Dzień bez plecaka
"DZIEŃ BEZ PLECAKA" w naszej szkole okazał się pełen niespodzianek, zachwytów i śmiechów. Kreatywność uczniów przeszła najśmielsze oczekiwania! Okazało się, że wszystkim potrzebne było oderwanie od codziennej rutyny.
Organizatorzy: SU Hanna Kowalczyk i Kamil Małolepszy
4
Solidarni z Ukrainą
W związku z agresją Rosji na Ukrainę społeczność XV LO deklaruje swoją solidarność i współczucie wobec narodu ukraińskiego. Ukraińscy uczniowie i ukraińskie uczennice naszej szkoły - możecie liczyć na nasze wsparcie i zrozumienie.
Pamiętamy też o naszych rodakach i rodaczkach mieszkających od pokoleń w Ukrainie.
Sukces naszych siatkarzy!!!
8 lutego 2022 roku zdobyliśmy tytuł wicemistrza w Szkolnych Mistrzostwach Łodzi LICEALIADA w Piłce Siatkowej Chłopców.
W reprezentacji naszego liceum zagrali: Budziewski Krzysztof; Dąbrowski Kacper, Gołygowski Patryk, Kręcikowski Damian, Sienkiewicz Szymon, Walczak Filip
Gratulujemy!!!
Sukces Piętnastki! Mamy akredytację w ramach programu Erasmus!!!
Z dumą informujemy, że pomyślnie przeszliśmy proces Akredytacji w programie Erasmus, co jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością młodzieży i nauczycieli w ramach programu Erasmus+ - na lata 2021-2027!
Profesorki Izabela Wądołowska i Barbara Matusiak tworzą tandem, który od lat z powodzeniem tworzy projekty międzynarodowe. Tym razem napisały wniosek o akredytację w programie Erasmus i pomyślnie przeszły proces aplikacyjny, uzyskując tym samym uproszczony dostęp do możliwości uzyskania dofinansowania w ramach
ERASMUS+ w XV LO, czyli SUSTAINABLE C.L.O.C.K.
Międzynarodowy project Sustainable Cities Lifestyle resOurces CooKing był przygotowywany przez cały rok w trybie online. Od 27 września do 3 października wreszcie nadszedł czas na jego stacjonarną realizację. W tych dniach spotkały się w Łodzi reprezentacje czterech krajów: Hiszpanii, Niemiec, Polski i Włoch.
W pierwszym dniu praktycznych zajęć miały miejsce warsztaty integracyjne i twórcze (praca nad stworzeniem logo projektu) oraz spacer po Łodzi (głównie pod kątem ukazania miasta jako przestrzeni otwartej na ekologiczne i kulturalne potrzeby mieszkańców). Następne dni przyniosły: warsztaty ekologiczne w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Fabryce Sztuki; wyjazd do Arkadii i Nieborowa, gdzie odbyły się zajęcia dramowe unaoczniające, jak ludzie w XVIII wieku kształtowali swoje wyobrażenia na temat koegzystencji sztuki i natury; wizytę w Pałacu Herbsta, warsztaty artystyczne na Księżym Młynie oraz w Muzeum Sztuki (MS2).
Bogaty program zajęć, różnorodność wyzwań stojących przed młodzieżą oraz nauczycielkami i nauczycielami z różnych krajów pozwoliły stworzyć znakomicie funkcjonujący, międzynarodowy team. W styczniu odbędzie się kolejny etap projektu, tym razem we Włoszech.
14
Życzenia od nauczycielek, nauczycieli, pracowniczek i pracowników administracji i obsługi XV LO z okazji ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA dla Wszystkich Uczniów, Uczennic i Ich Rodziców
Niech ten szczególny świąteczny czas
otoczy wszystkich ciepłem narodzin Pana,
napełni wolą pokonywania własnych słabości,
by ludzie nauczyli się kochać i wybaczać.
Niech nadzieja zagości we wszystkich domach
i przyniesie spełnienie tego, co niespełnione,
by każdy poczuł bliskość drugiego człowieka
i spokój, który koi rany i daje nadzieję na lepsze dni.
Konkurs Kolęd i Pastorałek
Za nami miłe, niezapomniane chwile we wspólnym gronie, nieśpieszne rozmowy i spontaniczne śmiechy. Były pięknie nakryte stoły, wspaniale pachnące potrawy i wspólne kolędowanie w ramach Konkursu Kolęd i Pastorałek organizowanego corocznie w naszej szkole.
Życzymy Wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt w gronie bliskich, w równie dobrym i miłym nastroju!
Narodowe Święto Niepodległości
Uroczystą akademią oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych uczciliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nasze liceum wzięło również udział w akcji "Szkoła do hymnu" i punktualnie o g. 11.11 społeczność szkolna przystąpiła do wykonania Mazurka Dąbrowskiego. Pamiętajmy, że Ojczyzna to dobro najwyższe, umacniajmy Ją i strzeżmy Jej niepodległości!
4
Wycieczka klas 3bG i 3bP do Auschwitz - Birkenau
W piątek 5 listopada br. klasy 3bG i 3bP udały się na zwiedzanie Muzeum Auschwitz - Birkenau dokumentującego zbrodnie dokonane przez Niemców podczas II wojny światowej w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Była to wizyta pełna refleksji i zadumy nad historią "fabryki śmierci".
Akcja na Starym Cmentarzu w Łodzi
Już od wielu lat młodzież XV LO - pod opieką Profesor Małgorzaty Chećko - angażuje się w prace porządkowe na obszarze Cmentarza Starego w Łodzi. Jest to dowód szacunku dla historii, sposób na podtrzymywanie pamięci o ważnych dla Łodzi postaciach. Coroczne akcje odbywają się pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.
Na zdjęciach: dzielna ekipa sprzątająca i moment wręczenia przez Dyrektor Ewę Kaczorowską pamiątkowych dyplomów uczestniczkom i uczestnikom wydarzenia.
Kup kremówkę - podziel się sercem
Szkolny Klub Wolontariusza z okazji XXI Dnia Papieskiego zorganizował w październiku kolejną akcję „Kup kremówkę – podziel się sercem”. Obchody tego Dnia przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym oraz charytatywnym więc ważnym elementem była oczywiście w naszej szkole sprzedaż papieskich kremówek. Przyświecała nam idea zbiórki pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży, czyli programu fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Nasz wkład, czyli uzyskany dochód przekazany został w całości do Caritas Łódź.
Święto drzewa
Obchody tegorocznego Święta Drzewa rozpoczęliśmy 12 października „Zielonym Dniem” czyli zielonymi strojami, w których przyszli do szkoły uczniowie i nauczyciele. Hasło tej akcji „Dla PRZYRODY” znalazło odzwierciedlenie na licznych plakatach, a także podczas zajęć w Ośrodku Działań Ekologicznych Źródła, w których uczestniczyło kilka klas. Warsztaty miały na celu zwrócenie uwagi na rolę lasów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej przyrody – w tym każdego z nas!
Europejski Dzień Języków
W dniu 24.09.2021 uczniowie „Piętnastki” obchodzili Dzień Języków Europejskich. Świętowanie tego dnia zbiegło się z kolejnym etapem programu Erasmus+, w którym bierzemy udział, dlatego postanowiliśmy połączyć te obchody tematycznie, przygotowując dzieła artystyczne (plakaty, rzeźby) w nurcie ekologicznym. Przedstawione zostały sposoby pomagania środowisku naturalnemu w językach nauczanych w Naszej Szkole (angielski, niemiecki, rosyjski, włoski), a wszystkie prace prezentowały się wspaniale, tworząc piękną dekorację korytarzy, uświadamiając Nam rolę człowieka w ekosystemie i ucząc Nas słów związanych z ekologią, nie tylko w języku wiodącym. Bawiliśmy się niezwykle kreatywnie, a że odkryliśmy przy tym talenty językowo-plastyczne…
Oby tak dalej.
4
Minikongres Młodych Matematyków Polskich
24 września 2021 roku Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, przy współudziale Kolegium Dziekanów i Dyrektorów jednostek posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych zorganizowali jednodniowe wydarzenie online pod nazwą Minikongres Młodych Matematyków Polskich.
Chętni uczniowie 15 LO w Łodzi wzięli udział w tym wydarzeniu. Jednodniowe spotkanie z matematyką odbyło się na platformie Click-Meeting z transmisją na YouTube.
W program kongresu odbyły się między innymi wykłady:
- prof. dr hab. Wojciecha Kryszewskiego z Politechniki Łódzkiej n. t. "Turystyki górskiej i matematyki: twierdzenie o górskiej przełęczy"
- prof. dr hab. Władysława Wilczyńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego n. t. "Dzielenie z resztą i ułamków okresowych"
- prof. dr hab. Lesława Gajka z Politechniki Łódzkiej n. t. "Ubezpieczeń a dyskryminacji"
- dr hab. Antoni Pierzchalski z Uniwersytetu Łódzkiego n. t. "Geometrii dźwięku".
Kongres zakończył się konkursem. Nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z pytaniami konkursowymi. Na 11 pytań poprawnie odpowiedzieli na 10 z nich z dużym zapasem czasowym.
GRATULUJEMY!
Uczniowie 15 LO w Łodzi, którzy reprezentowali naszą szkołę na Minikongresie Młodych Matematyków Polskich.
Klasa 2c
- Milena Witusik
- Maria Lewandowska
- Jakub Kawucha
- Kevin Lauren
- Mateusz Kowalczyk
- Łukasz Herman
Klasa 3aP
- Oskar Walas
- Tymon Lutomski
- Max Moretti
- Mateusz Zieliński
- Jan Warzycha
- Mateusz Popławski
Klasa 3dP
- Jakub Majewski
- Mateusz Kałużyński
Klasa 2b
- Krzysztof Budziewski
Klasa 2a
- Damian Kręcikowski
- Krystian Maciejewski
- Jakub Grabarczyk
- Zofia Pawłowska
- Bogna Łuczak
- Katarzyna Goral
- Karina Zadrożna
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W dniu 11 października 2021 odbędą się w naszej szkole obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Święto ustanowiono w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, a jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszenie opieki medycznej nad chorymi psychicznie, zwrócenie uwagi na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to “pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”.
Program tego dnia:
9.00 – 10.00 Konkurs wiedzy o zdrowiu psychicznym dla uczniów łódzkich szkół (sala 31)
10.00 – 12.00 Panel ekspercki (sala gimnastyczna)
1. Mini wykład Adama Bytofa na temat „Mindfulness/uważność jako remedium na codzienne stresory”.
2. Mini wykład Barbary Łukomskiej na temat „Dieta sprzyjająca zdrowiu psychicznemu”.
3. Mini wykład psychologa z PSSiAP UŁ na temat „Terapie wspierające powrót do zdrowia”.
11.30 – 12.00 Ogłoszenie wyników Konkursu wiedzy o zdrowiu psychicznym, wręczenie nagród (sala gimnastyczna)
10.30 – 13.00 Żywa Biblioteka (sala gimnastyczna)
Żywa Biblioteka to innowacyjny sposób na zmierzenie się z uprzedzeniami. Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik/czka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Czytelnik/czka, który przychodzi do Żywej Biblioteki, rejestruje się i dostaje kartę biblioteczną. Następnie zapoznaje się z Katalogiem dostępnych tytułów Żywych Książek - ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są stereotypy i uprzedzenia. Wybór Żywych Książek jest odpowiedzią na aktualne potrzeby danej społeczności i opiera się na lokalnym kontekście. W Polsce tematy dotyczące psychiki, chorób psychicznych, zachowań ludzi cierpiących z powodu chorób psychicznych, czy dyskryminowanych za orientację seksualną są traktowane marginalnie, często lekceważąco. Międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, stan zdrowia, zawód, religię.
Patronat medialny – TV RetSat1
Sponsorzy nagród – Barbara Łukomska, Magdalena Brzozowicz, osoby prywatne
Żywe Książki – wolontariusze PSSiAPU
Link do artykuł promującego akcję
Regulamin konkursu
Projekt "Czytasz - widzisz przyszłość"
W piątek klasa 3bP wraz z wychowawczynią prof. Agnieszką Polak odwiedziła Bibliotekę Rozgrywka, aby wziąć udział w warsztatach psychologicznych opartych na fabule książki "13 powodów" J. Asher. Zajęcia prowadzone były metodą dramy oraz metodą Teatru Zaangażowanego Społecznie, których specyfika polega na korzystaniu z kreatywnych i angażujących metod pracy związanych z odgrywaniem ról, tworzeniem opowieści, metafor, symboli, łączeniu wiedzy z dziedzin takich jak m.in. psychologia, pedagogika, socjologia i teatrologia. Na podstawie fabuły książki "13 powodów" uczniowie z pomocą prowadzących odegrali unikalne sceny teatralne, zawierające kilka możliwości radzenia sobie z konkretnymi sytuacjami kryzysowymi tak, aby uniknąć tragicznego finału. Celem warsztatów było zminimalizowanie efektów izolacji młodzieży i przerwanie atmosfery marazmu nasilonej przez pandemię COVID, a także pokazanie młodym ludziom konstruktywnych sposobów rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych. Projekt objęty został patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie