9 lutego świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Pizzy. Poznaliśmy historię najsłynniejszego placka na świecie, były prezentacje multimedialne, degustacja różnego rodzaju pizz wykonanych samodzielnie przez uczniów, graliśmy w bingo utrwalające słownictwo związane z nazwami produktów spożywczych potrzebnych do przyrządzenia królowej włoskich dań, a dzięki interaktywnemu quizowi w aplikacji Kahoot! dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat margherity i nie tylko. Było smacznie, kolorowo i bardzo all'italiana ♥️🇮🇹
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
8 lutego 2023 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W naszej szkole stypendium otrzymał IGOR SZYMCZAK z klasy 4ap. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Igorze – GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Symulacja procesu cywilnego
W grudniu 2022 r. na zajęciach z edukacji prawnej klasa 4a podjęła się inscenizacji rozprawy sądowej. Sprawa dotyczyła prawa cywilnego, natomiast przedmiotem symulacji był rozwód. Dzięki tym zajęciom mogliśmy w aktywny i interesujący sposób uczyć się jak działa „teatr sądowy” i na czym polegają „role” sądowe – adwokata, powoda, pozwanego, sędziego czy świadka. Symulacja procesu jest świetnym pomysłem na połączenie nauki z ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu uczniowie zdobywają wiedzę prawną i doskonalą swoje różne talenty – pomysłowość, umiejętności aktorskie czy psychologiczne.
Mikołajkowe Dyktando z języka włoskiego
W dniu 6 grudnia br. 29 uczennic i uczniów z klas I-IV naszego liceum przystąpiło do Mikołajkowego Dyktanda z Języka Włoskiego 🇮🇹 Oto jego wyniki:
Klasy I
1 miejsce - Filip Bartosik 1b
2 miejsce exaequo - Natalia Adamkiewicz 1a, Linda Lorentowicz 1a
3 miejsce exaequo - Patrycja Kowalczyk 1b, Eliza Bartosz 1e, Wiktoria Leśniewska 1d, Oliwia Rosińska 1eKlasy II
1 miejsce exaequo - Mikołaj Mitura 2a, Marcin Zarębski 2a
2 miejsce exaequo - Wiktoria Wicher 2a, Igor Dopierała 2a
3miejsce - Jakub Zaremba 2aKlasy III
1 miejsce - Nadia Syta 3b
2 miejsce - Natalia Bernart 3b
3 miejsce - Michalina Jankowska 3bKlasy IV
1 miejsce exaequo - Maja Krzychowicz 4b, Maria Rudnicka 4b
2 miejsce exaequo - Jan Warzycha 4a, Martyna Paryska 4a
3 miejsce - Artur Zieliński 4bSerdecznie dziękujemy za udział w mikołajkowym wyzwaniu. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym 🧑🎄 🇮🇹
Konkurs UŁ „Czytamy prozę rosyjską i ukraińską”
Z przyjemnością informujemy, iż nasze uczennice zostały laureatkami konkursu „Czytamy prozę rosyjska i ukraińską”, zorganizowanego przez Instytut Rusycystyki UŁ w dn. 25.11.2022. Oleksandra Klymchuk ucz. kl. 3b zajęła 2 miejsce, a Valerya Dubovska ucz. kl. 2b zdobyła wyróżnienie!
W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Łodzi i regionu łódzkiego.
Nasze uczennice zaprezentowały wysoki poziom umiejętności językowych, interpretacyjnych, a także wyróżniły się wysoką wrażliwością i kulturą sceniczną.
Gratulujemy dziewczętom!
Uczennice przygotowała p. prof. Małgorzata Pawłowska.
Dzień Życzliwości
21 listopada to Dzień Życzliwości i dobrych emocji!
Losowanie pozytywnych sentencji, wspólna „belgijka”, ćwiczenia z życzliwości - inicjatywa Samorządu uczniowskiego miała umilić szkolną codzienność i uświadomić, że fajnie jest zadbać o bycie miłym na co dzień!
2
XV LO na obchodach Święta Niepodległości
Uczniowie XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Łodzi wzięli udział w wielu lokalnych uroczystościach mających na celu uczczenie Święta Niepodległości bliskiego sercu wszystkich Polaków, co podkreśla zaangażowanie społeczności szkoły.
