SUSTAINABLE C.L.O.C.K. Sustainable Cities Lifestyle resOurces CooKing
Zrównoważony zegar. Zrównoważony styl życia: miasta, zasoby, gotowanie.
Ponieważ zmiany klimatyczne i postępująca degradacja środowiska naturalnego wymagają szybkiego działania globalnej społeczności pragniemy włączyć się aktywnie w promowanie działań służących idei zrównoważonego życia w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym i innym wyzwaniom środowiskowym. Poprzez ten projekt chcemy uświadomić naszym uczniom, że już w młodym wieku dokonują wyboru, czy chcą żyć w sposób świadomy ekologicznie i pomóc im opracować strategie radzenia sobie ze zmianą klimatu.
Głównym celem projektu jest zmotywowanie uczniów do prowadzenia przyjaznego dla środowiska stylu życia poprzez podejmowanie działań w różnych obszarach życia codziennego a także aktywnego zaangażowania się w życie społeczne poprzez promowanie odpowiedzialnych postaw.
W projekcie Erasmus+ weźmie udział 18 uczniów z każdego kraju.
Każdy uczeń bierze udział w szkolnych spotkaniach Erasmus oraz w jednym wyjeździe za granicę. Odbędą się cztery pięciodniowe mobilności poświęcone określonym tematom:
Łódź, Polska
Wymiana uczniów. ZEGAR tyka w codziennym życiu.
Spotkanie skupia się na tym, jak nastolatki mogą żyć w sposób bardziej zrównoważony, m.in. redukując plastik, a tym samym zużywając mniej zasobów. Jak twórczo podejść do recyklingu i upcyklingu.
Desenzano, Włochy
Wymiana uczniów. ZEGAR tyka podczas gotowania.
Spotkanie koncentruje się na zdrowym i zrównoważonym odżywianiu, zrównoważonym gotowaniu, wpływie różnych wyborów na nasze samopoczucie i środowisko.
Andújar, Hiszpania
Wymiana uczniów. ZEGAR tyka w zasobach
Podczas spotkania uczniowie odwiedzają różne miejsca energii odnawialnej, które znajdują się w pobliżu miasta Andújar, a mianowicie biomasę, elektrownię wodną, słoneczną i wiatrową. Obejrzą skonstruowany przez uczniów wizytowanej szkoły nagrodzony energooszczędny samochód i złożą traker do instalacji fotowoltaicznej
Kolonia, Niemcy
Wymiana uczniów. ZEGAR tyka w miastach
Uczniowie odwiedzą zrównoważone projekty w mieście, aby zdobyć pomysły na to, co można zrobić, aby miasto stało się bardziej zielone.
Kolonia - Niemcy
Wspólne szkolenie personelu. ZEGAR tyka w szkole: zrównoważony rozwój w naszym nauczaniu.
Wyjazd tylko dla nauczycieli. Szkoły wymieniają się przykładami najlepszych praktyk dotyczących nauczania o zrównoważonym rozwoju i radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi w klasie i w szkole.
Praca online
Mimo pandemii projekt jest realizowany, nie tracimy nadziei, że wkrótce pojawi się możliwość uruchomienia zaplanowanych mobilności. Na razie pracujemy na domowym podwórku.
Uczennice i uczniowie biorący udział w projekcie spotykają się co tydzień na pozalekcyjnych zajęciach online. Przygotowują się pod kierunkiem profesorek Izabeli Wądołowskiej, Izabeli Jastrzębskiej i Barbary Matusiak do spotkań z młodzieżą z Hiszpanii, Włoch i Niemiec oraz oprowadzania jej po Łodzi. Ćwiczą autoprezentacje, mówią o swoim stosunku do ekologii, opowiadają o miejscach - według nich - wartych obejrzenia w Łodzi, o szlaku łódzkich murali.
Mobilność w Polsce, Łódź, 27.09 - 3.10.2021
Międzynarodowy project Sustainable Cities Lifestyle resOurces CooKing był przygotowywany przez cały rok w trybie online. Od 27 września do 3 października wreszcie nadszedł czas na jego stacjonarną realizację. W tych dniach spotkały się w Łodzi reprezentacje czterech krajów: Hiszpanii, Niemiec, Polski i Włoch.
