Edukacja globalna
Logo edukacji globalnej opracowała niezastąpiona Sandra Piłatowska z kl.Ib.
Podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej
W dniach 16.11- 20.11 obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało „Równość- od słów do czynów”.
Tradycyjnie TEG rozpoczęliśmy od śniadania Fair trade dla Grona Pedagogicznego. Śniadanie zorganizowała klasa IIa. Na stole pojawiły się produkty pochodzące z krajów Globalnego Południa oraz potrawy wykonane z egzotycznych owoców i przypraw. Nie mogło zabraknąć kawy i herbaty z certyfikatem Fair trade!
We wtorek - klasowe zespoły 3- osobowe rywalizowały w konkursie „Mapa Globalnego Południa”. Zadaniem uczniów było odszukanie ukrytych w różnych miejscach szkoły karteczek z państwami oraz umieszczenie ich w odpowiednich miejscach na mapie świata.
Najlepszym zespołem okazały się dziewczęta z klasy Id – Nina Bojanowska, Sandra Żukowska, Aleksandra Michajłow. Kolejne miejsca zajęły grupy męskie z klasy IIa i kl.IId
W środę, zgodnie z zapowiedzią świętowaliśmy Dzień Peru i innych krajów latynoamerykańskich. Ubrani w kolorowe kapelusze, chusty i inne symbole kojarzone z Ameryką przeszliśmy w kolorowym korowodzie korytarzami XV LO w rytm utworu Alvaro Soler „El Mismo Sol”. Na uwagę zasługuje wyczyn Siedmiu Wspaniałych Dziewcząt, które pod opieką Pani Magdaleny Danisiewicz przygotowały taneczny układ do utworu Alvaro. Taneczną prezentację dziewcząt uświetniła Pani Małgorzata Chećko w towarzystwie „machos” z klasy IIIc. W latynoamerykańskim rytmie poruszały się wspólnie z nami niezastąpione Panie z obsługi: Pani Basia, Pani Dorotka i Pani Ela.
W czwartek spotkaliśmy się w świetlicy szkolnej z Panią Profesor Agnieszką Rochmińską, geografem, podróżniczką, pasjonatką Chin, Tybetu, Afryki Południowej. Bohaterką wykładu była Botswana – perła Afryki, która dzięki diamentom stała się jednym z najlepiej rozwijających się krajów Afryki. Wykład zakończyliśmy quizem o Botswanie.
Finał TEG miał miejsce w piątek - maraton z edukacją globalną zakończyliśmy wyjściem na Wielką Lekcję Geografii - coroczną, największą geograficzną imprezę w Europie.
W zainteresowanych klasach Pani Pedagog przeprowadziła zajęcia warsztatowe dotyczące tolerancji. Nasze działania uwieczniła na fotografiach Natalia Kulawiecka z kl.IIa, a film dokumentujący „kolorową” globalną edukację nakręcił Patryk Bławat z kl.IIIb.
Niebawem zaprezentujemy materiał fimowy przygotowany przez Daniela Micielskiego z kl.Ib.
. . . . . . . . . . . . .
Plan Tygodnia Edukacji Globalnej 2015 – II edycja szkolnego projektu
W dniach 16.11- 20.11 w naszej szkole obchodzić będziemy Tydzień Edukacji Globalnej. Tak, jak w ubiegłym roku chcemy zaprosić Wszystkich do wspólnej zabawy i „odczarowania” Globalnego Południa. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Równość- od słów do czynów”.
Oto plan obchodów:
1) Poniedziałek – śniadanie Fair Trade dla Grona Pedagogicznego organizuje klasa IIa. Na stole pojawią się produkty pochodzące z krajów Globalnego Południa.
2) Wtorek - klasowe zespoły 3- osobowe rywalizują w konkursie „Mapa Globalnego Południa”. Zadaniem uczniów będzie odszukanie ukrytych w różnych miejscach szkoły karteczek z państwami oraz umieszczenie ich w odpowiednich miejscach na mapie świata. Wygrywa zespół klasowy, który odnajdzie najwięcej krajów i poprawnie wskaże je na mapie. Liczy się szybkość i znajomość mapy! Zgłoszenia przez Librus lub osobiście do p. B. Pietrzykowskiej.
Wszystkie uczestniczące zespoły otrzymują oceny z aktywności z geografii i W-F.
3) Środa – Dzień Peru i innych krajów latynoamerykańskich oraz Stół Globalnego Południa.
I - Ubierzcie kolorowe chusty i poncza oraz wszystkie symbole kojarzone z Ameryką Łacińską. Dominujący element stroju to kapelusz (wszystkie rodzaje - od peruwiańskiego melonika po meksykańskie sombrero!). Na 4 - godzinie lekcyjnej przejdziemy w kolorowym korowodzie korytarzami XV LO w rytm utworu Alvaro Soler „El Mismo Sol”. Nasze kolorowe przejście chcemy nagrać jako film promujący szkołę i działania na rzecz edukacji globalnej. Liczymy na kreatywność i solidarność!
Wszystkich, którzy przyjdą przebrani i zatańczą na szkolnych korytarzach nagrodzimy bardzo dobrymi ocenami z geografii, wok-u oraz w-f i edb.
II - Stół Globalnego Południa –powstanie na I piętrze we wnęce szkolnego korytarza. Tego dnia powinien zapełnić się produktami z krajów Południa oraz potrawami o egzotycznych smakach i wyglądzie: banany, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, limonki, granaty, awokado, papaje, kiwi, ananasy, mango, passiflora, noni, melon, oliwka, kiwano, karambola, litchi, figa, granadilla, daktyle, czerymoja, durian, papryka, pomidor, chili i inne. Możecie dorzucić egzotyczne orzeszki pini, pistacjowe, brazylijskie, migdały oraz przyprawy: pieprz, cardamon, wanilia, curry i wiele innych. Mile widziane potrawy z egzotycznych produktów.
Wszystkich uczniów, którzy zapełnią z nami Globalny Stół nagrodzimy ocenami z aktywności z geografii, wok-u, w-f, edb.
4) Czwartek - uczta naukowa. Od godz. 9.00 w świetlicy szkolnej spotkanie z p. profesor Agnieszka Rochmińską, geografem, podróżniczką, pasjonatką Chin, Tybetu, Afryki Południowej. Spotkanie potrwa 1,5 godziny z przerwą.
Temat : Botswana na tle innych krajów Południowej Afryki. Wykład zakończymy quizem o Botswanie. Zapraszamy zainteresowanych uczniów !(za zgodą nauczycieli uczących ). Zgłoszenia przez Librus lub osobiście do p. B. Pietrzykowskiej.
