• Edukatorka Muzeum Dzieci Polskich Pani Joanna Frydenberg
            • Bliżej historii

Uczniowie klas Id oraz Ig wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Dzieci Polskich. Poznali historię jedynego obozu utworzonego dla najmłodszych obywateli okupowanej Polski, który został zorganizowany przez niemieckich okupantów na terenie Łodzi. Zajęcia prowadziła edukatorka Muzeum Pani Joanna Frydenberg, zaproszona przez p. prof. Katarzynę Walencką oraz p. prof. Patryka Balcerzaka.

• Wykład pt "Istota Prawa" na Wydziale Prawa i Administracji
            • Wizyta uczniów na Wydziale Prawa i Administracji

Uczniowie klas Ia oraz Ig wzięli udział w wykładzie ,,Istota Prawa " na Wydziale Prawa i Administracji w Łodzi. Mieli okazję zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi zagadnień z dziedziny prawa oraz zwiedzić  budynek wydziału. Cenną wiedzę oraz informacje, które zostały im przekazane podczas prelekcji z pewnością posłużą im w ich dalszym procesie edukacji. Jak słusznie zauważa p.prof Patryk Balcerzak udział w takim wydarzeniu może mieć znaczący wpływ na dalsze decyzje związane z edukacją, np. wybór kierunku studiów.

• Klasy 2b i 2d na wycieczce w Nieborowie
            • Wycieczka klas 2b i 2d do Nieborowa

Klasy 2b i 2d wraz z wychowawczyniami M. Pawłowską i I. Jastrzębską ruszyły na wycieczkę do Nieborowa i Arkadii. Uczniowie zwiedzali pałac, a w nim między innymi wystawę poświęconą księżnej Radziwiłłowej - patriotce, bohaterce, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, więźniarce radzieckich łagrów.

W cudownej Arkadii uczennice i uczniowie z zapałem oddali się sztuce fotografii. W wycieczce towarzyszyły uczniom też panie prof. B. Matusiak i I. Wądołowska.

• Uczniowie klas 1c i 2e na wycieczce w Górach Świętokrzyskich
            • Wycieczka klas 1c i 2e

Wyjazd przyszedł, wyjazd poszedł, a pierwszaki otrzęsione przez starszych kolegów na wyjeździe w Góry Świętokrzyskie. Młodzi chemicy i młode biolożki z 1c przed speed-ratingiem modlili się w Klasztorze Misjonarzy Oblatów, głaskali Alpaki i ścigali się w basenie. Widzieliśmy także mnóstwo owadów, rudy ołowiu i kalcyt w swoim środowisku naturalnym, kradnąc przy okazji dwa ostatnie ciepłe dni października.  Serdecznie dziękujemy 2e za przygotowane z pomysłem otrzęsiny.
              Zadowoleni i zintegrowani ciepło pozdrawiamy!
              PS. Kierowca mówił, że nie daliście się mu wyspać.

• Wystawa BODY WORLDS

Uczniowie klasy 3C wybrali się do Katowic, aby zwiedzić wystawę BODY WORLDS.

Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie. Wystawa umożliwia odwiedzającym odkrycie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia, przez co zachęca zwiedzających do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii.

Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwalające odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu.

• Występy artystyczne uczniów klas I
            • Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej w XV LO! 👩‍🎓👨‍🎓Upamiętniliśmy 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, uczniowie klas pierwszych - zgodnie z tradycją - złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, stając się pełnoprawną częścią Piętnastkowej braci! 👍 🤗

W imieniu wszystkich uczniów Przewodnicząca SU, klasy 2A i 2B złożyły serdeczne podziękowania i życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły ❤️🎂🥰 oraz życzyły powodzenia klasom pierwszym🍀💪! Życzenia wyrażone słownie, muzycznie i choreograficznie były pełne emocji i ujawniły nowe talenty! 🎵🎸🎭Brawo wszyscy artyści!

• Uczeń klasy Ia w mundurze z tego okresu
            • Historia i Teraźniejszość

W czwartek 21 września uczeń klasy Ia Adam Kamiński przeprowadził pod kierunkiem Profesora Patryka Balcerzaka zajęcia dotyczące działań zbrojnych prowadzonych w czasie I Wojny Światowej. Młodzież miała okazję zapoznać się z sprzętem oraz rodzajem uzbrojenia używanym w trakcie toczących się działań militarnych. Uczeń w wyjątkowo ciekawy sposób przedstawił wydarzenia związane z wojną. Wzbudziło to duże zainteresowanie klasy.

Brawa dla Adama za inicjatywę i zaangażowanie!