W pierwszym dniu praktycznych zajęć miały miejsce warsztaty integracyjne i twórcze (praca nad stworzeniem logo projektu) oraz spacer po Łodzi (głównie pod kątem ukazania miasta jako przestrzeni otwartej na ekologiczne i kulturalne potrzeby mieszkańców). Następne dni przyniosły: warsztaty ekologiczne w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Fabryce Sztuki; wyjazd do Arkadii i Nieborowa, gdzie odbyły się zajęcia dramowe unaoczniające, jak ludzie w XVIII wieku kształtowali swoje wyobrażenia na temat koegzystencji sztuki i natury; wizytę w Pałacu Herbsta, warsztaty artystyczne na Księżym Młynie oraz w Muzeum Sztuki (MS2).
Bogaty program zajęć, różnorodność wyzwań stojących przed młodzieżą oraz nauczycielkami i nauczycielami z różnych krajów pozwoliły stworzyć znakomicie funkcjonujący, międzynarodowy team. W styczniu odbędzie się kolejny etap projektu, tym razem we Włoszech.
Mobilność we Włoszech, Desenzano, 6-12.03.2022
ZEGAR tyka podczas gotowania
Spotkanie we Włoszech skupiało się na wpływie naszych codziennych wyborów dotyczących jedzenia na nasze dobre samopoczucie oraz na środowisko naturalne. Uczniowie zajęli się zrównoważonym żywieniem, oceniając swoje nawyki żywieniowe pod kątem kwestii zdrowotnych i środowiskowych (takich jak wirtualny transport wody i żywności oraz jego koszty) oraz nauczyli się, jak robić zakupy i gotować w sposób odpowiedzialny.
Ze spotkaniem projektowym wiązały się dwa główne aspekty: refleksja na temat zdrowego i zrównoważonego odżywiania oraz faktyczne gotowanie.
W przypadku tych ostatnich uczniowie jeszcze przed spotkaniem dzielili się zdjęciami przepisów na tradycyjne potrawy. W tym celu robili zakupy na lokalnych targowiskach lub, jeśli było to możliwe w ich miastach, w sklepach bezodpadowych, aby do swoich potraw używać sezonowych, lokalnie produkowanych i bezodpadowych składników. Następnie uczniowie z pozostałych krajów gotowali dania w oparciu o udostępnione przepisy, komentowali je i przekazywali sobie nawzajem informacje zwrotne.
Przed spotkaniem uczniowie zastanawiali się nad swoimi nawykami żywieniowymi, tworząc „dziennik żywności”, w którym zapisano spożytą żywność, jej opakowanie oraz to, czy została ona wyrzucona.
Na spotkanie każdy z partnerów przedstawił prezentację na temat związany ze zrównoważoną konsumpcją żywności, a mianowicie:
1) sezonowe jedzenie
2) utylizacja żywności i sposoby wykorzystania resztek
3) woda wirtualna
4) transport żywności i jego koszty
Następnie uczniowie ocenili swoje dzienniki żywieniowe w grupach międzynarodowych, korzystając z wiedzy z prezentacji i wyznaczyli cele dotyczące swoich przyszłych nawyków żywieniowych. Ocenili wpływ różnych wyborów na nasze dobre samopoczucie i środowisko. Uczniowie z Liceo Bagatta, którzy niekoniecznie byli zaangażowani w projekt, wspierali grupy, przekazując informacje zwrotne na temat zdrowego odżywiania uczniów. Studenci ci zostali przeszkoleni podczas corocznej konferencji z dietetykami lub specjalistami od żywienia lub zajęć typu peer-to-peer przed spotkaniem.
Następnie uczniowie poszli razem na zakupy, napełnili i porównali „koszyki zakupowe”, biorąc pod uwagę składniki odżywcze, kalorie, produkty, opakowanie, etykietowanie, transport i cenę, korzystając również z wiedzy zdobytej podczas prezentacji. Uczniowie zaplanowali zdrowy, zrównoważony posiłek, który był przygotowywany z produktów sezonowych i regionalnych. Jako produkt końcowy uczniowie wypełnili cyfrową dokumentację zawierającą wyniki badań nad najbardziej zrównoważonymi wyborami codziennej żywności, zawierającą wskazówki i praktyczne narzędzia umożliwiające wybór produktów spożywczych, które są zarówno pożywne, jak i przyjazne dla środowiska. Dokumentację tę udostępniono wszystkim społecznościom szkolnym (np. wskazówki rozwieszono na korytarzach szkół, gdzie uczniowie spędzają przerwy i spożywają przyniesione z domu jedzenie, aby przemyśleć swoje wybory).
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych spotkań LTT, lokalni uczniowie odwiedzili i wybrali miejsce pełne naturalnego piękna. Odbyła się wycieczka piesza na Wzgórza Morenowe nad jeziorem Garda. Uczniowie prowadzili także badania dotyczące tych miejsc, badając m.in. gatunki zamieszkujące obszar, znaczenie ekologiczne obszaru, czy i w jaki sposób obszar ten był zagrożony.
Odbyła się także całodniowa wycieczka do Werony, gdzie odwiedziliśmy sklep z rzeczami z odzysku.
Ustalono Kartę zrównoważonego stylu życia, zgodnie z którą uczniowie powinni starać się żyć po powrocie do krajów ojczystych. Wykresy zostały zabrane do krajów macierzystych i udostępnione krajowym grupom projektowym oraz społecznościom szkolnym. Uczniowie w swoich krajach przez tydzień żyli według tych schematów, a następnie w grupach projektowych oceniali praktyczność Karty. Na następnym spotkaniu w Hiszpanii powodzenie i praktyczność tej Karty będą omówione w grupach międzynarodowych.
9
Mobilność w Hiszpanii, Andujar, 15-21.05.2022
Wizyta w Andújar w Andaluzji rozpoczęła się od uroczystego spotkania w szkole (Instituto de Educación Secundaria "Jándula") i wizyty u Prezydent miasta. Po zwiedzeniu Andújar międzynarodowy zespół analizował przygotowane przez delegacje młodzieżowe materiały multimedialne dotyczące energii odnawialnej, problemów energetycznych, miejskich projektów proekologicznych, współczesnego leśnictwa. Młodzież mogła też zapoznać się z ekologicznymi projektami realizowanymi w szkole. Kolejne dni to zwiedzanie Platforma Solar Almeria i warsztaty w centrum energii słonecznej, wizyta w miejscu produkcji biomasy (Aldebaran Energy), spacer po Sierra Andújar Natural Park. Nasi gospodarze zadbali także o integrację młodych ludzi i zapoznanie ich z kulturą andaluzyjską. Oglądaliśmy spektakl szkolnego teatru „Oedipus Transfigured”, pływaliśmy w morzu, uczyliśmy się tańczyć flamenco. Niewątpliwie największą atrakcją wizyty było zwiedzanie Cordoby, miasta o bogatej historii, ukształtowanego przez kultury arabską, żydowską i andaluzyjską.
Mobilność w Niemczech, Kolonia, 23 - 29.10.2022
Finał Edukacji ekologicznejMiędzynarodową grupę młodzieży przywitała w Kolonii Dyrektor niemieckiej szkoły, która mówiła o młodzieży jako o animatorach i animatorkach przyszłych zmian. Uczennice i uczniowie realizowali tego dnia warsztaty ekologiczne, zwiedzali szkołę, zwracając uwagę na to, jak się w niej dba o segregację śmieci i racjonalne korzystanie ze źródeł energii.
Kolejny dzień był ukierunkowanym zwiedzaniem Kolonii, szczególnie tej dzielnicy miasta, w której planowo i sukcesywnie realizuje się ekologiczne rozwiązania (sygnalizacja świetlna, ładowarki elektryczne, sklepy ze zdrową żywnością, ekologiczne garkuchnie).
Trzeciego dnia międzynarodową delegację młodzieży gościły władze miasta. Wizyta w ratuszu pozwoliła na zapoznanie się zarówno z przeszłością Kolonii, jak i z planami na przyszłość, które są związane m. in. z ekologią czy problemami imigracyjnymi. Tego samego dnia uczennice i uczniowie odwiedzili ekologiczny ogród powstały na miejscu dawnej stacji benzynowej. Ta enklawa zieleni stanowi własność okolicznych mieszkańców. Nasz team włączył się w proces sadzenia, przetwarzania, budowania... To ważna lekcja wskazująca na to, że świat zmieniają konkretni ludzie, małe, lokalne społeczności.
W programie nie zabrakło atrakcji w postaci wycieczki do mitycznej krainy Nibelungów. Kraina średniowiecznych i romantycznych legend przyniosła kontakt z przyrodą, którą się tu świadomie i w sposób przemyślany chroni. Wspaniałe pomniki natury, ekscytująca panorama przełomu Renu, urocze miasteczko, w którym otacza się troską każdy skrawek zieleni – to coś, co na długo pozostaje w pamięci.
Spotkanie zamknęła praca w międzynarodowych grupach. Jej istotą była wspólna refleksja o tym, jak ratować nasze miasta od zmian klimatycznych, w jaki sposób budować bezpieczną przyszłość. Na koniec piękna i poruszająca przemowa Pani Dyrektor szkoły imienia św. Maxymiliana Kolbe, rozdanie dyplomów, pamiątkowych koszulek, wspólne zdjęcia.
14