5) Piątek – Wielka Lekcja Geografii – wyjście reprezentantów XV LO na coroczną, największą geograficzną imprezę w Europie.
W zainteresowanych klasach Pani Pedagog przeprowadzi zajęcia warsztatowe dotyczące tolerancji.
Najbardziej aktywnych nagrodzimy nie tylko ocenami, ale także biletami do kina na wybrany film.
Magdalena Danisiewicz
Bożena Pietrzykowska
Pedagog Marzena Tkaczyńska
Kalendarz globalny
Maj
Wielu osobom maj kojarzy się z szaloną majówką i stresującą maturą. Ci, którzy pamiętają czasy „komuny” mają także inne retrospekcje – obowiązkowe pochody z okazji Święta Pracy obchodzonego w dniu 1 maja.
W kalendarzu globalnym to miesiąc niezwykły, miesiąc świąt i frywolnych, i bardzo poważnych. Już w dniu 2 maja (Dzień bez Komputera) kalendarz zachęca nas do porzucenia na jeden dzień tego urządzenia. 4 i 5 maja świętujemy odpowiednio Dzień Strażaka i Dzień Leśnika i Drzewiarza. 5 maja warto zaprotestować także przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych – to ten dzień! 8 maja koniecznie odwiedź bibliotekę lub złóż życzenia znajomemu bibliotekarzowi ...albo po prostu zajrzyj do książki:) 12 maja obchodzimy Dzień Ptaków Wędrownych. Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Migracje to dla ptaków ogromne wyzwanie – wyruszając w drogę ryzykują życie, nie wszystkim udaje się dotrzeć do celu…15 maja swoje międzynarodowe święto mają Rodziny, także a może przede wszystkim te zwierzęce.
Tak, jak i my, niewiele śpią i czasem byle jak jedzą, karmią, chronią, uczą, zabawiają i troskliwie obserwują pierwsze kroki dzieci – pozwalając im odejść, gdy osiągną samodzielność – zwierzęcy rodzice. W posiadaniu potomstwa doświadczenie ludzi dzielą rodzice z kopytami, płetwami, pazurami czy skrzydłami.
W dniu 15 maja ustanowiono także inne ważne święto – Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. 17 maja możesz dołączyć do tych, którzy wyrażąją głośno sprzeciw wobec homofobii, a już 19 maja uczyń coś dobrego dla innych – to Dzień Dobrych Uczynków! 18 maja odwiedź koniecznie jakieś muzum – tego dnia bowiem swoje święto mają wszystkie skarbnice niezwykłych eksponatów i śladów przeszłości. 21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata
I wreszcie coś dla miłośników zwierząt. O ich prawach przypominamy 22 maja. Niektóre z nich obchodzą w tym miesiącu swoje indywidualne święta. 23 maja świętują żółwie, 24 maja migrujące ryby i ślimaki a 31 maja zwiastun wiosny - bocian biały.
21 maja i 22 maja przypominamy o tym, jak ważna i niezwykła jest różnorodność kulturowa i biologiczna. Zachowajmy ją dla kolejnych pokoleń, bez niej świat byłby bardzo nudny. Ogromną rolę w ochronie różnorodności odgrywają parki narodowe, które w maju mają także swój dzień – 24 maja ustanowiono bowiem Europejskim Dniem Parków Narodowych. Najważniejsze jednak, aby 26 maja symbolicznie uczcić Dzień Matki.
Źródło - http://www.ekokalendarz.pl
_______________________________________________________
Kwiecień
Kwiecień to dla ekologów miesiąc szczególny. 22 kwietnia obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Dla setek milionów ludzi na całym świecie będzie wspaniałą okazją, by kolejny raz nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.
Miesiąc rozpoczynamy jednak ptasim świętem w dniu 1 kwietnia. Celem Międzynarodowego Dnia Ptaków, ustanowionego już w 1906, jest zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. W dniach 1-7.04 obchodzimy Tydzień Czystości Wody. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony wód, linii brzegowych i oszczędzanie wody – największego skarbu ludzkości.
Obchodzony 4 kwietnia Dzień Zwierząt Bezdomnych, to okazja aby zwrócić uwagę na fatalny los zwierząt, pozbawionych opieki, i zastanowić się, jak każdy z nas może się włączyć w skuteczną poprawę ich sytuacji. Szacuje się, że na całym świecie może ich być od 600 milionów do nawet miliarda – głównie psów i kotów. W samej Polsce, i to tylko w schroniskach, mieszka ich ponad 100 tysięcy.
8 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO czyli Organizmom Zmodyfikowanym Genetycznie. W organizmach tych geny zostały zmienione metodami inżynierii genetycznej, w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią o możliwość zatrucia składnikami użytymi do produkcji i hormonalnym faszerowaniu jedzenia.
Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy został ustanowiony w 2011 roku przez Konsorcjum dla Dzieci Ulicy– międzynarodową sieć, której celem jest walka o prawa dzieci ulicy i poprawa jakości ich życia. Celem obchodzonego 12 kwietnia Dnia Dzieci Ulicy jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na sytuację dzieci ulicy. W Europie problem ten dotyka 3 mln dzieci, głównie na wschodnich terenach – Rumunii i Rosji oraz na Białorusi.
16 kwietnia obchodzimy Dzień Ochrony Słoni, na pamiątkę utworzenia 250-hektarowego Elephant Nature Park w Tajlandii Północnej. Centrum ratownictwa zapewnia schronienie dla zagrożonych słoni z całej Tajlandii, są one tam leczone i rehabilitowane a następnie mogą spokojnie żyć w rodzinnych grupach. 24 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji zwany także Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych Dzień ten ustalony został w 1979 roku przez brytyjskie National Anti-Vivisection Society – najstarszą na świecie organizację walczącą z przeprowadzaniem testów na zwierzętach. Przy okazji przypominamy, że uczennica XV LO Natalia Karolak za pracę poświęconą testom na zwierzętach zdobyła II miejsce podczas Seminarium Uczniowsko -Studenckiego organizowanego rzez Politechnikę Łódzką.
25 kwietnia obchodzimy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Na hałas negatywnie wpływający na zdrowie jest narażonych 44% Europejczyków. To drugi największy problem ekologiczny Unii Europejskiej, po zanieczyszczeniu powietrza. Według niedawnego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, hałas może powodować nie tylko uszkodzenia słuchu, choroby układy krążenia, trudności w uczeniu się (u dzieci) i zaburzenia snu.
Malaria to najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna, na którą każdego roku umierają setki tysięcy ludzi, w większości dzieci. Aby zwrócić uwagę na ten problem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2008 roku ustanowiła Światowy Dzień Walki z Malarią, obchodzony 25 kwietnia. Jego celem jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz zmniejszenie skali choroby i jej skutków.
28 kwietnia to Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,3 miliona kobiet i mężczyzn ulega wypadkom w czasie pracy lub zapada na choroby związane w wykonywaną pracą, które powodują śmierć ponad 6000 pracowników każdego dnia. Na całym świecie jest około 340 milionów wypadków przy pracy i 160 milionów ofiar chorób zawodowych rocznie. Statystyki MOP wskazują, że z roku na rok ilość wypadków niestety rośnie a nie spada.
Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych przypadający 29 kwietnia to święto obchodzone przez państwa członkowskie ONZ i OPCW (Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej). Polska należy do obu tych organizacji. Obchody Dnia Pamięci są okazją do złożenia hołdu wszystkim ofiarom wojen chemicznych, jak również potwierdzeniem zaangażowania OPCW do eliminacji zagrożenia ze strony broni chemicznej, promując tym samym pokój, bezpieczeństwo i wielostronność działań.
________________________________________________
Marzec
Kojarzony jest z Dniem Kobiet i Pierwszym Dniem Wiosny (Święto Wagarowicza!) oraz słynnymi Krystynami. W kalendarzu globalnym marzec to jednak miesiąc poważnych tematów, o których warto przypomnieć.
1 marca to Dzień Walki Przeciw Zbrojeniom Atomowym upamiętniający rocznicę próbnej eksplozji termojądrowej przeprowadzonej na atolu Bikini w rejonie amerykańskich Wysp Marshalla. Była ona tysiąc razy potężniejsza od bomby zrzuconej na Hiroszimę. Jedna z wysp wyparowała. Test miał być bezpieczny. Jednak skażenie było dużo większe niż się spodziewano.
Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca to jedno z tych świąt, których datę znają chyba wszyscy. Ustanowiono je nie po to, by kupować kwiaty (choć to miłe) i „całować rączki miłych pań” (a następnego dnia opowiadać seksistowskie dowcipy i uniemożliwić koleżance awans), lecz aby stworzyć okazję do mówienia o równouprawnieniu płci i domagania się sprawiedliwości.
Dzień Sprzeciwu Wobec Tam koordynowany jest przez International Rivers Network z USA, a w Polsce tą tematyką zajmuje się Klub Gaja.
Do 2000 roku na świecie zbudowano 45 000 wielkich zapór wodnych. O negatywnych dla środowiska skutkach budowy wielkich tam, co roku 14 marca informują obywateli organizacje ekologiczne i społeczne.
Światowy Dzień Praw Konsumenta obchodzimy 15 marca, przypomina o potrzebach i możliwościach, jakie wiążą się z konsumenckim wyborem.
Światowy Dzień Morza, który w kalendarzu widnieje pod 17 marca ma na celu uświadomienie, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności tak rządów czy instytucji, jak i społeczności ludzi.
20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia. „Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka” - przyjęło w oficjalnej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2011 roku, zachęcając do bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego.
Międzynarodowy Dzień bez Mięsa przypadający także na 20 marca ma na celu uświadomienie ludziom, że zwierzęta zabijane są w strasznych, przemysłowych warunkach oraz rozpropagowanie zdrowego trybu życia i zdrowej diety opierającej się na warzywach, owocach i zbożu.
21 marca to Pierwszy Dzień kalendarzowej Wiosny. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny.
21 marca to także Dzień Wierzby. W Polsce obecnych jest 28 gatunków wierzby, najczęściej spotykane to wierzba biała, wierzba krucha i wierzba wiciowa. Wierzba przez lata była charakterystycznym elementem polskiego, wiejskiego krajobrazu.
21 marca jest też od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety.
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Albert Einstein powiedział kiedyś, że „żyjemy w smutnej epoce, w której łatwiej jest rozbić atom niż uprzedzenie”. Choć powyższy cytat padł z ust noblisty w I połowie XX wieku, to niestety nie traci na aktualności.
Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Światowy Dzień Meteorologii obchodzimy corocznie 23 marca na pamiątkę wejścia w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, której celem jest zapewnienie każdemu państwu (narodowi), niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.
W 2010 roku ONZ, chcąc oddać hołd arcybiskupowi Oscara Arnulfo Romero, który oddał życie walcząc o swoje ideały, ustanowiło 24 marca Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar. Święto ma także na celu oddanie czci ofiarom łamania praw człowieka oraz tym, którzy poświęcili swoje życie lub stracili je w walce na rzecz promowania i ochrony praw człowieka.Dzień Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami. Niewolnictwo kojarzy się dziś głównie z zamierzchłymi czasami. Omawiane na lekcjach historii, przedstawiane w filmach i książkach, traktowane jako temat, który jest zupełnie oderwany od czasów współczesnych. Ale czy na pewno? ONZ przypomina nam o Transatlantyckim Handlu Niewolnikami dokładnie 25 marca, organizując akcje informacyjne i poświęcając miejsce również bardziej bieżącym sprawom dotykającym kwestii rasizmu czy praw człowieka. Niewolnictwo w dawnej formie już nie istnieje, ale niestety świat wykształcił nowe formy równie brutalnego poddaństwa.
W Światowym Dniu Doceniania Chwastów, obchodzonym corocznie 28 marca przekonujemy, że chwasty są bardzo ważnym elementem ekosystemów, a dodatkowo wiele z nich ma wartość użytkową, a w dodatku są piękne.
Źródła:
http://www.polskatimes.pl/artykul/227145,1-marca-dniem-walki-przeciw-zbrojeniom-atomowym,id,t.html
http://www.ekokalendarz.pl/dzien-praw-konsumenta/
_____________________________________________________________
Luty
Luty rozpoczynamy od Dnia Mokradeł, przypominającego niezwykłe tereny wodno- błotne, ostatnią ostoję bioróżnorodności na świecie. To miejsce życia wielu rzadkich gatunków roślin, ptaków, owadów, pająków, ślimaków i innych. To również ogromny rezerwuar wody, niezwykle istotny z punktu widzenia walki ze zmianami klimatu, powodziami i suszą. Ważny nie tylko dla całej planety, ale też dla naszych, ludzkich interesów.
Luty to miesiąc zwierząt 15.02 – obchodzimy Dzień Wielorybów, 17.02 – Światowy Dzień Kota, a 27.02 Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
12 lutego ustanowiono Międzynarodowym Dniem Dzieci Żołnierzy celem zwrócenia uwagi na problem wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych. Czarnoskóry nastolatek z automatyczną bronią w ręku stał się – obok głodującego dziecka – jednym z najpowszechniejszych symboli problemów XX-wiecznej Afryki.
20 lutego obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło decyzję o uchwaleniu tego święta w 2007 roku. Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi na globalne nierówności społeczne oraz promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.
21 lutego ustanowiono Dniem Sprzeciwu wobec Reżimu Kolonialnego. Formalnie skończył się w latach 70. XX wieku. Faktycznie w różnym natężeniu trwa do dzisiaj i miewa się świetnie. Kolonializm. Zjawisko, które w szczytowym okresie obejmowało swoim zasięgiem 35% mieszkańców i 55% terytoriów świata.
____________________________________________________
Styczeń
Styczeń rozpoczynamy od Dnia Pokoju. To święto ustanowione z inicjatywy francuskiego filozofa, podróżnika i humanisty Raoula Follereau przez papieża Pawła VI listem z 8 grudnia 1967, skierowanym nie tylko do wiernych Kościoła katolickiego, ale do wszystkich ludzi dobrej woli. Obchodzony jest 1 stycznia. Co roku ma inny temat wybrany przez papieża, który wydaje z tej okazji orędzie, poruszające różne problemy związane z tematyką pokoju.
9 stycznia to Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Od ponad 75 lat Liga Ochrony Przyrody działa na rzecz środowiska przyrodniczego i edukacji ekologicznej. Celem Ligi są społeczne działania na rzecz środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o jego ochronie, oraz kultury i etyki ekologicznej. Zabiega ona również o wprowadzenie w Polsce strategii zrównoważonego rozwoju.
W dniach 28 stycznia – 2 lutego obchodzimy Światowy Tydzień Mokradeł.
Mokradła to ekosystemy zagrożone. W dwudziestym wieku zanikła lub została zdegradowana ponad połowa mokradeł na świecie. Główną przyczyną ich niszczenia jest eksploatacyjne podejście społeczeństw do gospodarowania zasobami przyrody, niezadowalający stopień przestrzegania przepisów ochrony środowiska, ale również niski stan świadomości ekologicznej społeczeństw, które często traktują obszary wodno-błotne jak nieużytki. 2 lutego 1971 roku, nad brzegiem Morza Kaspijskiego w irańskim mieście Ramsar, podpisano konwencję o ochronie obszarów wodno-błotnych (zwanych też mokradłami). Ratyfikacja Konwencji była reakcją na alarmujące tempo wymierania ptaków na naszej planecie. Corocznie 20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Na świecie obchodzony jest również (chyba popularniejszy) Światowy Dzień Pingwinów wypadający 25 kwietnia. Wiosenne święto zostało ustanowione po tym jak naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie 25 kwietnia. Od tego czasu badacze co roku z niecierpliwością i w uroczystym nastroju czekają na powrót pingwinów, by zgotować im miłe przyjęcie. O pingwinach należy myśleć nie jeden, ani nawet nie dwa razy w roku, bo to niezwykłe ptaki i niestety zagrożone wyginięciem.
23 stycznia obchodzimy Dzień bez opakowań foliowych, który jest reakcją ludzi na wciąż zwiększającą się ilość opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystywanych na co dzień na całym świecie. Rozkład torebek foliowych, trwa od kilkudziesięciu do kilkaset lat, ich wyprodukowanie zużywa ropę naftową, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent.
10 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). 27 stycznia 1945 roku jest dniem symbolicznym – to właśnie wtedy 100. Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. W czasie drugiej wojny światowej śmierć z rąk Niemców poniosło około 18 milionów ludzi, z czego około 11 milionów – na terenie Polski. Ponad 6 milionów zamordowanych to osoby narodowości żydowskiej – niemal wyłącznie cywile, zamordowani w obozach zagłady. Rezolucja wydana przez ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie tylko oddaje cześć pomordowanym, jest również apelem o przeciwdziałanie ,,jakimkolwiek formom negacji Holocaustu”. Jej cel to zwrócenie uwagi na potrzebę edukacji i pamięci – po to, by zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.
W styczniu przypadają również święta naszych Dziadków! W Polsce obchodzimy je w dniach 21 stycznia – Dzień Babci i 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy, jak wiele im zawdzięczamy!
Źródła: http://www.ekokalendarz.pl/
___________________________________________
Grudzień
Grudzień to miesiąc, który kojarzymy przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia.
Czekamy na nie z niecierpliwością, bo to czas magiczny zarówno da wierzących, jak i dla ateistów. W tym miesiącu mają także swoje niezwykłe święto wyznawcy judaizmu. Chanuka, bo o nim mowa nazywana też Świętem Świateł jest uznawana za jedno z najważniejszych i najradośniejszych świąt judaizmu. Przez osiem kolejnych nocy zapala się kolejne świece w tak zwanej menorze chanukowej, czyli świeczniku.
W grudniu rozpoczyna się także astronomiczna zima. 22 grudnia to najkrótszy dzień w roku i tzw. przesilenie zimowe.
Zanim jednak zasiądziemy do świątecznej kolacji w Wigilię Bożego Narodzenia, sygnalizujemy i upamiętniamy współczesne i minione problemy świata.
1 grudnia to Światowy Dzień Walki z Aids. „Media coraz rzadziej poruszają temat zakażeń wirusem HIV. Jednak zespół nabytego niedoboru odporności to nadal groźna choroba – zwłaszcza w naszym regionie, Europie Wschodniej, gdzie liczba zakażeń wciąż rośnie. Żadna inna choroba nie jest okryta tak ogromnym społecznym tabu. Tym bardziej powinniśmy o niej pamiętać.” 2 grudnia to Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa obchodzony w rocznicę uchwalenia w 1949 roku Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji. Szacuje się, że obecnie ponad 20 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci na całym świecie to ofiary współczesnego niewolnictwa. 18 grudnia to Międzynarodowy Dzień Migrantów, zwłaszcza w kontekście ostatnich zdarzeń w Europie temat niezwykle ważny i trudny, budzący bardzo skrajne postawy społeczne. Warto z tej okazji wspomnieć, że ponad 200 milionów ludzi na świecie to osoby, które z różnych względów opuściły swoje domy.
W grudniu mają swój dzień tereny górskie oraz ryby. 11 grudnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Terenów Górskich. Celem, jaki przyświecał Zgromadzeniu podczas powoływanie tego święta, było zwrócenie uwagi świata na znaczenie terenów górskich (zajmują one 27 procent powierzchni lądów a zamieszkuje je około 750 mln ludzi) oraz na ich problemy – większe niż przeciętnie koszty zaopatrzenia i usług, infrastruktury, transportu i energii.
Obchodzony 20 grudnia Dzień Ryby został ustanowiony przez Stowarzyszenie Empatia w 2003 roku. W zamierzeniu ma stanowić inspirację dla działań związanych z ochroną ryb.
W grudniu zwracamy także uwagę na ludzką solidarność( 20.12), prawa człowieka ( 10.12) oraz osoby niepełnosprawne (03.12).
____________________________________________
Listopad
Listopad rozpoczynamy w atmosferze wspomnień o bliskich i zadumy nad sensem życia.
1 Listopada to Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny.
Miesiąc zakończymy radośnie, bawiąc się w Andrzejki, święto wywodzące się z czasów słowiańskich.
Ale zanim, przelewając wosk, wróżyć będziemy, co czeka nas w przyszłości przypomnimy sobie o innych globalnych problemach. 9 listopada obchodzimy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem a 16.11 Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Listopad to także miesiąc sprzeciwu dla przemocy wobec dzieci i kobiet. Dla tych, którzy preferują zabawę do kalendarza wpisano Dzień Jeża i Dzień Pluszowego Misia.
Ekolodzy przypominają o Dniu bez Futra i Dniu bez Kupowania oraz ochronie środowiska podczas konfliktów zbrojnych.
Najważniejszy jednak to Tydzień Edukacji Globalnej obchodzony w dniach 16.11- 22.11, w tym roku pod hasłem „Równość – od słów do czynów”.
________________________________________________
24/ 25 Października – Dzień Narodów Zjednoczonych
Dzień Informacji o Rozwoju
Początek Tygodnia Rozbrojenia
„24 października to nie tylko Światowy Dzień Informacji na temat Rozwoju, ale ustanowiony znacznie wcześniej Dzień Narodów Zjednoczonych. Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w 1945 r., impulsem było dramatyczne doświadczenie II wojny światowej. Celem jej działalności jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami i ochrona praw człowieka.
ONZ jest często krytykowana za brak stanowczości, nieskuteczność, rozbuchaną biurokrację czy hipokryzję. Jednak warto pamiętać, że mamy do czynienia z pionierską w historii ludzkości próbą stworzenia forum, na którym wszystkie państwa świata będą miały okazję wyłożyć swoje racje i próbować dojść do porozumienia drogą dialogu.
24 października to także początek Tygodnia Rozbrojenia. To ważne święto, ponieważ świat wciąż nie jest bezpiecznym miejscem. Według danych Amnesty International, co roku 500 tysięcy osób ginie bezpośrednio w wyniku konfliktów i przemocy z użyciem broni, dodatkowo 200 tysięcy osób umiera z przyczyn związanych z konfliktami (np. choroby, głód). W większości są to cywile. Na 1 zabitą osobę przypada 28 z poważnymi obrażeniami”.
Dowiedz się więcej:
- Obejrzyj film o handlu bronią i o Traktacie - https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=m5lypGEakGU
- Codzienne bieżące wydatki na zbrojenia sprawdzić można na stronie : http://www.un.org/disarmament/over-armed
- Oficjalna strona ONZ http://www.un.org/
- Odwiedź stronę: http://www.ekokalendarz.pl/dzien-narodow-zjednoczonych-i-poczatek-tygodnia-rozbrojenia/#more-2897
____________________________________________
10 Października - ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA
Październik to miesiąc poświęcony zwierzętom. Pierwsza sobota i niedziela października to Światowy Dzień Ptaków, 4-11.10 to Światowy Tydzień Zwierząt, a 25.10 jest Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt.
W październiku przypominamy również o istotnych problemach globalnych. Druga środa października to Międzynarodowy Dzień Ograniczania Klęsk Żywiołowych, 05.10 w Dniu Mieszkalnictwa zwracamy uwagę na poziom życia ludności zamieszkującej slumsy, 16.10 to Światowy Dzień Żywności, a 17.10 jest Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. 25.10 obchodzimy Dzień Narodów Zjednoczonych.
Zaczynamy jednak od Dnia Drzewa, bo jak pisał Leopold Staff:
„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,
W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,
Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,
Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem”.(Wysokie Drzewa)
„Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód. Jego początki to 1872 rok, kiedy znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo (dla różnych krajów ta data jest ruchoma).
Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa święto jest obchodzone we wszystkich krajach członkowskich wspólnoty. W Polsce realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.
Niestety, drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale w ramach rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Dotyczy to przede wszystkim cennych lasów pierwotnych Amazonii, doliny Konga, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Syberii”.
Co Ty możesz zrobić w Święto Drzewa:
• Dołącz do obchodów i posadź sadzonkę drzewa!
• Wybierz się na spacer do parku czy lasu. . Poznawaj drzewa i zrozum ich znaczenie w przyrodzie!
• Drukuj i zapisuj kartki dwustronnie!
• Zbieraj zużyte kartki i oddawaj do przetworzenia!
• Rezygnuj z papierowych torebek!
• Nie przyjmuj ulotek!
• Nie kupuj produktów z olejem palmowym! Plantacje palmy oleistej są prawdziwymi „pożeraczami” drzew. W Indonezji pod ich uprawę wycina się rocznie 2 % powierzchni lasów.
• Kupuj papier i inne produkty z drewna, opatrzone logotypem FSC, czyli odpowiedzialnej gospodarki leśnej!
• Monitoruj decyzje władz gminy o zarządzaniu drzewostanem! Walcz o każde drzewo!
Bożena Pietrzykowska
Źródło: http://www.ekokalendarz.pl/swieto-drzewa/
_______________________________________________
27 września - Światowy Dzień Turystyki
"Jak wspierać, a nie zabierać. Czyli o turystyce na rzecz rozwoju społeczności"
Forma działalności, jaką jest turystyka powinna przynosić krajom o niezwykłych walorach turystycznych ogromne zyski. Okazuje się jednak, że podział dochodów także w tej sferze, stawia na straconej pozycji kraje słabiej rozwinięte. W turystyce globalnej istnieje zjawisko "leakage", które oznacza wyciek pieniędzy z krajów oferujących np. atrakcyjne wakacje do krajów bogatych, w których powstała oferta.
W ten sposób Tajlandia traci rocznie około 70% zysków, Indie 40%, a Karaiby 80 %, ponosząc jednocześnie bardzo wysokie koszty społeczne, kulturalne środowiskowe. Pieniądze wydane na atrakcyjne promocje w najbardziej słonecznych zakątkach świata zamiast przyczynić się do rozwoju ich infrastruktury i poprawy jakości życia mieszkańców, w dużej części wędrują z powrotem do dużych firm Globalnej Północy. Dlatego tegoroczne obchody Światowego Dnia Turystyki w Meksyku odbywają się pod hasłem Turystyka i rozwój społeczności. Co Ty możesz zrobić w tej sprawie? Za każdym razem gdy jesteś w egzotycznej podróży, wybierz miejscową taksówkę, zaopatruj się u miejscowych drobnych producentów, korzystaj z usług lokalnych przedsiębiorców! To Twój wkład w lepszą przyszłość lokalnych społeczności! To Twój wkład w ograniczanie migracji!