Wizyta studyjna w Muzeum Auschwitz
"NIECHAJ NA WIEKI BĘDZIE KRZYKIEM ROZPACZY I PRZESTROGĄ DLA LUDZKOŚCI TO MIEJSCE, W KTÓRYM HITLEROWCY WYMORDOWALI OKOŁO PÓŁTORA MILIONA MĘŻCZYZN, KOBIET I DZIECI, GŁÓWNIE ŻYDÓW Z RÓŻNYCH KRAJÓW EUROPY"
25 listopada klasy 3a i 4aP oraz dwie osoby z klasy 4c udały się do Muzeum Auschwitz na zaordynowaną przez Barbarę Matusiak i Joannę Stefańczyk wizytę studyjną. Jest to forma zwiedzania idealna dla uczennic i uczniów objętych rozszerzonym programem nauczania historii i języka polskiego. Można dzięki niej wejść do miejsc nieodwiedzanych przez inne grupy, lepiej zrozumieć zło, które się tutaj wydarzyło, ale również dostrzec siłę nadziei i miłości, które decydowały o przetrwaniu bądź o sposobie umierania.
Warsztaty coachingowe
17.11.2022 klasa 4e (biologiczno-chemiczna) odwiedziła Wyższą Szkołę Biznesu I Nauk o Zdrowiu, gdzie nie tylko mogliśmy zobaczyć sale i wejść na prowadzone zajęcia, ale przygotowano dla nas warsztaty coachingowe w ramach treningu motywacyjnego przed maturą. Serdecznie dziękujemy pani Aleksandrze Mysiakowskiej i panu Przemysławowi Stano".
1
Światowy Dzień Filozofii
17 listopada obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 2002 roku Światowy Dzień Filozofii. Święto ma na celu uczczenie dorobku filozoficznego całej ludzkości, zachęcenie do głębszej refleksji, otwarcia umysłów i wymiany poglądów, a także podkreśla znaczenie filozofii w procesie zmiany świata na lepsze. Filozofujmy zatem!
Zajęcia edukacyjne w Zakładzie Karnym
W piątek 21 października klasy 4a i 4d wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Zakładzie Karnym numer 1 w Łodzi przy ulicy Beskidzkiej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez pracowników służby więziennej. Dowiedzieliśmy się jak funkcjonują polskie zakłady karne, zostaliśmy oprowadzeni po celach na oddziale kobiecym. Było to cenne doświadczenie dla uczniów klasy o profilu prawniczym.
Wizyta w Zakładzie Karnym
W piątek 28.10.2022r klasa 3A złożyła wizytę w Zakładzie Karnym nr 1 przy ulicy Kraszewskiego. O godzinie 9.20 oddawszy do wglądu dokumenty tożsamości i osobiste przedmioty, przeszliśmy przez specjalne bramki na teren więzienia.
Zaproszono nas w pierwszej kolejności do świetlicy, gdzie pan oficer Michał Pietrasik zorganizował zajęcia interaktywne, na których poznawaliśmy pracę strażników więziennych. Oglądaliśmy prezentację o więziennictwie, słuchaliśmy wykładów funkcjonariuszy.
Chętne osoby przymierzyły kajdanki, kamizelkę i kask ochronny, a nawet dostaliśmy do wglądu pakiet przedmiotów, które znalazły się w ciałach osadzonych.
Po drugiej stronie pancernych drzwi, zobaczyliśmy jak wygląda codzienność człowieka odbywającego karę pozbawienia wolności- dowiedzieliśmy się, czym się zajmuje, obejrzeliśmy celę, w której przebywa, a jednocześnie zadawaliśmy mnóstwo pytań, na które pan Pietrasik skrzętnie odpowiadał.
Kolejnym etapem było przejście do oddziału psychiatrycznego dla więźniów, podczas którego napotkaliśmy grupę niebezpiecznych recydywistów wychodzących właśnie ze spacerniaka, następnie minęliśmy najeżony drutem kolczastym, betonowy płot graniczny, przed którym stało jeszcze jedno ogrodzenie złożone tylko z drutu.
