• Życie szkoły

            • Dzień Ziemi!

              Tegoroczny Dzień Ziemi obchodziliśmy pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię". Z tej okazji ogłoszony został w szkole konkurs ekologiczny "Pokaż, że jesteś EKO".

              Wszyscy, którzy żyją na co dzień stylem eko mogli pokazać to poprzez film, prezentację lub plakat, aby w ten sposób zachęcić innych do dbania o naszą planetę i życia w podobnym stylu!

          • Laureatka Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego Waleria Kantanist
            • Laureatka Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego!


              Valeryia Kantanist ucz. kl. 2bG wzięła udział w XVII Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego, organizowanej przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie.
              Do ścisłego finału w kategorii: Uczniowie zagranicznych szkół średnich zakwalifikowało się 192 uczniów z 32 krajów. Z przyjemnością informujemy, iż Valeryia Kantanist zdobywając 26 lokatę i dyplom 3 stopnia, znalazła się z gronie laureatów 3 miejsca olimpiady!  

              Gratulacje!!!
              Opiekun: mgr Małgorzata Pawłowska

            • Dzień dziecka w Domu Dziecka

              Dzień Dziecka był okazją dla naszych wolontariuszy, aby zorganizować zbiórkę darów dla dzieci z domów dziecka. Uczniowie przynieśli różne rzeczy - w tym zabawki i słodycze, które posegregowaliśmy i przekazaliśmy do Domu Dziecka, który znajduje się niedaleko szkoły. Był to czas radości nie tylko dla dzieci, ale także dla wszystkich, którzy otworzyli swoje serca by być dla innych!

            • Narodowy Dzień Życia

              Z okazji Narodowego Dnia Życia - 24 marca Szkolny Klub Wolontariusza zaprosił wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym związanym z tym świętem.

              Uczniowie mogli zapoznać się z różnymi fundacjami prowadzącymi działalność charytatywną, a następnie myśl przewodnią wybranej mieli zobrazować plakatem.

              Zofia Szóstka IIcP

              Joanna Bednarska IIeP 

              Paulina Kowalczyk IIcG i Mateusz Kowalczyk Ic

              Lena Drogosz Ia

              Weronika Rzepka IIbG 

          • trzy osoby prowadzące wykład
            • Klasy humanistyczne XV LO pogłębiają swoją wiedzę o II wojnie światowej

              Uczennice i uczniowie z klas objętych rozszerzonym programem nauczania historii wzięli udział w wykładach i warsztatach online (Nie)obojętni - pomoc mieszkańców ziemi oświęcimskiej niesiona więźniom KL Auschwitz.

              W czwartek 15 kwietnia klasy 1a, 2aP oraz 2aG uczestniczyły w sesji Edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz w zajęciach warsztatowych. Dzięki temu wydarzeniu (z wykładu doktora Piotra Setkiewicza oraz ze wspomnień świadków, którzy opowiedzieli o swoich wojennych i powojennych doświadczeniach) młodzież XV liceum dowiedziała się o przebiegu wysiedleń z okolic Oświęcimia.

              W drugiej części spotkania uczestnicy mogli samodzielnie poznawać losy poszczególnych postaci, które przeżyły wysiedlenia i doświadczyły życia w obozach pracy, a następnie przeprowadzili krótką dyskusję na ten temat.

              Ważnym elementem zajęć było spotkanie ze świadkami historii. Ich relacje niosą bardzo ważne przesłanie: nigdy nie wolno być obojętnym; zawsze można stanąć po stronie krzywdzonych; iść po słonecznej stronie świata.

          • dyplomy z podziękowaniem
            • Edukacja dziennikarska w Piętnastce

              Klasy 1a i 2aP biorą udział w różnych warsztatach dziennikarskich, które rozwijają w uczennicach i uczniach wiele umiejętności, wychodzą naprzeciw pasjom poznawczym, pozwalają być młodzieży autorami własnej edukacji.

              Mamy za sobą warsztaty w Studenckim Radio "Żak", w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana czy te zorganizowane przez Łódzki Szlak Kobiet, które prowadziła wybitna dziennikarka Pani Joanna Sikorzanka. Czekają nas w najbliższym czasie warsztaty w Radio ESKA.

              A tymczasem bardzo się cieszymy, bo szkoła a także indywidualne osoby otrzymały piękne dyplomy do Łódzkiego Szlaku Kobiet. Dziękujemy pięknie!

          • zdjęcie Elin Wagner - szwedzkiej działaczki feministycznej
            • Klasa humanistyczna - 1a - poznaje historię Szwecji

              Jako jedna z niewielu szkół z całej Polski Piętnastka została zaproszona do udziału w projekcie, który przedstawiał historię emancypacji kobiet w Szwecji, ich udział w tworzeniu kultury europejskiej.

              Wykład na ten temat został poprzedzony przesłaniem materiałów na temat roli współczesnych Szwedek w kulturze, polityce, sporcie i innych dziedzinach życia oraz wspaniałym powitaniem Pana Ambasadora, skierowanym do naszych uczennic i uczniów.

              Uczennice i uczniowie Piętnastki wysłuchali wykładu Pani Dominiki Góreckiej poświęconego historii emancypacji kobiet szwedzkich. Klasa dowiedziała się o tym, jak Szwedki walczyły o swoje prawa, w tym do studiowania na uczelniach wyższych; jak zdobywały swe miejsce w życiu politycznym kraju; jaki jest ich wkład w tworzenie kultury szwedzkiej. Najobszerniejsza część wywodu wykładowczyni dotyczyła rozwoju literatury i teatru szwedzkiego.

              Wykład pozwolił uzmysłowić młodzieży, jak wiele łączy Szwedki i Polki w ich walce o równość i jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

            • Telefon zaufania dla młodzieży

              20 kwietnia 2020 r. Samorząd Województwa Łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (RITZ). Infolinia stanowi wsparcie i pomoc w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii. Telefon (726 611 611) i czat (prowadzony w aplikacji Snapchat i Messenger - pogadajmytutaj) obsługiwane są przez 7 specjalistów pedagogów, psychologów, interwentów kryzysowych i terapeutów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
              Z Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania mogą korzystać dzieci i młodzież z województwa łódzkiego oraz ich rodzice i opiekunowie. Interwencje prowadzone są w takich sytuacjach jak: obniżenie nastroju, stres, kryzysy emocjonalne, nagromadzenie negatywnych myśli czy konflikty, a także związanych bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia lub życia: myśli i plany samobójcze, zachowania autoagresywne, autodestrukcyjne, ryzykowne (związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych) oraz wystąpienie przemocy w rodzinie.
              To, co wyróżnia infolinię na tle podobnych form pomocy, to przede wszystkim jej dostępność 7 dni w tygodniu (telefon czynny w godzinach 15.00 18.00, czat w godzinach 18.00 21.00) oraz możliwość kontaktu opartego na pisaniu wiadomości (Snapchat i Messenger).
              Do końca 2020 roku do Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży po pomoc zgłosiło się 565 młodych mieszkańców regionu. Znaczna część konsultacji została przeprowadzona przez media społecznościowe (snapchat i messenger). Z tej formy pomocy skorzystało 289 osób. Porad telefonicznych udzielono 276 osobom.

          • plakat z liczbą Pi
            • Dzień Liczby Pi w XV LO

              W dniu 14 marca obchodzimy Dzień Liczby π.

              Wiadomo, że można się uczyć także przez zabawę. Uczennice i uczniowie klasy 1a odpowiedzieli na propozycję Profesor Anety Rogalskiej, by uczcić ten szczególny dzień w niestandardowy sposób. Wojtek Dudek, Damian Kręcikowski, Wiktoria Olszewska, Zosia Pawłowska i Artur Rolicz zrobili zdjęcia cyfr do zbudowania rozwinięcia liczby Pi oraz przedstawili swoje dzieła z liczbą Pi w roli głównej. Ta twórcza zabawa nosi nazwę "Zaπszmy π".

              Oto rezultaty ich pracy:

            • "ItaliAMO! Za co kocham Włochy?"

              Buongiorno! Z przyjemnością informujemy, iż nasza uczennica, Hanna Kowalczyk z klasy 2aG, została nagrodzona za udział w konkursie plastycznym "ItaliAMO! Za co kocham Włochy?" organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe działające przy Zakładzie Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z XXXIV L.O. im. Krzysztofa Kieślowskiego. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej Szkoły.

    • Kontakt

      • XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza
      • (42) 252-98-03 - sekretariat; (42) 252-98-04
      • ul. Traktorowa 77, 91-204 Łódź Poland
      • Inspektor Ochrony Danych - Artur Błażyński, e-mail - iod.lo15@cuwo.lodz.pl
    • Logowanie