Komisja Europejska ogłosiła nową inicjatywę - Dzień Autorów Europejskich. Na apel o promowanie w ten szczególny sposób czytelnictwa wśród młodzieży odpowiedziały trzy nauczycielki: Barbara Matusiak, Izabela Wądołowska i Małgorzata Pawłowska. Klasy 1d, 3a, 3c, 4a oraz członkowie i członkinie grupy projektowej Erasmus+ spotkali się z autorem cyklu powieści fantasy, sędzią Marcinem Masłowskim i edytorką tekstów z getta łódzkiego, laureatką Paszportu "Polityki" i nagrody Pen Clubu, dr Ewą Wiatr. Autorzy mówili o swoim warsztacie pracy, emocjach tudzież doświadczeniach związanych z tworzeniem czy redagowaniem literatury oraz dokumentów.
Europejskie Forum Młodzieży w Wiosce Dziecięcej Pestalozzi w Trogen, Szwajcaria 4-11 marca 2023 r.
100 młodych ludzi. 10 krajów. 7 dni. Niezapomniane wrażenia.
100 młodych ludzi ze Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Turcji, Ukrainy, Francji, Łotwy, Węgier, Chorwacji i Polski (XV LO) spędziło tydzień intensywnie zajmując się tematem „Przyszłość Europy”. Młodzi aktywnie uczestniczyli w warsztatach, które dotyczyły: zasad demokracji, pokoju, myślenia transgranicznego, ekologii i krytycznego korzystania z mediów. Pokojowe współistnienie aktywnie realizowano w życiu codziennym w Wiosce Dziecięcej.
Pod koniec tygodnia studenci zaprezentowali wyniki swojej pracy i stworzyli konkretne plany działania, które mają zainicjować zmiany na rzecz pokojowego współistnienia w Europie i na świecie.
Umowa o współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ
W dniu 21 marca 2023 Dziekan WPiA, Profesor Monika Bogucka-Felczak i Dyrektor XV LO Ewa Kaczorowska podpisały umowę patronacką pomiędzy Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego a XV Liceum Ogólnokształcącym.
Celem Umowy Patronackiej jest nawiązanie współpracy w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzującej dziedzinę nauk społecznych w dyscyplinie "nauki prawne".
Bardzo dziękujemy i liczymy na owocną wspólpracy.
Akcja "Galante sprzątanie"
W dniu 21 marca uczniowie klas 1c oraz 1e uzbrojeni w rękawiczki i worki pracowali w pocie czoła nad przywróceniem porządku okolic szkoły. Pod okiem Pani prof. Wawrzyńczak oraz Pana prof. Zerbe uczniowie nie wahali się przed ubrudzeniem sobie rąk, a owoc ich pracy widoczny jest dla wszystkich przechodniów ulicy Traktorowej i pobliskiego lasku. Wyjście zostało zrealizowane w ramach akcji Galante Sprzątanie w Łodzi.
Projekt - wywiad z właścicielami włoskiej restauracji Pizza&Pasta
Język włoski w praktyce! Uczennice klasy 1d, Natalka Kądziela i Ola Miszczak, zrealizowały projekt, w ramach którego przeprowadziły wywiad z właścicielami jednej z włoskich restauracji działających w Łodzi od dwudziestu lat. Dziewczyny pytały m.in. o ulubione dania kuchni włoskiej oraz najczęściej zamawiane przez klientów dania. Padło również pytanie o pizzę z ananasem, czyli zjawisko wywołujące dreszcz oburzenia u rodowitych Włochów! Kuchnię włoską kochamy i polecamy 🇮🇹♥️
Kultura masowa
Dnia 3 marca w klasie 3a, na lekcji historii, realizowany był temat kultury masowej. Uczniowie mieli za zadanie dobrać się w grupy i zaprezentować piosenki, które są znane na całym świecie. Uczniowie śpiewali takie piosenki jak Waka Waka Shakiry, Dancing Queen Abby, Gangnam Style Psy oraz What makes you beautiful One Direction. Lekcja ta nie tylko przedstawiła nam jak wszechobecne jest zjawisko kultury masowej oraz jak dużą rolę pełnią środki masowego przekazu, ale również pomogła zrealizować temat w sposób niebanalny i twórczy.
