• Życie szkoły

          • Uczennice XV LO - laureatki konkursu wraz z panią profesor Małgorzatą Pawłowską
            • Konkurs UŁ „Czytamy prozę rosyjską i ukraińską”

              Z przyjemnością informujemy, iż nasze uczennice zostały laureatkami konkursu „Czytamy prozę rosyjska i ukraińską”, zorganizowanego przez Instytut Rusycystyki UŁ w dn. 25.11.2022. Oleksandra Klymchuk ucz. kl. 3b zajęła 2 miejsce, a Valerya Dubovska ucz. kl. 2b zdobyła wyróżnienie!

              W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Łodzi i regionu łódzkiego.

              Nasze uczennice zaprezentowały wysoki poziom umiejętności językowych, interpretacyjnych, a także wyróżniły się wysoką wrażliwością i kulturą sceniczną.

              Gratulujemy dziewczętom! 

              Uczennice przygotowała p. prof. Małgorzata Pawłowska.

            • Dzień Życzliwości

              21 listopada to Dzień Życzliwości i dobrych emocji! 🤗❤️Losowanie pozytywnych sentencji, wspólna „belgijka”, ćwiczenia z życzliwości - inicjatywa Samorządu uczniowskiego miała umilić szkolną codzienność i uświadomić, że fajnie jest zadbać o bycie miłym na co dzień! 😉👍😊 

            • Wizyta studyjna w Muzeum Auschwitz

              "NIECHAJ NA WIEKI BĘDZIE KRZYKIEM ROZPACZY I PRZESTROGĄ DLA LUDZKOŚCI TO MIEJSCE, W KTÓRYM HITLEROWCY WYMORDOWALI OKOŁO PÓŁTORA MILIONA MĘŻCZYZN, KOBIET I DZIECI, GŁÓWNIE ŻYDÓW Z RÓŻNYCH KRAJÓW EUROPY"

              25 listopada klasy 3a i 4aP oraz dwie osoby z klasy 4c udały się do Muzeum Auschwitz na zaordynowaną przez Barbarę Matusiak i Joannę Stefańczyk wizytę studyjną. Jest to forma zwiedzania idealna dla uczennic i uczniów objętych rozszerzonym programem nauczania historii i języka polskiego. Można dzięki niej wejść do miejsc nieodwiedzanych przez inne grupy, lepiej zrozumieć zło, które się tutaj wydarzyło, ale również dostrzec siłę nadziei i miłości, które decydowały o przetrwaniu bądź o sposobie umierania.

          • Uczniowie klasy 4e na warsztatach coachingowych
            • Warsztaty coachingowe

              17.11.2022 klasa 4e (biologiczno-chemiczna) odwiedziła Wyższą Szkołę Biznesu I Nauk o Zdrowiu, gdzie nie tylko mogliśmy zobaczyć sale i wejść na prowadzone zajęcia, ale przygotowano dla nas warsztaty coachingowe w ramach treningu motywacyjnego przed maturą. Serdecznie dziękujemy pani Aleksandrze Mysiakowskiej i panu Przemysławowi Stano".

            • Światowy Dzień Filozofii

              17 listopada obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 2002 roku Światowy Dzień Filozofii. Święto ma na celu uczczenie dorobku filozoficznego całej ludzkości, zachęcenie do głębszej refleksji, otwarcia umysłów i wymiany poglądów, a także podkreśla znaczenie filozofii w procesie zmiany świata na lepsze. Filozofujmy zatem!

               

          • Uczniowie klas 4a i 4d przed Zakładem Karnym
            • Zajęcia edukacyjne w Zakładzie Karnym

              W piątek 21 października klasy 4a i 4d wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Zakładzie Karnym numer 1 w Łodzi przy ulicy Beskidzkiej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez pracowników służby więziennej. Dowiedzieliśmy się jak funkcjonują polskie zakłady karne, zostaliśmy oprowadzeni po celach na oddziale kobiecym. Było to cenne doświadczenie dla uczniów klasy o profilu prawniczym.

          • Pokaz zakuwania w kajdanki
            • Wizyta w Zakładzie Karnym

              W piątek 28.10.2022r klasa 3A złożyła wizytę w Zakładzie Karnym nr 1 przy ulicy Kraszewskiego. O godzinie 9.20 oddawszy do wglądu dokumenty tożsamości i osobiste przedmioty, przeszliśmy przez specjalne bramki na teren więzienia.
              Zaproszono nas w pierwszej kolejności do świetlicy, gdzie pan oficer Michał Pietrasik zorganizował zajęcia interaktywne, na których poznawaliśmy pracę strażników więziennych. Oglądaliśmy prezentację o więziennictwie, słuchaliśmy wykładów funkcjonariuszy.
              Chętne osoby przymierzyły kajdanki, kamizelkę i kask ochronny, a nawet dostaliśmy do wglądu pakiet przedmiotów, które znalazły się w ciałach osadzonych.
              Po drugiej stronie pancernych drzwi, zobaczyliśmy jak wygląda codzienność człowieka odbywającego karę pozbawienia wolności- dowiedzieliśmy się, czym się zajmuje, obejrzeliśmy celę, w której przebywa, a jednocześnie zadawaliśmy mnóstwo pytań, na które pan Pietrasik skrzętnie odpowiadał.
              Kolejnym etapem było przejście do oddziału psychiatrycznego dla więźniów, podczas którego napotkaliśmy grupę niebezpiecznych recydywistów wychodzących właśnie ze spacerniaka, następnie minęliśmy najeżony drutem kolczastym, betonowy płot graniczny, przed którym stało jeszcze jedno ogrodzenie złożone tylko z drutu.
              Zobaczyliśmy szpitalne cele, z zastosowanymi szczególnymi środkami bezpieczeństwa, jak brak gniazdek elektrycznych i kraty przed drzwiami celi.

              Bieda i krata nie tuczy - ale rozumu nauczy.- Aleksandr Sołżenicyn, Archipelag GUŁag 1918- 1956 Tom 1.

              My tego dnia nauczyliśmy się jaką wartość ma wolność, którą możemy cieszyć się na co dzień, choć jej nie doceniamy. Kilka godzin w tym miejscu wystarczyło, by każdy z nas odpowiedział przecząco na pytanie, czy chciałby tam kiedyś wrócić. Wizyta była wyjątkowym doświadczeniem, z którego wrażenia zostaną z nami do końca życia.

               

               

      • Kontakt

        • XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza
        • (42) 252-98-03 - sekretariat; (42) 252-98-04
        • ul. Traktorowa 77, 91-204 Łódź Poland
        • Inspektor Ochrony Danych - Artur Błażyński, e-mail - iod.lo15@cuwo.lodz.pl
      • Logowanie