Ostateczny efekt przewyższył najśmielsze oczekiwania nauczycielek. Ruch sceniczny, scenografia, kostiumy, rekwizyty, rozumna interpretacja słowa, komunikacja w języku angielskim - wszystko zagrało fenomenalnie.

              Dzięki projektowi nauczycielki po raz kolejny przekonały się, że można skutecznie korelować tematy z różnych przedmiotów, a młodzież rozwinęła swoje umiejętności w zakresie komunikacji w języku angielskim oraz analizy i interpretacji tekstu literackiego.

    • Kontakt

      • XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza
      • (42) 252-98-03 - sekretariat; (42) 252-98-04
      • ul. Traktorowa 77, 91-204 Łódź Poland
      • Inspektor Ochrony Danych - Artur Błażyński, e-mail - iod.lo15@cuwo.lodz.pl
    • Logowanie