Wspomnienia o PRL
22.02 uczniowie klasy 4a wzięli udział w lekcji o PRL’u. Opowiadali historie zaczerpnięte od dziadków i rodziców oraz przynieśli pamiątki tamtych lat. W szkole tego dnia zagościły m.in.: kartki na żywność, stare aparaty analogowe, zdjęcia rodzinne czy listy miłosne z młodości babć i dziadków. Przekonaliśmy się, jak dużo czynników wpływa na postrzeganie danego etapu historii. Usłyszeliśmy o przeróżnych doświadczeniach naszych bliskich, poznaliśmy wiele oblicz tego samego okresu czasu.
LEKCJE NIEMIECKIEGO W TERENE - POŻEGNANIE ZIMY!
My się zimy nie boimy. Nasze zimowe lekcje niemieckiego idą wraz z praktyką językową: DER SCHNEEMAN, DER SCHLITTEN, DIE SCHNEEBALLSCHLACHT- BAŁWAN, SANKI, BITWA NA ŚNIEŻKI i inne popularne zwroty utrwalaliśmy w praktyce.
Lubimy grę w śnieżki, lepienie bałwana, ale czekamy już na wiosenne palmy i kwiaty wyłaniające się ze śnieżnej pokrywy.
Wkrótce powitamy wiosnę i pójdziemy na lody. Der Fruhling kommt bald.
Ogólnopolski Konkurs Języka Włoskiego
Buongiorno! 2 marca reprezentanci naszego liceum (Max Moretti 4a, Nadia Syta 3b, Patrycja Kowalczyk 1b) przystąpili do etapu szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego 🇮🇹 Trzymamy kciuki za awans do kolejnej tury zmagań. IN BOCCA AL LUPO!
Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
1 marca 2023 r. rozstrzygnięto konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Nasza szkoła propaguje pamięć o tych, którzy nigdy się nie poddali i których chciała wymazać z kart historii władza komunistyczna.
Chwała Niezłomnym!
Wolontariat szkolny u seniorów
Klasa Ia - wraz z panią profesor Agatą Chudzią - gościła u seniorów w dwóch domach opieki.
Okazją do wspólnego świętowania były Walentynki. Uczniowie przynieśli własnoręcznie upieczone ciastka, kartki i wierszyki Walentynkowe.
Wspólne rozmowy, gry, zabawy przyniosły obu stronom wiele radości. Zostaliśmy poczęstowani gorącą herbatą, pączkami i innymi słodkościami. Pozytywnych emocji było wiele.
Już teraz planujemy kolejne spotkanie z miłymi pensjonariuszami.
Karnawałowo na języku niemieckim!
Karnawał w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii jest bardzo popularną tradycją przed Wielkim Postem wśród tamtejszych obywateli.
Na lekcjach niemieckiego uczniowie też się przebierali i opowiadali o historii karnawału w różnych rejonach świata.
Radości było co niemiara!!!!
Der Valentinstag na języku niemieckim
Walentynki to niezwykły dzień w życiu naszej szkoły.
Na lekcjach niemieckiego poznaliśmy historię świętego Walentego, patrona zakochanych.
Robiliśmy także kartki walentynkowe i pisaliśmy przysłowia o miłości.
Na koniec życzyliśmy sobie po niemiecku "viel Liebe und Freude" na każdy dzień.
Symulacja procesu cywilnego
W grudniu 2022 r. na zajęciach z edukacji prawnej klasa 4a podjęła się inscenizacji rozprawy sądowej. Sprawa dotyczyła prawa cywilnego, natomiast przedmiotem symulacji był rozwód. Dzięki tym zajęciom mogliśmy w aktywny i interesujący sposób uczyć się jak działa „teatr sądowy” i na czym polegają „role” sądowe – adwokata, powoda, pozwanego, sędziego czy świadka. Symulacja procesu jest świetnym pomysłem na połączenie nauki z ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu uczniowie zdobywają wiedzę prawną i doskonalą swoje różne talenty – pomysłowość, umiejętności aktorskie czy psychologiczne.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie