Z dumą informujemy, że pomyślnie przeszliśmy proces Akredytacji w programie Erasmus, co jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością młodzieży i nauczycieli w ramach programu Erasmus+ - na lata 2021-2027!
Rok szkolny 2024/2025
Erasmus+ - „Przeszłość to dziś. Przyszłość zaczyna się w nas”, polsko - austriacki projekt, wizyta delegacji polskiej w Austrii
W dniach 9-13 grudnia odbyła się rewizyta Piętnastkowiczów i Piętnastkowiczek w Austrii.
W pierwszym dniu spotkania wspólnie z młodzieżą austriacką zwiedzaliśmy Wiedeń. Szliśmy szlakiem najważniejszych obiektów architektonicznych tego pięknego miasta, odwiedziliśmy muzea wiedeńskie. Był to pierwszy krok do uświadomienia sobie przez uczennice i uczniów XV LO, jak silnie wiąże oba narody historia, od XVIII wieku aż do początków XX wieku w zasadzie wspólna. Cóż, czas inaczej spojrzeć na okres zaborów – bardziej refleksyjnie i wieloaspektowo pomyśleć o skomplikowanych losach państw i narodów…
10 grudnia odbyło się międzynarodowe spotkanie w szkole partnerskiej w Mödling. Przywitały nas serdeczne napisy w języku polskim i austriackie pyszności. Szkoła zaimponowała polskiej delegacji swoim ogromem. Uczy się w niej ponad 4000 uczennic i uczniów, pracuje ponad 400 nauczycieli. Szkoła prezentuje wysoki standard nauczania w wielu kierunkach: od zarządzania przez informatykę do stolarstwa. Dowiedzieliśmy się, że niegdyś teren dzisiejszej placówki oświatowej był osobistą własnością cesarza Austrii, terenem koszar wojskowych. To wspaniale, iż dziś służy edukacji młodzieży z wielu krajów, ucząc nie tylko fachu ale i ważnych wartości moralnych.
11 grudnia miała miejsce wizyta w najstarszym na świecie muzeum wojskowym. Tu znów na każdym kroku znajdowaliśmy ślady wspólnej, polsko-austriackiej historii. W międzynarodowej grupie zwiedzaliśmy imponujący architektonicznie budynek muzeum, zobaczyliśmy niezwykle eksponaty (głównie z okresu I wojny światowej), w tym samochód, którym jechali arcyksiążę Franciszek Ferdynand i jego żona Zofia w czasie zamachu w Sarajewie. Przypominamy, że to wydarzenie stało się pretekstem do ogólnoświatowych działań wojennych. Ukłonem w naszą stronę było omówienie bitwy wiedeńskiej, której bohaterem stał się Jan III Sobieski prowadzący zjednoczone armie do zwycięstwa nad Turcją szturmującą bramy Europy. Popołudnie poświęciliśmy zwiedzaniu ogrodów cesarskich i imponującego pałacu w Schönbrunn.
To oczywiste, że musieliśmy, pamiętając o motcie wymiany „Przeszłość to dziś”, być na wzgórzu Kahlenberg, zobaczyć miejsce upamiętnienia Victorii Wiedeńskiej króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz jego husarii i artylerii.
Niesłychanym bonusem naszej wyprawy stał a się wystawa dzieł Marca Chagalla w Albertinie. Mieliśmy naprawdę wielkie szczęście, mogąc wspólnie z austriacką młodzieżą obejrzeć wystawę najsłynniejszych dzieł Chagalla sprowadzonych do Wiednia z muzeów całego świata. Fantazja, mistyka, kolor, autokreacja Mistrza, spotkanie tradycji Europy Wschodniej i Zachodniej!
12 grudnia odwiedziliśmy największy cmentarz miejski w Europie. Jest niezwykły. Spoczywa tu około 3 milionów osób, w tym wielkie postacie kultury, nauki czy polityki. Obok siebie są groby chrześcijan, Żydów, muzułmanów, przedstawicieli rożnych narodów (w tym Polaków). Nasza świeczka zapłonęła na grobie Beethovena, w końcu to jego dzieło stało się hymnem zjednoczonej Europy.
13 grudnia zwiedzaliśmy Muzeum Historii Wiednia. Nasza ścieżka edukacyjna związana była z kwestiami ekologii, zrównoważonego rozwoju, perspektyw i zagrożeń przyszłości ośrodków wielkomiejskich. Zwiedzanie zostało połączone z wielce inspirującymi warsztatami.
3
Rok szkolny 2023/2024
Sztuka łączy ludzi (Art connecting people) – Erasmus+, wymiana polsko-portugalska
W dniach 9-15 marca delegacja młodzieży z XV LO, wraz z nauczycielkami odwiedziła Portugalię, by zrealizować drugą część międzynarodowego projektu.
10 marca Erasmusowa grupa odwiedziła Narodowy Park Kulturowy w Sintrze. To niesamowite miejsce skłaniające do refleksji nad usytuowaniem człowieka w świecie natury, mówiące o jego relacji z przyrodą. Zachwyt wzbudza obfitość i różnorodność roślin, piękne formy rzeźbiarskie i architektoniczne. Warto dodać, że park znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO, jest naprawdę czymś niezwykłym. Nasza młodzież dostrzegała jednak w zamyśle Sintry pewne podobieństwa do koncepcji zrealizowanej w znanych jej Arkadii i Nieborowie. O to właśnie chodzi w tym programie, żeby widzieć nie tylko różnice kulturowe, ale i specyficzne „połączenia”, które budują tożsamość europejską.
Byliśmy również tego dnia na Cabo da Roca, czyli najdalej wysuniętym ku Nowemu Światu przylądku europejskim. Tu oszołomiła wszystkich potęga oceanu.
Erasmus to nie tylko rozwijanie kompetencji językowych. To przyjaźń, radość z bycia z drugim człowiekiem, przyjemność uprawiania sportu, zdobywania nowych doświadczeń. 11 marca portugalska młodzież uczyła naszą surfowania!
Po południu przyszedł czas na część bardziej oficjalną. Naszą delegację przywitała w szkole Ibn Mucana portugalska koordynatorka projektów Erasmusowych, Profesor Dalila Chumbinho. Potem młodzież polska i portugalska - pod kierownictwem Profesor Isadory Pestany - pracowała w świetnie wyposażonej pracowni plastycznej, a Profesor Isabel Correia pokazała polskim gościom, jak się pracuje z uczniami i uczennicami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zobaczyliśmy super miejsce - pokój, w którym mogą się wyciszyć osoby autystyczne czy nadpobudliwe. Rewelacja! Ten dzień był ważną lekcją uczącą, jak istotną rolę w edukacji i terapii pełnią zajęcia artystyczne i jak potrzebne jest dostosowanie metod i form nauczania do możliwości młodych ludzi.
Kolejny dzień spędziliśmy w Lizbonie. Dowiedzieliśmy się sporo o ludziach tworzących historię Portugalii jako potęgi kolonialnej (pomnik przedstawiający Henryka Żeglarza, jego promotorów i kompanów, innych odkrywco wzbudził wprawdzie zachwyt swoją konstrukcją, ale i skłonił do refleksji nad etycznymi i politycznymi konsekwencjami ekspansji Europejczyków w Nowym Świecie). W świetnym Muzeum Sztuki Współczesnej portugalski edukator przeprowadził z międzynarodową grupą warsztaty na temat kubizmu, dadaizmu, surrealizmu i ekspresjonizmu. Mogliśmy poznać dzieła artystów i artystek portugalskich, w zasadzie zupełnie nam do tej pory nieznanych.
Objechaliśmy też tuk tukami starą część Lizbony, sporo spacerowaliśmy, spróbowaliśmy typowych, portugalskich dań.
Wreszcie przyszła kolej na Cascais, gdzie również strona portugalska zorganizowała dla nas atrakcyjny program. Spędziliśmy tu niezwykły czas. Płynęliśmy galeonem po Oceanie Atlantyckim, myśląc, jak odważni byli wielcy odkrywcy zmierzający ku wielkiemu nieznanemu na tych "łupinach".
Odbyły się także fenomenalne warsztaty w Centrum Kultury, objawiające, jak sztuka prowadzi w kierunku odkrycia tajemnic ludzkiej świadomości i jak artyści wyrażają swój sprzeciw wobec zmian klimatycznych niszczących światy ludzi i natury.
Dzień zakończyła wizyta w Ratuszu i wyjątkowo miłe spotkanie z władzami oświatowymi miasta Cascais.
Refleksja: ogromna serdeczność osób nas goszczących, ludzi spotykanych na ulicy, pracowników ośrodków kultury, którzy dbali o nasz komfort i dobrostan (przenośne krzesełka, pufki dla uczestniczek i uczestników warsztatów). Tyle dobra nas tu spotykało!
W ostatnim dniu projektu powróciliśmy do Lizbony. Widzieliśmy ją z lotu ptaka, zobaczyliśmy iście baśniowe obrazy świata podwodnego z oceanarium, wreszcie czekał nas pożegnalny wieczór w szkole Ibn Mucana, na którym królowały fantastyczne przekąski zrobione przez portugalskich rodziców oraz zachwycał tort z logami obu szkół. Tańce, spacery po plaży, koncert rockowy, łzy wzruszenia, obietnice trwania w przyjaźni... Obiecaliśmy sobie kolejne spotkania.
17
Erasmus+ - „Przeszłość to dziś. Przyszłość zaczyna się w nas”, polsko - austriacki projekt
W dniach 11-15 grudnia 2023 Piętnastka przyjmowała delegację młodzieży i nauczycieli z Austrii.
W pierwszym dniu wizyty Profesorki Aneta Jachimowska, Izabela Jastrzębska, Barbara Matusiak, Aleksandra Wardzińska i szefowa erasmusowego teamu, Izabela Wądołowska przeprowadziły warsztaty integracyjne. Atmosfera zajęć była wspaniała. Zaangażowanie, otwartość, ciepło, wzajemna sympatia cechowały wspólną pracę. Młodzi Austriacy mówili, że nigdy dotąd nie doświadczyli tak ciepłego przyjęcia, choć uczestniczyli w wielu projektach. Po południu podzielona na międzynarodowe grupy młodzież realizowała miejskie gry.
12 grudnia zapisał się w historii spotkania jako niełatwy emocjonalnie dla całej międzynarodowej grupy. Odbyła się wizyta studyjna w Muzeum Auschwitz-Birkenau. O ten wyjazd prosiła austriacka młodzież. To bardzo ważne, by tam być i zrozumieć, do czego prowadzą rasizm, nietolerancja i piętnowanie tych, którzy są uznani za "innych", a tym samym niepożądanych przez pewną społeczność. Tym ważniejsze, że wciąż ludzkość niczego się nauczyła. Wojny, czystki etniczne, akty nienawiści narodowej, religijnej... to wciąż się dzieje.
Sporo czasu poświęciliśmy zaprezentowaniu gościom Łodzi jako ważnego ośrodka kultury, w którym przeszłość i tradycja współgrają z nowoczesnością. Międzynarodowa grupa młodzieży odwiedziła EC1, naszą wizytówkę nowoczesnego miasta, w którym promuje się rozwój naukowy i technologiczny odpowiedni dla nowoczesnej metropolii.
Kontynuując wątek pamięci o przeszłości, która buduje świadomość współczesnych generacji młodzieży, 14 grudnia polsko-austriacka grupa zwiedzała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz zapoznała się z urokami Warszawy szykującej się do obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Atmosfera w międzynarodowym teamie była wspaniała Konkluzja dnia: to cudowne, że dzięki takim programom jak Erasmus można zmieniać relacje pomiędzy narodami niegdyś funkcjonującymi w konfrontacji ze sobą! Może jednak uda się stworzyć lepszy świat?
W ostatnim dniu polskiej części wymiany młodzieży rozdaliśmy dyplomy, były tańce, mecz siatkówki, rozmowy, plany na przyszłość... Padło mnóstwo ciepłych słów. Wydaje się obu stronom - polskiej i austriackiej - że to początek pięknej przyjaźni
5__________________________________________________________________________________________
Erasmus+ - „Art. Connecting People – Przyszłość zaczyna się w nas”, polsko - portugalski projekt
Od 29 maja do 3 czerwca 2023r. realizowana była w XV LO polska część polsko-portugalskiego projektu realizowanego w ramach Erasmus+ - „Art. Connecting People – Przyszłość zaczyna się w nas”.
Pierwszy dzień spotkania spędziliśmy w Warszawie. Odwiedziliśmy Łazienki Królewskie, gdzie mieliśmy pierwsze warsztaty integracyjne i piknik. Byliśmy w Muzeum Narodowym, w którym młodzież brała udział w szczególnym konkursie fotograficznym. Każda z osób miała za zadanie sfotografować jedno dzieło z wystawy stałej i nadać mu swój własny tytuł. Ćwiczenie pozwoliło Portugalkom i Portugalczykom oraz Polkom i Polakom przybliżyć się w kreatywny sposób do sztuki polskiej. Następnie grupa zwiedzała Stare Miasto. Okazało się, że portugalska młodzież była bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do zwiedzania, bowiem przed przyjazdem do Polski – pod kierunkiem nauczycielek – obejrzała film obrazujący historię Warszawy i zapoznała się z dziejami miasta sprowadzonego w czasie II wojny światowej do morza ruin, a potem odbudowanego wysiłkiem całego narodu.
Kolejnego dnia polsko-portugalska grupa młodzieży kontynuowała warsztaty integracyjne, tym razem w przestrzeni Piętnastki. Był quiz o Łodzi, a potem ruszyliśmy w miasto, by podziwiać uroki ulicy Piotrkowskiej i Manufaktury. Zrealizowaliśmy tu zabawny i kreatywny happening. Zbiorowe odczytanie – i to wyłącznie po polsku - „Lokomotywy” Juliana Tuwima przy jego ławeczce dało wszystkim wiele radości.
Erasmus+ to program akcentujący różnorodność i włączanie jako podstawę prawidłowych relacji społecznych. Uczy, jak porozumiewać i współpracować nie tylko pomiędzy narodami czy społecznościami ale też osobami o różnych potrzebach, także specjalnych. W grupie portugalskiej znaleźli się uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nasza młodzież bardzo się zaangażowała w mądre i przyjazne włączenie wszystkich - bez wyjątku - w działania projektowe i okołoprojektowe.
Kolejnego dnia portugalsko-polska grupa młodzieży skupiła się na sztuce. W MS1 zapoznała się z niełatwą historią zbiorów dzieł XX i XXI wieku wpisaną w meandry dziejów totalitarnej władzy, walki o wolność i swobodę artystyczną. Młodzież obejrzała też wystawę dzieł Henryka Stażewskiego przygotowanej niedawno w nowej, dynamicznej aranżacji. Po południu uczennice i uczniowie odwiedzili również Pałac Herbsta oraz Księży Młyn.
Jeden dzień poświęcony był historii żydowskich mieszkańców Łodzi i tragicznym dziejom polskich dzieci z obozu przy ulicy Przemysłowej. Odwiedziliśmy cmentarz żydowski, Stację Radegast, Park Ocalałych. Byliśmy na terenie obozu dziecięcego - robiliśmy warsztaty przy Pomniku Pękniętego Serca. Zadaniem młodzieży było napisanie listu do jednego z tych dzieci, które były więzione w obozie dziecięcym. W tym celu korzystała z aplikacji udostępnionej przez Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi. Koniec tego bardzo intensywnego dnia to zwiedzanie pałacu Izraela Poznańskiego.
1 czerwca międzynarodowa grupa młodzieży miała prawdziwy... Dzień Dziecka. Odbyła się wycieczka do Torunia, a w jej programie było nie tylko zwiedzanie miasta, ale i warsztaty w robieniu pierników i lody, duuużo lodów!
W czasie warsztatów w Akademickim Centrum Designu powstały autorskie projekty książek. W polsko-portugalskiej grupie objawiły się wyraziste indywidualności, a kreatywność była imponująca. Równolegle w różnych ośrodkach szkoleniowych międzynarodowa grupa realizowała odmienne zadania: animacje komputerowe, obrazy inspirowane łódzką architekturą, ludzką zbiorowością czy obejrzanymi wcześniej wystawami. Sztuka naprawdę łączy ludzi! Było twórczo!
Spotkanie polsko-portugalskie zakończyło się uroczystym wręczeniem dyplomów. Później była wspólna zabawa na pikniku realizowanym w pięknych okolicznościach przyrody.
17Pracujemy online nad szczegółami portugalsko-polskiej wymiany realizowanej w ramach programu Erasmus+. Spotykamy się regularnie na Teamsach.
_____________________________________Prezentacje na temat swojego miasta
Prezentacja o Portugalii i najważniejsze informacje - Script.docx
______________________________________