W piątek, 8 listopada społeczność XV LO świętowała Dzień Niepodległości. Uczciliśmy go merytorycznie, plakatami i prezentacjami oraz ulubionym przez wszystkich konkursem "Słodki Smak Niepodległości " Również w tym roku uczennice i uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w patriotycznym zdobieniu wypieków, których po ocenie przez komisję konkursową każdy mógł spróbować. Dochód ze sprzedaży (ponad 800 zł) zostanie przekazany na pomoc powodzianom. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, wspaniałe wypieki, biało-czerwone stroje, Samorządowi za nieocenioną pomoc! Nauczyciele przygotowujący obchody: p.prof. Dominika Maciaszek, p. prof. Joanna Stefańczyk we współpracy z Samorządem Uczniowskim.
Pamiętamy...
Z wielkim żalem informujemy, że umarła P. Prof. Aniela Stasińska, świetna biolożka, dama z klasą, szanowana i dobrze wspominana przez młodzież Piętnastki nauczycielka. Pogrzeb odbędzie się 8 listopada, o godzinie 13-ej, na cmentarzu na Dołach.
Pokój jej duszy!
Wybory w USA
Już jutro, 5 listopada, w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, które interesują oraz emocjonują całą opinię międzynarodową. Pan Patryk Balcerzak- nauczyciel historii, wos-u i hit-u zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów w środę o 15:35 do sali 24, na zajęcia związane z kampanią wyborczą. Będzie mowa o takich pojęciach jak: midterms, kolegium elektorów, wiarołomny elektor, PAC czy Super PAC. Serdecznie zapraszamy!
Matematyka po łódzku
25 października uczniowie klasy 3e wzięli udział w zajęciach matematycznych przygotowanych przez pracowników Politechniki Łódzkiej w ramach projektu MATEMATYKA PO ŁÓDZKU. Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. prof. Iwona Wawrzyńczak. W pierwszej części spotkania odbyły się dwa referaty z matematyki.
Pierwszy wykład przygotował Bartosz Kamiński ,,Liczenie brudnych koszulek a nieskończoności”. Drugi wykład poprowadził dr Jacek Rogowski n. t. ,,Jak złamać szyfr podstawieniowy. Następnie młodzież 15 LO zwiedziała kampusy PŁ oraz Zatokę Sportu. Ostatnia, merytoryczna część spotkania została zrealizowana w reprezentacyjnym budynku Alchemium, gdzie młodzież naszej szkoły zapoznała się z ofertą edukacyjną Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego oraz zaprezentowały się koła chemiczne działających na Wydziale Chemicznym PŁ.
Całe spotkanie zwieńczone zostało obiadem w kantynie PŁ.
Halloween
W czwartek 31 października w naszej szkole obchodziliśmy Halloween 🎃! Chętni uczniowie mieli możliwość przebrania się za dowolną postać. 🤔🧌👹🧚 🧙👸 Podczas długiej przerwy wszyscy przebrani zebrali się, aby zrobić sobie, jak tradycja szkoły nakazuje, wspólne zdjęcie. 📸Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, mamy nadzieję, że bawiliście się równie dobrze jak i my 🧡! Cieszymy się, że tak wiele osób przyszło przebranych i tym samym wniosło do szkoły wiele pozytywnej energii. 👻
Wyróżnienia:
• najliczniej przebraną klasą okazała się klasa 2d, wygrywając „Dzień bez pytania”.
• nagrody indywidualne za najlepszy strój:
1 miejsce - Mateusz Kośka z klasy 3a
2 miejsce - Marta Krasieńko z klasy 2b
3 miejsce - Basia Walichowska z klasy 2e.
Zwycięzcom gratulujemy, jesteśmy dumni z naszej szkolnej społeczności i już nie możemy doczekać się kolejnych imprez z waszym udziałem!
Samorząd uczniowski 🎃🦹♀️
10
Pamięć nas łączy
30 października uczennice i uczniowie klasy 2a wybrali się pod opieką p. prof. Patryka Balcerzaka na Stary Cmentarz w Łodzi, mieszczący się na ulicy Ogrodowej. Młodzież wraz z wychowawcą - w ramach edukacji patriotycznej - sprzątali groby uczestników Powstania Warszawskiego, Powstania Styczniowego oraz mogiły łódzkich fabrykantów.
Spotkanie z dietetykiem
21 października odbyły się zajęcia z panią Patrycją Balcerzak, która jest dietetykiem, doradcą żywieniowym i czynnym sportowcem w Kadrze Rzeczpospolitej Polskiej w piłce nożnej kobiet. Uczennice i uczniowie XV LO mogli zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania i dowiedzieć się o rozmaitych faktach i mitach związanych z żywnością. Temat zdrowego odżywiania jest szczególnie ważny dla rozwoju młodych ludzi. Spotkanie zorganizował p. Patryk Balcerzak
Wizyta w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
W związku ze zbliżającym się Świętem Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klasy 2g (profil politologiczny realizujący historię oraz WOS na poziomie rozszerzonym) uczestniczyli dzisiaj w warsztatach poświęconych postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wydarzeniom związanym z jego działalnością konspiracyjną na terenie Łodzi, aresztowaniu oraz uwięzieniu w tzw. łódzkiej turmie, czyli więzieniu przy ulicy Długiej 13 (obecnie Gdańska 13).
Młodzież zwiedzała Muzeum, a w części warsztatowej wykonywała zadania w oparciu o słuchowisko pt. "Katastrofa łódzka", które powstało na podstawie książki-wspomnień Józefa Piłsudskiego pt. "Bibuła".
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej był w naszej szkole obchodzony wyjątkowo uroczyście. Uczniowie z klas pierwszych złożyli ślubowanie, które stanowiło symboliczne przyjęcie ich w poczet społeczności szkolnej.
Podczas uroczystości uczniowie wszystkich klas mieli okazję wyrazić swoją wdzięczność nauczycielom za trud włożony w ich edukację, a także za wsparcie i inspirację, które otrzymują na co dzień.
Za organizację obchodów odpowiedzialne były klasy 2d i 2e.3
"W głowie się nie mieści 2"
Klasa 2g pod opieką Pani Profesor Agnieszki Polak spędziła dziś miło i pożytecznie dzień w kinie. Młodzież obejrzała opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, akceptacji siebie, roli przyjaciół w życiu młodego człowieka "W głowie się nie mieści" to animacja Pixara (Disney) - bardzo się klasie podobała
Otrzęsiny klas pierwszych
Samorząd Uczniowski przygotował otrzęsiny uczniów klas pierwszych! Była to wspaniała okazja do jeszcze lepszej integracji, a przy okazji sprawdzenia wiedzy nowych koleżanek i kolegów o naszej szkole!
Dzień Edukacji Narodowej
Z dedykacją dla nauczycielek i nauczycieli z XV LO
Nauczyciel
Nauczyciel żywa tarcza
którą uczeń wciąż obarcza
swoją wiedzą i niewiedzą
że w ciemności wilki siedzą
nauczyciel więzień szkoły
pokonuje góry doły
korytarze klasy sale
czasem siły nie ma wcale
aby beton skruszyć w głowie
ucznia który się nie dowie
ile stracił czasu swego
by nauczyć go dobrego
nauczyciel to istota
która wciąż się w życiu mota
obarczona problemami
ucznia bytem emocjami
Może trochę go polubisz
Bez niego się w życiu zgubisz
Zwolnieni z Teorii
W poniedziałek 5 października na zajęciach z przedmiotu Biznes i Zarządzanie odbyło się spotkanie z ambasadorką Fundacji "Zwolnieni z Teorii". Uczennice i uczniowie klasy 2a zapoznali się z korzyściami, jakie daje możliwość stworzenia własnego projektu społecznego i biznesowego. Młodzi otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących pracy zespołowej. Oby więcej takich inicjatyw!
Drawski Park Krajobrazowy
Drawski Park Krajobrazowy przywitał uczniów kl. 3b, 3c, 3e i 2c pogodnym niebem. Przez 3 dni uczniowie mieli intensywne zajęcia ekologiczno-sportowo-rekreacyjne na Camp Drawa! Pogoda dopisała, więc poszły w ruch kajaki tradycyjne, bezburtowe, smocze łodzie, deski SUP). Ponadto była okazja współzawodnictwa na torze łuczniczym, w parku linowym, w szachach, siatkówce i piłce nożnej! Idealny czas na połączenie aktywnego wypoczynku z naturą. Cisza, spokój, a my w samym sercu tego wszystkiego – to się nazywa relaks z nutą przygody! 🌞 Wyjazd zorganizowali wychowawcy: prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Iwona Wawrzyńczak i prof. Paweł Zerbe.
1
Wycieczka do Krakowa i Energylandii
Uczennice i uczniowie klas drugich (2d i 2e) zorganizowali we wrześniu trzydniową wycieczkę. Podczas tego wyjazdu mieli okazje zapoznać się z niektórymi zabytkami Krakowa, zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu, przemierzyć piaski Pustyni Błędowskiej. Jednak najważniejszym punktem programu była wizyta w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce. Spędzili tam osiem godzin na niezapomnianej zabawie.Wycieczka była nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale również lekcją historii i przyrody.
2
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Rozpoczęcie roku szkolnego dla klas pierwszych odbędzie się 2 września 2024 o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej.
Klasy drugie, trzecie i czwarte spotykają się z wychowawcą o godzinie 9.30 w salach lekcyjnych.
O godzinie 10.00 klasy pierwsze piszą test z języka angielskiego kwalifikujący do poszczególnych grup językowych
Odporna Szkoła = Bezpieczny mŁodziak
Szanowni Państwo
Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w miejskim programie "Odporna Szkoła = Bezpieczny mŁodziak". Głównym celem programu jest stworzenie działającego na wielu płaszczyznach systemu wsparcia dla młodzieży, która doświadcza różnorakich trudności. Fundamentem programu są regularne szkolenia i konsultacje prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, a skierowane do całego środowiska szkolnego: dyrektora szkoły, nauczycieli, specjalistów, pracowników administracji, rodziców i uczniów. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo poniżej:
Piknik szkolny
PIKNIK SZKOLNY - to już tradycja w naszej szkole! Było i sportowo, i rekreacyjnie, krótko mówiąc - wrażeń moc! Samorząd uczniowski i szkolni sportowcy starali się zadbać o atrakcje dla wszystkich. Był finał piłki nożnej, siatkówka, szachy, muzyka, mikrofon i śpiew, malowanie twarzy, klasowe grille i … lemoniada dla wszystkich!
🤾♂️🏀🥇🎼🎤🎸🕺🎨♟🍕🍓🍒🍋🛎 Wszyscy dobrze się bawili! Dołączyli do nas również tegoroczni maturzyści i zapanowała prawdziwie rodzinna atmosfera! 🥰
📷🎬 Fot. Małgorzata Pawłowska, Manuel Kucner-Taipa.
4
Warsztaty fundacji 13. Klasa
„Dlaczego warto robić rzeczy?” 🤔👍 Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przedstawiciele większości klas wzięli dzisiaj udział w autorskich warsztatach Fundacji 13. Klasa, której założycielami są byli uczniowie łódzkich liceów, a dzisiaj absolwenci londyńskich uczelni. W ramach warsztatów założyciele fundacji przedstawili możliwości zaangażowania się w działalność pozalekcyjną. Omówili m. in. debaty, projekty społeczne, konkursy, konferencje, hackatony. W części praktycznej wszyscy pracowali w mniejszych zespołach, w których zdefiniowali problem społeczny i w ciągu jednej godziny lekcyjnej znaleźli sposoby jego rozwiązania. Warsztaty miały na celu wspieranie kreatywnego myślenia, umiejętności pracy w grupie oraz świadomości społecznej. Wszystkie zespoły wykazały się niezwykłą pomysłowością!
Dziękujemy założycielom Fundacji 13. Klasa za podzielenie się doświadczeniem i dużą dawkę pozytywnej energii!!!👏😀
1
Inicjatywa edukacyjna „Punkt Zwrotny”
Podczas wizyty w Warszawie uczniowie kl 2d odwiedzili również Ekocentrum, gdzie wzięli udział w edukacyjnej inicjatywie "Punkt Zwrotny". Młodzież uczestniczyła w warsztatach na temat fast fashion, mających na celu uświadomienie uczestnikom, jak masowa produkcja odzieży wpływa na środowisko oraz warunki pracy ludzi w różnych częściach świata. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są negatywne skutki szybkiej mody, takie jak zanieczyszczenie wody, emisja gazów cieplarnianych oraz eksploatacja pracowników. Warsztaty zachęcały do refleksji nad naszymi wyborami konsumenckimi i promowały świadome podejście do zakupów, np. poprzez wybieranie odzieży zrównoważonej, kupowanie ubrań z drugiej ręki czy dbanie o jakość, a nie ilość. Była to cenna lekcja ekologii i odpowiedzialności, która na pewno wpłynie na przyszłe decyzje zakupowe naszych uczniów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Wszystkie