Zobaczyliśmy szpitalne cele, z zastosowanymi szczególnymi środkami bezpieczeństwa, jak brak gniazdek elektrycznych i kraty przed drzwiami celi.Bieda i krata nie tuczy - ale rozumu nauczy.- Aleksandr Sołżenicyn, Archipelag GUŁag 1918- 1956 Tom 1.
My tego dnia nauczyliśmy się jaką wartość ma wolność, którą możemy cieszyć się na co dzień, choć jej nie doceniamy. Kilka godzin w tym miejscu wystarczyło, by każdy z nas odpowiedział przecząco na pytanie, czy chciałby tam kiedyś wrócić. Wizyta była wyjątkowym doświadczeniem, z którego wrażenia zostaną z nami do końca życia.
5
V Kongres Edukacji - 35-lecie Programu Erasmus+!
27.10. 2022 na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się podsumowanie dotychczasowych dzialań i nakreślono perspektywy dla wspólnych europejskich projektów dla młodzieży!
Naszą szkołę, od wielu lat beneficjenta wielu projektów, na Kongresie reprezentowały - autorka i koordynatorka naszych programów prof. Izabela Wądołowska oraz uczestniczące w projektach prof. Izabela Jastrzębska i prof. Małgorzata Pawłowska.
Światowy Dzień Makaronu
Z klasą 2a świętowaliśmy dzisiaj ustanowiony w 1995 roku Światowy Dzień Makaronu (25 października). Poznaliśmy historię włoskiej dumy narodowej, różne rodzaje makaronu oraz przepisy na ulubioną la pasta uczniów. Nie obyło się również bez degustacji pysznego spaghetti olio aglio peperoncini 👌 Buon appetito 🇮🇹
4
Wycieczka klas Ic i Ie
W dniach 6-7 października klasy 1c i 1e wraz wychowawczyniami i prof. Pawłem Zerbe wybrały się na dwudniową wycieczkę integracyjną do Warmii. Najpierw uczniowie odwiedzili Płock - jedno z najwyżej położonych miast nad Wisłą. Płockie Muzeum - część Art déco oraz część dotycząca historii z mnóstwem eksponatów m.in. archeologicznych i numizmatycznych, zrobiło na młodzieży niezapomniane wrażenie. Wizyta w Parku Rozrywki TORUS w Ciechanowie umożliwiła samodzielne eksperymentowanie, odkrywanie praw przyrody i badanie zależności - przede wszystkim w obszarach fizyki, matematyki, techniki i architektury. Drugi dzień uczniowie spędzili w Olsztynie. Młodzież skorzystała z hotelowej strefy rozrywki: basenu, kręgielni, bilarda, tenisa stołowego. Po śniadaniu młodzież wzięła udział w podchodach wokół jeziora i strzelaniu z łuku. Drugi dzień uczniowie spędzili w Olsztynie. Spacer z przewodnikiem po Olsztynie przybliżył uczniom historię i przyrodę miasta Mikołaja Kopernika.
1
Dzień Papieski
W dniu 16 października obchodziliśmy kolejną 44. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na papieża pod hasłem " Blask Prawdy"(Jest to tytuł jednej z encyklik papieża Jana Pawła II Veritatis splendor, ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r.) Natomiast w naszej szkole obchody Dnia Papieskiego odbyły się w poniedziałek 17 października połączone z konkursem na najlepszy plakat św. Jana Pawła II. W konkursie wzięły udział uczniowie klas pierwszych. Pierwsze miejsce zajęła Maja Pawlikowska - Ic. Pozostali uczniowie zostali wyróżnieni, a byli to: Wiktoria Kołodziejska - Ia, Natalia Adamkiewicz - Ia, Linda Lorentowicz - Ia, Patrycja Kowalczyk - Ib. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy i gratulujemy.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klas pierwszych. Obchody uświetnił występ klas 2a i 2b oraz koncert naszych uzdolnionych uczennic i uczniów. Pani dyrektor wręczyła również Nagrody Dyrektora Szkoły naszym nauczycielkom.
12
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Dla klas pierwszych godz. 9.00 – sala gimnastyczna
Po spotkaniu z wychowawczyniami odbędzie się test z języka angielskiego w celu przydziału do grup, zgodnie ze stopniem zaawansowania znajomości języka
Dla klas drugich, trzecich i czwartych godz. 9.30 – sale lekcyjne
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie