6 listopada 2023r. uczniowie klasy 3C utrwalali wiadomości w sposób praktyczny. Młodzież pod kierunkiem prof. Mileny Koprowskiej przeprowadziła sekcję dżdżownicy. Początkowo wszyscy podchodzili do tematu z pewną niepewnością i obawami, ale wkrótce okazało się, że niepotrzebnie. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji i pokazały, że praktyczna biologia jest niezwykle interesująca, a natura różni się od schematów znanych z podręcznika….
Projekt "Łódzkie szkoły dla klimatu"
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „ŁÓDZKIE SZKOŁY DLA KLIMATU” organizowanym przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” we współpracy z Departamentem Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.
Vivat Niepodległa, czyli obchody Święta 11 Listopada w Piętnastce
W piątek w naszej szkole odbyła się Akademia Niepodległości, prawdziwe święto radości.
Inscenizację pod czujnym okiem Profesora Patryka Balcerzaka przygotowała klasa Ia. Piękne, biało-czerwone wstążki oraz kotyliony, które z dumą nosiła cała brać szkolna, zostały wykonane przez klasy Id, Ig oraz 3a (nad realizacją tego zadania czuwała Profesor Sylwia Woźniak-Gibka).
Uroczyste chwile zostały dopełnione przygotowanymi przez młodzież pysznymi wypiekami w biało-czerwonej kolorystyce.
Słodki jest smak wolności!
Wizyta Piętnastkowiczek i Piętnastkowiczów w POLIN
Klasy IVa, IVc (oraz reprezentanci klas IIIb i IIIa) zwiedzały 9 listopada Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczennice i uczniowie przeszli szlakiem gettowym, odwiedzając między innymi mogiłę ŻOB-owców na Miłej 18, czy odczytując imiona ofiar Zagłady na Pomniku stojącym na Umschlagplatz. Następnie zwiedzały wystawę stałą POLIN-u. Najbardziej wstrząsające doświadczenie wiązało się jednak z wystawą czasową "Wokół nas było morze ognia". Niesamowita multimedialna prezentacja unaocznia cierpienie i determinację ludności cywilnej w czasie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku, wyzwala empatię i silne wzruszenie zwiedzających, tym bardziej, że zamyka ją przemówienie Mariana Turskiego: "11 Przykazanie: Nie bądź obojętny!"
Arkadyjski konkurs fotograficzny
Beneficjentki kursów Erasmusa poświęconych technikom fotograficznym i filmowym: Barbara Matusiak, Izabela Jastrzębska, Małgorzata Pawłowska i Izabela Wądołowska wykorzystały wycieczkę klas 2b i 2d do Arkadii i Nieborowa, która w założeniu była multiplikacją projektu Sustainable Cities Lifestyle resOurces CooKing, by zorganizować konkurs fotograficzny. Hasłem konkursu było: „Świat Sztuki – Świat Przyrody, czyli o idei zrównoważonego rozwoju”. Uczennice i uczniowie wykonali w plenerach Arkadii mnóstwo zdjęć, spośród których nauczycielki wyłoniły zwycięskie fotografie. Trwałym efektem przedsięwzięcia unaoczniającego wrażliwość i kreatywność młodzieży jest mini wystawa wpisana w przestrzeń szkoły.
2
Wystawa o Dniu Pamięci
Beneficjentki kursów programu Erasmus Barbara Matusiak i Izabela Wądołowska zdecydowały się na zainicjowanie interdyscyplinarnego projektu, który byłby upamiętnieniem ofiar Wielkiej Wojny, a tym samym włączył naszą szkołę w międzynarodową akcję realizowaną na świecie już od wielu lat. Działania miały charakter dwuetapowy: omówienie wierszy poświęconych I wojnie światowej – zarówno na lekcjach języka polskiego, jak i języka angielskiego; przygotowanie wystawy, która trwale wpisze się w przestrzeń szkoły. Młodzież szkoły otrzymała następującą informację:
„11 Listopada to dla Polek i Polaków radosne święto, upamiętnienie odzyskanej po latach niewoli niepodległości.
Trzeba jednak pamiętać, że I wojna światowa, postrzegana w skali globalnej, to śmierć około 8,5 milionów żołnierzy, którzy zginęli na polach bitew, umarli z powodu ran lub chorób. To również zdewastowany krajobraz pól bitewnych, zniszczone lasy, miasta i wsie. Pośród tego straszliwego pejzażu pewien kanadyjski oficer i jednocześnie poeta, John McCrae, dostrzegł niezwykły widok: pole jaskrawoczerwonych maków na miejscu, gdzie niedawno toczyła się jedna z najkrwawszych bitew. Napisał wiersz "Na polach Flandrii", w którym mówił głosem poległych żołnierzy pochowanych pod kwitnącymi makami. I tak oto mak stał się symbolem pamięci o tych, którzy życiem zapłacili za ambicje polityków i generałów.
Warto dodać, że uczennice klasy IVc: Oliwia Fijałkowska i Agata Lenartowicz przygotowały formalny znak hołdu dla ofiar: makowy wieniec - symbol pamięci
Wiedza i umiejętności zdobyte na kursach Erasmusa owocują!!! Klasa 2d interpretuje tragedie Williama Szekspira
Zaletą Erasmusowych kursów jest merytoryczne przygotowanie do realizowania międzyprzedmiotowych działań. Znakomite rezultaty przyniósł interdyscyplinarny projekt poświęcony Williamowi Szekspirowi! Beneficjentki programu Erasmus, Izabela Jastrzębska i Barbara Matusiak pomyślały, że byłoby świetnie, gdyby uczennice i uczniowie klasy 2d zmierzyli się z materią dzieł Szekspira i to w języku autora.
Na lekcjach języka polskiego młodzież omawiała trzy tragedie: "Romeo i Julia", "Makbet", "Hamlet". Określone też zostały wymogi dotyczące zasad dokonywania adaptacji teatralnej. Klasa podzieliła się na trzy grupy. Zadaniem każdej z nich było przygotowanie scenariusza i prawdziwie wielotworzywowego przedstawienia.
Z kolei na zajęciach z języka angielskiego trwała praca nad oryginalnymi tekstami (wymowa, interpretacja).
Ostateczny efekt przewyższył najśmielsze oczekiwania nauczycielek. Ruch sceniczny, scenografia, kostiumy, rekwizyty, rozumna interpretacja słowa, komunikacja w języku angielskim - wszystko zagrało fenomenalnie.
Dzięki projektowi nauczycielki po raz kolejny przekonały się, że można skutecznie korelować tematy z różnych przedmiotów, a młodzież rozwinęła swoje umiejętności w zakresie komunikacji w języku angielskim oraz analizy i interpretacji tekstu literackiego.
Bliżej historii
Uczniowie klas Id oraz Ig wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Dzieci Polskich. Poznali historię jedynego obozu utworzonego dla najmłodszych obywateli okupowanej Polski, który został zorganizowany przez niemieckich okupantów na terenie Łodzi. Zajęcia prowadziła edukatorka Muzeum Pani Joanna Frydenberg, zaproszona przez p. prof. Katarzynę Walencką oraz p. prof. Patryka Balcerzaka.
Wizyta uczniów na Wydziale Prawa i Administracji
Uczniowie klas Ia oraz Ig wzięli udział w wykładzie ,,Istota Prawa " na Wydziale Prawa i Administracji w Łodzi. Mieli okazję zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi zagadnień z dziedziny prawa oraz zwiedzić budynek wydziału. Cenną wiedzę oraz informacje, które zostały im przekazane podczas prelekcji z pewnością posłużą im w ich dalszym procesie edukacji. Jak słusznie zauważa p.prof Patryk Balcerzak udział w takim wydarzeniu może mieć znaczący wpływ na dalsze decyzje związane z edukacją, np. wybór kierunku studiów.
Wycieczka klas 2b i 2d do Nieborowa
Klasy 2b i 2d wraz z wychowawczyniami M. Pawłowską i I. Jastrzębską ruszyły na wycieczkę do Nieborowa i Arkadii. Uczniowie zwiedzali pałac, a w nim między innymi wystawę poświęconą księżnej Radziwiłłowej - patriotce, bohaterce, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, więźniarce radzieckich łagrów.
W cudownej Arkadii uczennice i uczniowie z zapałem oddali się sztuce fotografii. W wycieczce towarzyszyły uczniom też panie prof. B. Matusiak i I. Wądołowska.
Wycieczka klas 1c i 2e
Wyjazd przyszedł, wyjazd poszedł, a pierwszaki otrzęsione przez starszych kolegów na wyjeździe w Góry Świętokrzyskie. Młodzi chemicy i młode biolożki z 1c przed speed-ratingiem modlili się w Klasztorze Misjonarzy Oblatów, głaskali Alpaki i ścigali się w basenie. Widzieliśmy także mnóstwo owadów, rudy ołowiu i kalcyt w swoim środowisku naturalnym, kradnąc przy okazji dwa ostatnie ciepłe dni października. Serdecznie dziękujemy 2e za przygotowane z pomysłem otrzęsiny.
Zadowoleni i zintegrowani ciepło pozdrawiamy!
PS. Kierowca mówił, że nie daliście się mu wyspać.
Wystawa BODY WORLDS
Uczniowie klasy 3C wybrali się do Katowic, aby zwiedzić wystawę BODY WORLDS.
Jest to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie. Wystawa umożliwia odwiedzającym odkrycie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia, przez co zachęca zwiedzających do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii.
Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwalające odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej w XV LO! 👩🎓👨🎓Upamiętniliśmy 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, uczniowie klas pierwszych - zgodnie z tradycją - złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, stając się pełnoprawną częścią Piętnastkowej braci! 👍 🤗
W imieniu wszystkich uczniów Przewodnicząca SU, klasy 2A i 2B złożyły serdeczne podziękowania i życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły ❤️🎂🥰 oraz życzyły powodzenia klasom pierwszym🍀💪! Życzenia wyrażone słownie, muzycznie i choreograficznie były pełne emocji i ujawniły nowe talenty! 🎵🎸🎭Brawo wszyscy artyści!
8
Wycieczka integracyjna klasy IA
Uczniowie, klasy I a wzięli udział w wycieczce integracyjnej w Spale, dzięki czemu mogli się lepiej poznać. Zwiedzili również piękne okolice rzeki Pilicy.
Wrócili pełni energii i zapału do dalszej nauki!
Historia i Teraźniejszość
W czwartek 21 września uczeń klasy Ia Adam Kamiński przeprowadził pod kierunkiem Profesora Patryka Balcerzaka zajęcia dotyczące działań zbrojnych prowadzonych w czasie I Wojny Światowej. Młodzież miała okazję zapoznać się z sprzętem oraz rodzajem uzbrojenia używanym w trakcie toczących się działań militarnych. Uczeń w wyjątkowo ciekawy sposób przedstawił wydarzenia związane z wojną. Wzbudziło to duże zainteresowanie klasy.
Brawa dla Adama za inicjatywę i zaangażowanie!
Europejski Dzień Języków Obcych
26 września obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Aby uczcić ten dzień tworzyliśmy teksty w konwencji Blackout Poetry posługując się tekstami w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim i francuskim.
Powstały teksty ciekawe językowo i wizualnie. Najważniejsza oczywiście była zabawa.
1
Kreatywność i integracja, czyli - SU dla klas pierwszych!
Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony 15 września, to wyjątkowa okazja do celebrowania kreatywności, wyobraźni i odwagi do wyrażania siebie poprzez sztukę. 🎨Samorząd Uczniowski „Piętnastki” zaprosił uczniów klas pierwszych do twórczego i integrującego działania. Symboliczna kropka to początek każdego dzieła sztuki. Postawiliśmy pierwszą kropkę i oto, do czego zaprowadziła naszych młodszych kolegów…
1
Zakończenie roku szkolnego
Zakończył się kolejny rok szkolny, bogaty w wydarzenia, projekty, nowe doświadczenia. Mówił o nich świetny program przygotowany przez klasę 1d pod kierunkiem Profesor Izabeli Jastrzębskiej. W czasie uroczystej akademii pożegnaliśmy brawami na stojąco Profesor Barbarę Rożniakowską, ulubienicę młodzieży, która przez ponad 20 lat kierowała naszą szkolną biblioteką i zawsze była gotowa wysłuchać potrzebujących wsparcia młodych ludzi. Uhonorowaliśmy też uczennice i uczniów za osiąnięcie wybitnych wyników w nauce, sukcesy w różnych konkursach czy w dyscyplinach sportowych. Z ciekawością czekamy na przyszły rok szkolny, który przyniesie nowe wyzwania, a tymczasem życzymy wszystkim zasłużonego odpoczynku, cudownego relaksu, inspirujących przygód.
"Daj piątaka na dzieciaka" - czyli nasi nauczyciele biegną na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami
W biegu organizowanym przez Fundację Kolorowy Świat wzięło udział prawie 700 osób, w tym Profesor Agnieszka Polak i Profesor Dariusz Kolczyński oraz były nauczyciel Piętnastki, Profesor Marcin Józefaciuk.
Oto fragmenty relacji Profesor Polak:
"Na trasie biegu widziałam panią na wózku inwalidzkim, kobiety z dziećmi w wózkach, drużyny reprezentujące różne firmy. Obrazek, który mam przed oczami to dwie dziewczyny w koszulkach z logo Decathlonu - jedna z wyraźnymi problemami (właściwie szła, a nie biegła) i druga, która mogłaby polecieć jak strzała, ale dzielnie, lojalnie wspierała koleżankę, motywując ją, aby ta kontynuowała marszobieg.
Organizacja imprezy była fantastyczna. Przed biegiem martwiłam się, czy gdzieś się po drodze nie zgubię. Nic z tych rzeczy. W newralgicznych miejscach ustawione były patrole policji, na trasie co chwila spotykałam wolontariuszy, którzy bardzo wspierali, dodawali otuchy, przybijali piątkę. Bez problemu (no, trochę zmęczona ) dotarłam na metę. Każdy z uczestników biegu otrzymał medal - drewniany na czerwonej wstążeczce. Bardzo miła pamiątka . A ja oprócz tego? Mój numer 272 został wylosowany przez dziecko z niepełnosprawnością. Ależ byłam zaskoczona! Odebrałam upominek z rąk tego młodego człowieka, rozmawiałam chwilę z nim i jego mamą. To był fantastyczny moment.
Mnóstwo dobrej energii i wrażeń. Mam nadzieję, że to mój pierwszy, ale nie ostatni bieg na tego typu imprezie."
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie