Europejskie Forum Młodzieży EYFT
Europejskie Forum Młodzieży w Wiosce Dziecięcej Pestalozzi od wielu lat oferuje młodym, oddanym ludziom platformę wymiany z rówieśnikami z innych krajów by realizować ideę życia w pokoju. W tym celu młodzież bierze udział w warsztatach na tematy związane z demokracją, tożsamością, dyskryminacją, rolami płciowymi, integracją, granicami. Pod koniec tygodniowego spotkania przedstawiciele młodego pokolenia opracowują konkretne plany działań, które mają zainicjować zmiany na rzecz pokojowego współistnienia w Europie i na świecie.
_____________________________________________________________
EYFT 2024: młodzi ludzie dzielą się swoją wizją Europy jutra.
Europejskie Forum Młodzieży w Trogen (EYFT), które w tym roku odbyło się w dniach od 24 lutego do 02 marca, zgromadziło 140 młodych ludzi i 20 towarzyszących nauczycieli z 10 krajów. Podczas tego tygodnia delegacje z Ukrainy, Szkocji, Turcji, Polski, Węgier, Chorwacji, Łotwy, Niemiec i Włoch, a także uczniowie ze szkoły Kantonsschule Trogen (AR), rozwijały pomysły, które mogą kształtować Europę jutra.
Patrząc na obecną sytuację w Europie, warto zastanowić się, jakie umiejętności powinni rozwijać młodzi ludzie, aby położyć solidne fundamenty pod przyszłość Europy. Dlatego też, uczestnicy programu otrzymali na różnorodnych warsztatach szeroki wachlarz informacji w tematach takich jak: demokracja, pokój, myślenie transgraniczne, ekologia oraz krytyczne podejście do mediów.
Te ważne zagadnienia od lat podejmowane są przez Fundację Dzieci Pestalozziego i jej programy edukacyjne, które cieszą się uznaniem zarówno w Szwajcarii, jak i na całym świecie. Grupy warsztatowe zostały zorganizowane tak, aby włączyć młodzież z wszystkich dziesięciu uczestniczących delegacji, co umożliwiło różnorodną wymianę poglądów, pasjonujące dyskusje oraz naukę od siebie nawzajem.
Kolejnym istotnym elementem forum jest promowanie pokojowego współistnienia, które jest aktywnie demonstrowane zarówno podczas wspólnych wycieczek, jak i w codziennym życiu w Wiosce Dziecięcej.
Na zakończenie tygodnia, 1 marca 2024 roku, odbyła się interaktywna prezentacja w Wiosce Dziecięcej. Podczas tej prezentacji uczestnicy dzielili się nie tylko pomysłami na przyszłość Europy, ale także tym, czego nauczyli się podczas tygodnia warsztatów. Następnie wspólnie opracowano konkretne środki, które po zakończeniu EYFT zostaną wdrożone w celu przyczynienia się do pozytywnych zmian oraz promowania pokojowego współistnienia zarówno w Europie, jak i na całym świecie.
Ze strony polskiej projekt prowadziły: dyrektor Ewa Kaczorowska i opiekunki SU Małgorzata Pawłowska i Izabela Wądołowska.
___________________________________________________________________________________________
Europejskie Forum Młodzieży w Wiosce Dziecięcej Pestalozzi w Trogen, Szwajcaria
4-11 marca 2023 r.
100 młodych ludzi. 10 krajów. 7 dni. Niezapomniane wrażenia.
100 młodych ludzi ze Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Turcji, Ukrainy, Francji, Łotwy, Węgier, Chorwacji i Polski (XV LO) spędziło tydzień intensywnie zajmując się tematem „Przyszłość Europy”. Młodzi aktywnie uczestniczyli w warsztatach, które dotyczyły: zasad demokracji, pokoju, myślenia transgranicznego, ekologii i krytycznego korzystania z mediów. Pokojowe współistnienie aktywnie realizowano w życiu codziennym w Wiosce Dziecięcej.
Pod koniec tygodnia studenci zaprezentowali wyniki swojej pracy i stworzyli konkretne plany działania, które mają zainicjować zmiany na rzecz pokojowego współistnienia w Europie i na świecie.
Co młodzież mówi o swoim doświadczeniu:
Warsztaty w Trogen były bardzo pomocne i rozwijające. Udoskonaliłem swój angielski w sposób praktyczny. Zawarłem nowe znajomości z różnymi ludźmi z innych krajów oraz zaznajomiłem się z ich kulturą. Zajęcia były bardzo odmienne niż te, do których jestem przyzwyczajony w szkole. Nauczyłem sie na nich technik medytacji i pracy w grupach.
Powszechnie uważa się, że podróże kształtują w człowieku otwartość umysłu, umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach, a również uczą zrozumienia faktu, że nie zawsze jest łatwo. Wyjazd warsztatówdo Trogen nauczył mnie jednak o wiele więcej. Choć wiele rzeczy nie od razu było dla mnie zrozumiałe czy wygodne, ten tydzień pozwolił mi nauczyć się elastyczności.
Wioska młodzieży wyróżnia się również swoim „automatycznym” systemem. Każdy kto przyjeżdża w to miejsce, zgadza się na wypełnianie obowiązków w codziennych czynnościach na rzecz całej grupy- przez co poszczególne domy bardzo dobrze prosperują, oraz stają się samowystarczalne. Taka właśnie wspólna praca na podłożu międzynarodowym uczy przede wszystkim zaradności, ale również umiejętności wypracowania kompromisu.
Prawdziwą przyjemnością była dla mnie praca w zespole stworzonym na rzecz warsztatów. Sposób w jaki prowadzone były zajęcia przez świetnie dobrane do tego osoby pełne pasji, pozwolił mi poczuć, że choć każdy z nas jest inny - wszyscy są tak samo ważni i równi sobie. Nauczyłam się, jak ważna jest komunikacja we współpracy oraz jak wiele można osiągnąć pracując zespołowo.
Jednak najważniejsza rzecz, która sprawia ze miniony tydzień był niepowtarzalny to atmosfera, jaką zbudowało 100 młodych, zupełnie różnych od siebie osób, o odmiennym języku, zwyczajach, wyglądzie i charakterze. Wraz z przyjazdem ze wszystkich krańców Europy do Szwajcarii, stało się coś wyjątkowego.
W jeden tydzień nawiązały się między nami przyjaźnie, które być może zostaną z nami na lata. Wiele z nas stało się dla siebie niezastąpionymi kompanami zabawy, ale i pracy. Otwartość, jaką charakteryzuje się społeczność młodzieżowa stwarza niepowtarzalną okazję do poznania nowych ludzi a zatem nawiązania ciekawych znajomości. Zanim dołączyłam do projektu nie wiedziałam, ile mamy ze sobą wspólnego, mimo ze zjechaliśmy się ze wszystkich stron świata. Choć znaliśmy się tylko chwilę ze szczerą przykrością żegnałam się z innymi tak jakbyśmy znali się od wielu lat.
Z Trogen wracam jako inny człowiek. Siła, z jaką młodzi ludzie potrafią się zjednoczyć niezależnie od ich pochodzenia jest czymś unikatowym. Pozytywna energia, wspomnienia, do których z sentymentem będę wracać, ale również praca nad sobą samym sprawiają, że wracam nie tylko jako inny człowiek-wracam do domu jako nowa, lepsza wersja siebie.
Tygodniowy pobyt w Szwajcarii udowodnił mi jak ważna jest komunikacja międzyludzka i język angielski na arenie międzynarodowej. Dzięki znajomości języka angielskiego na dobrym poziome potrafiłam porozumieć się z ponad setką osób spoza mojego kraju. Nauczyłam się również podstawowych zwrotów innych językach i współpracy z rówieśnikami. Codzienne obowiązki domowe wykonywane z kolegami z domku były przyjemnością a na zajęcia biegłam z uśmiechem. Czekam na więcej takich wyjazdów!
7