Bożena Pietrzykowska
Źródło: http://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-turystyki/
___________________________________________
23 września – DZIEŃ RÓWNONOCY JESIENNEJ
Życie na Ziemi uzależnione jest min. od ruchu obiegowego i zmian oświetlenia kuli ziemskiej w ciągu roku. Równonoc jesienna to jeden z czterech istotnych punktów na orbicie ziemskiej, który symbolizuje nadchodzącą zmianę – jesień, najbardziej kolorową porę roku.
Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje w okolicach 22/23 września (równonoc wrześniowa), kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc jesienna ma miejsce 20/21 marca(równonoc marcowa). W chwili gdy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy jesiennej, na drugiej jest to moment równonocy wiosennej.
Dla optymistów pojawia się szansa na złotą polską jesień i długie wyprawy do parku, pesymiści myślą już o jesiennej słocie, braku słońca, krótkich dniach a nawet mrozie.
Dzień ten ma także znaczenie kulturowe. Czas jesiennego zrównania się dnia z nocą uważany był za moment, w którym Słońce przekazywało władzę nad światem Księżycowi, dzień topniał a noc stawała się coraz dłuższa. Poganie oddawali wtedy cześć drzewom i roślinom a także dziękowali Matce Ziemi za plony i prosili bogów o pomyślne żniwa w następnym roku. Zgodnie z wierzeniami ludowymi, rozpoczynał się czas odpoczynku, wyciszenia, czas symbolicznej śmierci, pomimo tego święto miało zawsze radosny charakter. Obecnie obrzędy związane z jesiennym zrównaniem się dnia z nocą odprawiane są przez członków Rodzimego Kościoła Polskiego.
Z czasów gospodarki folwarczno-dworskiej, kiedy to efekty pracy chłopów liczone były na konto dziedziców i dziedziczek, wywodzą się zwyczaje dożynkowe. Dożynki to święto kończące i podsumowujące prace polowe, odbywa się zawsze po zakończeniu żniw, najczęściej w drugiej połowie września i jest podziękowaniem dla żniwiarzy za trud włożony w pracę i za zebrane plony, oraz okazją do pochwalenia się tymi ostatnimi. Pierwsze oficjalne, ogólnokrajowe dożynki prezydenckie, odbyły się w 1927 roku w Spale a ich gospodarzem był Ignacy Mościcki. W czasach PRL było to święto bardzo hucznie obchodzone na wszystkich szczeblach administracji państwowej. Wtedy było to wydarzenie przede wszystkim polityczne i propagandowe, mające pokazać potęgę krajowego rolnictwa i słuszność działań partii. Podczas oficjalnych uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w roku 1968, samospalenia dokonał Ryszard Siwiec, protestując w ten sposób przeciw interwencji wojsk PRL w ówczesnej Czechosłowacji. Dożynki prezydenckie reaktywował w 2000 roku Aleksander Kwaśniewski i od tej pory corocznie organizowane są w Spale przez każdego kolejnego prezydenta.
Już teraz zapraszam wszystkich chętnych (zwłaszcza Turystów z kl.Ic) na 54 Rajd Jesień Pieszych. 17.10.2015r.
_____________________________________
15 września – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DEMOKRACJI
„Demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu’’. Winston Churchill wypowiedział te słowa w Izbie Lordów 11 listopada 1947 roku. Ten brytyjski polityk, strateg i historyk mawiał jednak, że „nic lepszego nie wymyślono”. Obecnie ocenia się, że stan demokracji występuje w 167 krajach, ale trzeba pamiętać, że tylko 25 z nich to demokracje pełne, pozostałe mają charakter wadliwy albo są hybrydami tego systemu. Międzynarodowy Dzień Demokracji, obchodzony jest z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ już po raz siódmy, jak co roku 15 września. W tym roku, wobec wielkiej fali migrantów przybywających do Europy warto przypominać, że nadal mnóstwo ludzi żyje w systemach niedemokratycznych, łamiących prawa człowieka – jednym z tych praw jest bowiem możliwość uczestniczenia w rządzeniu swym krajem bezpośrednio lub poprzez swobodnie wybranych przedstawicieli. Problemy wysoko cywilizowanych, demokratycznych krajów przypominają nam także o niedoskonałościach demokracji. Warto podkreślić, że jest to także ważne święto dla miłośników przyrody, aktywistów środowiskowych, ekologów. To oni troszcząc się o swój kawałek Ziemi, korzystają z procedur, jakie zapewnia im demokracja.
Oto przykłady:
- Protesty przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego w Żurawlowie na Zamojszczyźnie (protestujący wygrali!)
- Protesty przeciwko prywatyzacji wody- Tiry na tory – walka o bardziej przyjazny transport
- Inicjatywa „Oddajcie parki narodowi”
- Walka o Dolinę RospudyZ okazji święta demokracji zapraszam do obejrzenia filmu „Formy rządów”, w którym zaprezentowano ciekawe podejście do różnych form sprawowania władzy na świecie. https://www.youtube.com/watch?v=aU_3CugdyCA
______________________________________
12 września - Dzień na rzecz Współpracy Południe - Południe
Dzień Narodów Zjednoczonych dla Współpracy Południe-Południe (United Nations Day for South-South Cooperation ) – święto obchodzone od 2011r. 12 września, (wcześniej 19 grudnia), ustanowione przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych przypomina, że zrównoważony rozwój świata jest uzależniony od współpracy krajów bogatych i biednych, a przede wszystkim od wyrównywania poziomu życia w krajach położonych po obu stronach tzw. Linii Brandta. Coraz większe znaczenie przywiązuje się do koncepcji współpracy Południe – Południe. „Niestety, nie wszyscy korzystają na równi z możliwości, jakie daje życie w „globalnej wiosce” – większość krajów nie należy do elitarnego klubu bogaczy, ubóstwo sytuuje je na marginesie świata”. Kraje świata umownie dzieli się na Globalną Północ oraz Globalne Południe a podstawą tego podziału jest przede wszystkim status ekonomiczny. Bieda oraz bariery utrudniające rozwój krajów Globalnego Południa są zwykle wynikiem splotu wielu czynników geograficznych i historycznych. Warto pamiętać, że większość krajów Globalnego Południa to byłe kolonie. Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone przez dziesięciolecia bogaciły się kosztem skolonizowanych krajów, eksploatowały ich surowce naturalne, wykorzystywały ich mieszkańców jako niewolników. Większość byłych kolonii cieszy się autonomią dopiero od II połowy XX wieku. Wielu obserwatorów uważa, że problemy wynikające z eksploatacji, jakiej doświadczały kraje Globalnego Południa, nie skończyły się. Współcześnie na skutek działań światowych instytucji finansowych oraz międzynarodowych korporacji mamy do czynienia z neokolonializmem. Pojawiły się duże inwestycje, nazwane „białymi słoniami”, pochłaniające ogromne środki, często nie przynoszące korzyści ekonomicznych lokalnym społecznościom, ale zapewniające zyski zachodnim koncernom”.
”Obecnie coraz częściej, zamiast mówić o pomocy rozwojowej, kraje Globalnej Północy decydują się na nawiązanie współpracy rozwojowej z krajami Południa. Współpraca jest tutaj rozumiana jako partnerskie współdziałanie w miejsce wcześniejszej hierarchicznej relacji, dzielącej świat na uprzywilejowane i zacofane regiony. Zupełnie nową szansą i nadzieją na poprawę sytuacji bytowej najbiedniejszych mieszkańców błękitnej planety mogą być sojusze zwierane przez samych zainteresowanych, czyli kraje należące do południowej części globu. Koncepcja współpracy Południe – Południe jest stosunkowo młoda. Kamieniem milowym w jej rozwoju była Konferencja Narodów Zjednoczonych w 1978 roku w Buenos Aires w sprawie współpracy technicznej między krajami rozwijającymi się”.
Jak każdy z nas może zaangażować się na rzecz biednego Południa?
1) Kupuj odpowiedzialnie! Kupując jedzenie, ubrania, kosmetyki, środki czystości, wodę, energię, benzynę, usługi oddajemy swój głos za lub przeciwko określonej sprawie.
2) Mądrze korzystaj z zasobów środowiska! To rozwój Globalnego Południa najbardziej zagrożony jest skutkami zmian klimatu, kurczącymi się zasobami naturalnymi i zanieczyszczeniem środowiska. Popieraj rozwój zrównoważony – czyli taki, który zabezpieczy co najmniej takie same warunki do życia przyszłym pokoleniom i wdrażaj go w swoim codziennym życiu. „Przeciw ubóstwu znaczy również w zgodzie ze środowiskiem”.
3) Podróżuj odpowiedzialnie! „Egzotyczne zakątki świata to w większości kraje biedne. Podróżując wspieraj prawdziwych właścicieli tych miejsc. Szukaj informacji o rejonach, do których jedziesz. Dowiedz się więcej o tym, czym jest odpowiedzialna turystyka”.
4) Pracuj w organizacjach pozarządowych! Zgłoś się do organizacji zajmującej się współpracą z krajami Globalnego Południa bądź edukacją globalną – zostań wolontariuszem.
5) Wesprzyj finansowo organizacje, których działania popierasz – w ten sposób również powodujesz zmianę na lepsze.
6) Pamiętaj, że kraje Południa mają też swoją kulturę, politykę i ciekawą historię – są niezwykłe. Promuj sprawiedliwe traktowanie wszystkich państwa świata, wiedza i świadomość problemów, to źródło dobrych rozwiązań.
„Dbałość o środowisko, zmniejszenie zapędów konsumenckich i świadomość zależności globalnych w codziennym życiu są podstawowymi krokami w stronę globalnie odpowiedzialnego zachowania”.Z okazji Dnia na rzecz współpracy Południe– Południe zapraszam do odwiedzenia stron internetowych wymienionych poniżej.
Z tej okazji 16.09.(środa) o godz.14.40 do sali 20 zapraszam uczniów na dodatkowe zajęcia „Bogactwa naturalne krajów globalnego Południa – błogosławieństwo czy przekleństwo?”
Na lekcjach geografii i godzinach wychowawczych proponuję obejrzenie fimu” Diamenty nie świecą wiecznie”(https://www.youtube.com/watch?v=WAaEG2JS_6s).
Źródła:
http://www.globalna.edu.pl/globalnie4/
http://www.globalna.edu.pl/globalnie5/
http://www.globalna.edu.pl/pliki/mikrokompendium.pdf
_____________________________________________________________
8 września - Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji
Zapraszam wszystkich uczniów do zaangażowania w realizację globalnego kalendarza świąt społecznych i ekologicznych. W kalendarzu zaproponowanym min. przez Ośrodek Źródła, niemal każda data przypomina nam o istotnych problemach współczesnego świata.
Wrzesień to miesiąc szczególny. W Europejskim Roku na rzecz Rozwoju ogłoszony został miesiącem demografii i migracji. Ostatnia, wielka fala migracji i związane z nią problemy w krajach Unii Europejskiej świadczą o tym, jak trafny był to wybór.
Wrzesień to także miesiąc licznych akcji na rzecz czystości naszego otoczenia. Co roku różne lokalne społeczności podejmują trud posprzątania „kawałka” świata.
To w tym miesiącu rozpoczyna się jesień, a pożegnanie lata „słodzimy” dniami miodu i dożynkami. We wrześniu przypominamy także o roli warstwy ozonowej, światowych mórz i oceanów, dzikiej flory i fauny, naturalnych siedlisk oraz znaczenia zrównoważonego rozwoju.
Wrzesień to także miesiąc demokracji, pokoju, współpracy Północ- Południe i turystyki.
Zaczynamy jednak od Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji.
Ryszard Kapuściński w „Hebanie” napisał:
„Głód wśród tych dzieci jest czymś stałym, jest formą życia, drugą naturą. A jednak to, o co proszą, nie jest prośbą o chleb czy owoc, nie jest nawet prośbą o pieniądze. Proszą o ołówek. Ołówek kulkowy, cena 10 centów. Tak, ale skąd wziąć dziesięć centów? A oni wszyscy chcieliby chodzić do szkoły, chcieliby się uczyć”.
W ramach programu walki z analfabetyzmem 8 września został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Alfabetyzacji – podkreśla on znaczenie programu ONZ „Edukacja dla wszystkich 2000-2015” oraz jest okazją do uhonorowania osób walczących o dostęp do edukacji na całym świecie.
W Międzynarodowym Dniu Alfabetyzacji przypominamy, że „Niestety, aż 781 mln osób na świecie powyżej 25. roku życia nie potrafi ani czytać, ani pisać, a na edukację po prostu ich nie stać. Większość z nich, bo 64 procent, to kobiety. 54 mln kobiet analfabetek żyje w sześciu państwach afrykańskich: Nigerii, Etiopii, Demokratycznej Republice Konga, Tanzanii, Egipcie i Burkina Faso oraz w trzech państwach azjatyckich – Bangladeszu, Indiach i Pakistanie. W Afryce 25% dzieci nigdy nie rozpocznie nauki w szkole podstawowej, a 75% z nich nie ukończy szkoły podstawowej ze względu na biedę i konieczność pracy, mimo że prawo do edukacji jest jednym z podstawowych praw zapisanych w Deklaracji Praw Człowieka!”
W raporcie UNESCO „Edukacja dla wszystkich 2000-2015” można przeczytać wiele przejmujących historii dzieci i młodych ludzi, którzy niczego nie pragną tak bardzo, jak szkoły i możliwości nauki. Oto jedna z nich:
„Menedora jest jedną z tysięcy dziewcząt, które każdego roku porzucają szkołę z powodu wczesnego zajścia w ciążę i małżeństwa. Pochodzi z bardzo biednej rodziny. Była zaledwie trzynastolatką, uczącą się szósty rok w szkole podstawowej, kiedy w 2012 roku zaszła w ciążę. Teraz ma 16 lat i jest matką dwójki małych chłopców, których nie ma czym wykarmić. Nie posiada żadnych umiejętności, więc zawsze będzie żyć w krańcowym ubóstwie” – mówi Fikri z Burundi.
Bożena Pietrzykowska
Źródła: http://pomocafryce.org/edukacja/ http://www.sprawiedliwyhandel.pl/
Edukacja globalna w XV LO
Globalizacja jest w rzeczywistości paradoksem : przynosząc wielkie korzyści nielicznym, wyklucza lub marginalizuje dwie trzecie ludności świata. (John Kavanagh)
Współczesny człowiek musi zdawać sobie sprawę, że w zglobalizowanym świecie jest jednym z wielu drobnych elementów przyrodniczej, społecznej, politycznej i gospodarczej układanki. Młody człowiek powinien wiedzieć, że naruszenie równowagi, zwłaszcza ekologicznej może spowodować efekt Domina.
W ramach prowadzonej na lekcjach geografii oraz zajęciach dodatkowych edukacji globalnej w roku szkolnym 2014/2015 odbyły się liczne akcje i imprezy, których celem było pogłębienie wiedzy o współczesnym świecie, uwrażliwianie uczniów na niesprawiedliwość w relacjach międzynarodowych, angażowanie w akcje podejmowane przez organizacje pozarządowe. Służyły temu min.:
1) 17.11- 22.11.2014 r. - Tydzień Edukacji Globalnej, w ramach, którego odbyły się różne działania:
- śniadanie Fair Trade dla Grona Pedagogicznego, na którym serwowano kawę, ciasteczka i owoce z Globalnego Południa
- spotkanie z dr Krzysztofem Grzelakiem poświęcone Etiopii, ojczyźnie kawy oraz mini konkurs o Etiopii,
- konkurs „Mapa Globalnego Południa”, w którym uczniowie zmierzyli się z mapą polityczną świata oraz poznawali produkty pochodzące z różnych rejonów świata
- Stół Globalnego Południa, na którym prezentowaliśmy potrawy i produkty z krajów Biednego Południa oraz gromadziliśmy środki na kolejne akcje
- Quiz o Fair Trade i krajach Globalnego Południa
- konkurs na najlepsze egzotyczne stylizacje uczniów
2) Kącik Edukacji Globalnej poświęcony problemom współczesnego świata oraz realizowanym w szkole akcjom i obchodzonym na świecie i w Polsce świętom z kalendarza ekologicznego
3) Dwuletni (2015/2016 ) Projekt „Szkoły przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”, którego celem jest popularyzacja min. wiedzy geograficznej objętej podstawą programową: idea Fair Trade, Term of trade, Trade not aid
4) 15.03.2015r. Dzień Praw Konsumenta, odbywający się w tym roku, jako Dzień Sprawiedliwego Konsumenta. Z tej okazji w Kąciku Edukacji Globalnej przypomniano o prawach konsumenta i zasadach obowiązujących w sprawiedliwym handlu oraz odbyła się degustacja certyfikowanej czekolady.
5) 21.03 - Studnia dla Południa – kampania Polskiej Akcji Humanitarnej, której celem było zgromadzenie środków na budowę studni w Sudanie i Somalii oraz poszerzenie wiedzy o krajach Sahelu, borykających się z problemem wody pitnej
6) Lekcje o Fair Trade w kl.Ia i kl.IIb oraz w ramach realizacji podstawy programowej w kl.IIIc
7) Lekcje o gazie łupkowym i bezpieczeństwie energetycznym Polski, Europy i świata, przeprowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny w kl.IIa i kl.IId
8) Przygotowanie przez uczennice klasy Ia i Id prac konkursowych, poświęconych tematyce globalnej „Tam gdzie rośnie zdrowa żywność – wybrane problemy globalnych zależności” oraz „Skrzydlaty eksperyment Ziemi”
9) Prezentacje filmu „Świat bez wody” w kl.IIa i kl.IIIb
10) Przygotowanie prezentacji przez uczniów klasy IIc i IIa poświęconych globalnym problemom z wodą : Bitwa o Kanał Sueski, Kolorowe Morza, Bajkał – jezioro niezwykłe, Bój o wodę, Nowe i stare sposoby wykorzystania deszczówki
11) Wielka Lekcja Geografii – wędrówka po jaskiniach świata z prof. Markiem Jóźwiakiem, wizyta w najstarszym Parku Narodowym świata z dr Elżbietą Papińską, wyprawa na Alaskę z Adrianem Gronkiem oraz spotkanie z andyjskimi lodowcami w wykonaniu małżeństwa Waligóra
12) Problemy współczesnej Turcji, Chorwacji i Słowenii – spotkania ze studentami z tych krajów, wolontariuszami pracującymiw Polsce
13) Międzynarodowe Targi Turystyczne „Na styku Kultur” – spotkania z geografami i podróżnikami, podczas których uczniowie wysłuchali relacji z podróży do Ziemi Świętej, Patagonii, Szanghaju oraz z wyprawy do 11 krajów Azji
14) Dzień Geografa na UŁ – relacja z podróży na Islandię i Wyspy Owcze ekonomisty z Witolda Stawskiego, prelekcja o Tybecie przygotowana przez prof.Agnieszkę Rochmińską oraz spotkanie z dr Elżbietą Papińską i jej fascynujący wykład o Wyspach Galapagos
15) XV Festiwal, Nauki, Techniki i Sztuki – prezentacja o Namibii prof. Agnieszki Rochmińskiej
16) Dzień Sprawiedliwego Handlu – 09.05.2015r. - spotkanie z dr Krzysztofem Grzelakiem i prezentacja jednego z krajów Globalnego Południa - Kenii